Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Vitamin C

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Nedávno jsem s jedním studentem před státnicemi řešila únavu a nervozitu. Přišel s tím, že už mu káva nepomáhá (pil 4–5 káv denně, střídal černou a zelenou), užíval ginko, guaranu, pil zelený čaj, jako poslední hit si našel čaj matcha a vitamin C – užíval 2 gramy denně, aby nebyl nemocný a mohl se učit. 

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Přesto byl nekoncentrovaný, neklidný (nedivím se), nervózní. Učit se dokázal jen hodinu, pak už to „nestálo za nic“.

Vysvětlila jsem mu, že každý máme nějakou „provozní kapacitu“, kterou můžeme přechodně navýšit. Nelze to ale dělat denně a dlouhodobě. To pak tělo přestane spolupracovat a jediné, co pomůže, je odpočinek a klid. Postupně jsme probrali všechny doplňky stravy, pochopil, že žádná zázračná bylina neexistuje a že jediným způsobem, jak se učit, je přiměřený spánek a pravidelný pohyb (po 14 dnech mi pak popsal, jak najednou bezvadně funguje jeden šálek zeleného čaje). U vitaminu C jsem ale „narazila“.

Přinesl mi článek, který cituje držitele Nobelovy ceny L. Paulinga – ten doporučuje vitamin C ve vysokých dávkách (sám užíval až 12 g denně). A to mne přimělo napsat článek.

Nemám samozřejmě ambice vyvracet tvrzení dr. Paulinga, vitamin C je pro člověka velmi důležitý – podporuje funkci imunitního systému při nachlazení či hojení tkání, zlepšuje vstřebávání železa (proto bychom měli v případě anemie zvýšit příjem vitaminu C a nejen potravin s obsahem železa), zlepšuje metabolismus cholesterolu a tuků. Je to velký antioxidant, a tak chrání buňky před oxidačním stresem a např. i rakovinou.

Co se ale stane, když si dáte pilulku o obsahu 1 g vitaminu C (doporučená denní dávka pro dospělého člověka je kolem 200 mg)?

Pokud zrovna netrpíte akutním nachlazením, nebude vaše tělo vědět, kam s ním – vitamin C bude kolovat v krvi a během tří hodin bude 80% z něj vyloučeno močí. Pokud byste užívali denně 2 gramy, riskujete nejen předraženou moč, ale i ledvinové kameny a podrážděnou žaludeční sliznici.

Nejlepším řešením je samozřejmě vyvážená strava s dostatkem ovoce (zejména jablek a citrusů), zeleniny (jako jsou paprika, brokolice, listová zelenina, rajčata), semínek (dýňových), ořechů nebo i kustovnice čínské nebo rakytníku. Jsou v nich navíc i jiné užitečné látky, např. zinek nebo selen, které navíc podporují imunitu, karotenoidy, které posilují odolnost sliznic, či organické kyseliny, které ničí bakterie a viry přímo na sliznicích.

  • Shrnutí na závěr: Vitamin C patří k prvním a hlavním prostředkům ochrany proti infekcím, ale musí být k dispozici, když jsme ještě zdraví.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 3.7.2022 11:13

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze