Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Princ Charles: Spotřebu antibiotik u svých stád snižuji podáváním homeopatických prostředků

Kolektiv autorů: Externí zdroj, Bc. Eva Leňová

Ve svém projevu o nebezpečí rezistence na antimikrobiální prostředky v Londýnské královské společnosti (Royal Society) se Princ Charles zmínil o tom, že pro svůj mléčný skot používá homeopatické léky. 

Ilustrační foto
Zdroj: Guardian.com

V návrhu řešení narůstající krize nadměrného užívání antibiotik u zvířat i lidí princ mezinárodnímu shromáždění vědců a vládních úředníků v Londýně sdělil, že své krávy a ovce léčí pomocí homeopatie.

V přítomnosti hlavní britské lékařky Dame Sally Davies, která kdysi před parlamentním výborem prohlásila, že homeopatie je nesmysl, a že ji opakovně překvapuje, že je stále součástí národního systému péče o zdraví obyvatelstva, princ Charles delegátům z 20 různých zemí a organizací vysvětloval, proč začal u svých zvířat používat homeopatické přípravky. „Byl to jeden z důvodů, proč jsem před více než 30 lety přešel k organickému - nebo ekologickému - způsobu hospodaření a proč u skotu i ovcí jako součást programu snižování užívání antibiotik s úspěchem používáme homeopatickou - ano, homeopatickou léčbu,“ řekl.

Princ další podrobnosti neuvedl a nezůstal ani dostatečně dlouho na to, aby mu mohli posluchači položit případné otázky, ale Clarence House později doplnil: „Abychom na Home Farm minimalizovali závislost na antibiotikách, používáme případ od případu homeopatii a kombinujeme ji i s tradiční medicínou.“

O princi se dávno ví, že podporuje užívání homeopatických léků u lidí, a že patří k zastáncům homeopatie v rámci národního systému zdravotní péče. Vystavuje se díky tomu nesouhlasu ze strany lékařů a vědců, kteří tvrdí, že léky s obsahem jedné kapky aktivní látky rozředěné v tak obrovském množství vody, že v nich zůstává jen „vzpomínka“ na původní substanci, nepatří do oboru medicíny založené na důkazech. Někteří odborníci nicméně připouští, že pokud snad lidé věří, že jim homeopatie pomůže, mohou na ně homeopatické prostředky působit díky takzvanému placebo efektu.

Není ovšem pravděpodobné, že by do této skupiny spadaly krávy a ovce. Skupina HAWL (Homeopathy at Wellie Level) financovaná princem Charlesem, která učí farmáře používat homeopatii pro svá zvířata, nicméně tvrdí, že homeopatické přípravky pomáhají zejména zvířatům ve stresu. „V současnosti už se široce uznává, že zdravotní problémy se u zvířat objevují zejména v obdobích spojených se stresem (odstavování, transport, separace apod.) Podáme-li jim v takový okamžik homeopatický lék, můžeme se vyhnout tomu, aby onemocněla, a někdy se tím dokonce zlepší i celková produkce,“ dočteme se na webových stránkách organizace. Sdělení ovšem zároveň uznává, že o užívání homeopatických přípravků u zvířat je k dispozici jen velmi málo vědeckých důkazů.

Podle údajů Ministerstva životního prostředí, potravin a zemědělství prošlo homeopatickým zaškolením 500 farmářů a 38 veterinářů. Mluvčí Defry prohlásil, že aby bylo možné ve Velké Británii prodávat léky určené k podávání zvířatům, „musí být registrovány podle Nařízení o veterinární medicíně, musí se prokázat jejich bezpečnost a musí být zaručeno jejich správné označování. Majitelé zvířat by se o nejlepší formě léčby měli vždy poradit se svým veterinářem nebo vyhledat odpovídající odbornou radu.“

Ovšem Britská asociace veterinárních lékařů, která je hlavní odbornou společností pro veterinární lékaře ve Velké Británii, homeopatii promptně odmítá. „BVA nemůže schválit užívání homeopatických prostředků ani žádných jiných přípravků, které si nárokují schopnost léčit, pokud nebyla prokázána jejich účinnost. Důsledky takové léčby mohou vážně ohrozit zdraví a kvalitu života zvířat, protože by v případě, že nebude účinná, mohla být kontraproduktivní a ohrozit nejlepší možnou péči o zdraví a blaho zvířat,“ uvedl John Blackwell, první viceprezident společnosti.

Princovo kategorické odsouzení nadměrného užívání antibiotik u zvířat i lidí je ovšem všeobecně přijímáno pozitivně.
„S ohledem na katastrofický scénář, kterému možná čelíme, je pro mě těžké pochopit, jak bychom mohli nadále schvalovat, aby se na farmách podávala zdravým zvířatům antibiotika, z nichž mnohá se užívají i v humánní medicíně,“ řekl. „Dovolili bychom snad, ptám se, přidávat denně antibiotika do našeho vlastního jídla nebo vody jen proto, abychom náhodou neonemocněli?“

Profesorka Dame Sally Davies (pozn. redakce: Chief Medical Officer for England, známá skeptička, často aktivně vystupovala proti homeopatii) dvakrát navštívila princovu farmu a obdivovala jeho důraz na udržitelný způsob chovu a minimální užití antibiotik. Prohlásila, že je nadšená, že souhlasil s převzetím záštity nad londýnskou schůzkou. „Princ Charles je bio-farmář a celý život se zajímá o blaho svých zvířat a antibiotika používá málokdy,“ řekla. „Jeho záštita zaručí, že se nám tu sejdou vůdčí činitelé z celého světa.“ Na otázku, co si myslí o tom, že princ podává zvířatům homeopatii, odpověděla: „Nejsem veterinář.“

Překlad: Bc. Eva Leňová
Redakčně upraveno.
Zdroj:
http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2016/may/12/prince-charles-use-homeopathy-in-animals-to-cut-antibiotic-use

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Externí zdroj
Bc. Eva Leňová

Kolektiv autorů:
Externí zdroj, Bc. Eva Leňová

Externí zdroj

 

Bc. Eva Leňová tlumočnice, překladatelka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2022 06:18

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze