Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Co do homeopatické lékárničky na cesty?

Autor: MUDr. Jaroslav Čupera

S létem je neodmyslitelně spjato cestování – ať už na prázdniny k babičce, nebo k moři, které nemáme. Trpíte-li vy nebo vaši blízcí při cestování některou z dále zmíněných obtíží, můžete si letos zkusit pomoci homeopatickými léky.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Cestovní horečka

 • Cestovní horečkou to pro některé lidi začíná. Děti (a nejen pro ony) mohou užít lék Coffea cruda 15 C, podáváme ho 2–3 dny před cestou na noc 5 granulí. Je to lék na nespavost z radostného očekávání, kdy jsme doslova natěšeni na něco nového, neobvyklého, úžasného a kvůli tomu se nám nedaří usnout.
 • Na nervozitu z cesty, například první do nějaké neznámé destinace, nebo pro ty, co se bojí třeba letadla, budou užitečné léky Gelsemium sempervirens 15 C či Argentum nitricum 15 C, podávané 1–2x denně před cestou. Gelsemium je lék na stavy paralyzující trémy s vnitřním třesem, obavami, bolestmi hlavy v zátylku a potřebou nutkavého a častého močení, což může doprovázet i pocit únavy a tělesného i duševního vyčerpání, kdy se dotyčný cítí jako omráčený. Lék Argentum nitricum 15 C je opět lékem trémy a nervózního očekávání, který ale charakterizuje neklid s neustálým pobíháním sem a tam, průjmem a zvracením a chutí na sladkosti.

Nevolnost při jízdě autem

V těchto situacích může být užitečný některý z následujících léků:

 • Cocculus indicus 9 C je lékem na nevolnost spojenou se závratí, která se zhorší pozorováním okolí a pachy, zlepší se teplem. Postižený je celkově ospalý a malátný a na případnou otázku mu chvíli trvá, než vlastně odpoví.
 • Tabacum 9 C je stav, který se přirovnává k první vykouřené cigaretě, jenž charakterizuje bledost, nevolnost, slinění a bušení srdce. Tyto potíže se zlepší zavřením očí a pobytem na čerstvém vzduchu.
 • Ipecacuanha 9 C je lékem pro ty, kteří při jízdě autem trpí neutuchajícím zvracením, po němž se jim vůbec neuleví a špatně je jim pořád, k tomu hodně sliní, ale nemají pocit žízně. I přes vydatné zvracení mají čistý jazyk bez povlaku.
 • Petroleum 9 C – pokud se vašim ratolestem dělá špatně již jen z pachu auta a benzinky, potřebují tento lék.

Dávkování: Příslušné homeopatické léky podáme nejlépe již večer a ráno před cestou a pak podle intenzity potíží i opakovaně během cesty po 5 granulích.

Potíže při letu letadlem

 • Zde je excelentním lékem Borax 9 C, který pomáhá na nevolnost vyvolanou pasivním pohybem shora dolů, jako je např. vzlet či přistání nebo propadání letadla. První dávku 5 granulí podáme před nástupem do letadla a další podle intenzity potíží.
 • Pro cesty do dalekých a exotických destinací je užitečným lékem opět Cocculus indicus 15 C, který pomůže zmírnit tzv. jet lag, tedy únavu a nespavost danou velkým časovým posunem. Nejvhodnější je podávat tento lék alespoň 2–3 dny po příletu 2–3x denně po 5 granulích.

Zažívací potíže

Zejména při cestách za exotikou můžou nejednoho cestovatele potkat nepříjemnosti s úpornými průjmy. Povětšinou za nimi stojí nevalná hygienická úroveň dané destinace, ale mohou se vyskytnout prakticky kdekoliv.

 • Obraz gastroenteritidy infekčního původu nejčastěji odpovídá obrazu léku Arsenicum album 9 C, kdy je vyvolávajícím faktorem zkažené jídlo či špatná voda. Postiženého sužuje vyčerpávající průjem a zvracení, které pálí jako žhavý uhlík, a stolice i zvratky mají odporný, až mrtvolný zápach. Nemocný pociťuje velkou slabost, má silnou žízeň na malé doušky studené vody a celkově mu dělá dobře teplo ve všech formách. Tento lék lze použít i preventivně již při cestě do nějaké problematické destinace a tam jej užívat 1–2x denně 5 granulí. V případě léčebného použití jej podáváme nejlépe 5 granulí po každé stolici.
 • Dobrý doplňkem tohoto léku je lék China rubra 9 C jako lék rekonvalescence při dehydrataci z průjmů.

Poštípání hmyzem a jinými zvířaty

 • S nepříjemným hmyzem se můžeme setkat i na dovolené v zahraničí. Nejčastější problémy přináší komáři a jejich štípance. Lék Ledum palustre 9−15 C můžeme použít jednak na zmírnění poštípání komáry, mouchami, blechami atd., ale je možno jej použít i jako homeopatický repelent vůči komárům. Kromě komárů může být tento lék užitečný i při bolestech po kontaktu s mořským ježkem, kdy je okolí vpichu bledé a jakoby necitlivé.
 • Lék Lachesis mutus 9−15 C je velmi užitečný po požahání medúzou, kdy jsou na kůži jasně patrné modročervené skvrny a kdy si postižený stěžuje na silné bolesti, které pociťuje jako výboje elektrického proudu.

Zmínili jsme jen část potíží, se kterými se na cestách můžete setkat. Přibalením zmíněných homeopatik do cestovní lékárničky budete připraveni jim čelit. Přejeme vám však především, ať se vám jakékoliv zdravotní problémy na cestách vyhnou.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Jaroslav Čupera

Autor: MUDr. Jaroslav Čuperalékař, odborník v homeopatii, člen HLA

"Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie."
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 21.3.2023 21:34

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze