Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Ekzematické dítě

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Asi největším štěstím každého rodiče je mít zdravé dítě. Současná medicína je naštěstí natolik vyspělá, že dokáže pomoct v celé řadě závažných diagnóz a celou řadu z nich umí i velmi brzy odhalit. Svůj podíl na tom má u nás velmi propracovaný systém preventivních prohlídek a velmi vysoká úroveň pediatrie. Je ale celá řada onemocnění méně závažných a život neohrožujících, které mohou dítě i jeho rodiče hodně potrápit. A jedním z nich je určitě i atopický ekzém. 

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Kdo doma malého „atopika“ má, moc dobře ví, co mám na mysli. Jsou to nejen zkoumavé pohledy okolí, předlouhé proplakané noci, ale hlavně zničující bezmoc, kdy nevíte, jak dítěti pomoci.

A tak rodiče zkouší opravdu vše – od kortikoidních, konopných, bylinkových nebo zinkových mastí až po sádlo, čínské bobulky či koloidní stříbro. Zkouší dítěti zašívat rukávy od pyžamka, aby se v noci neškrábalo – ale ono se dokáže poškrábat do krve i tak, a navíc je ještě rozzlobené. Kupují biobavlněné oblečení se stříbrem, bioptronové lampy, chodí na biorezonanční terapie, k léčitelům, bylinkářům, homeopatům.

Protože má dcera těžkým atopickým ekzémem trpěla a protože právě atopické děti jsou mými nejčastějšími klienty v nutriční poradně, rozhodla jsem se napsat své postřehy a zkušenosti. Pokusím se uklidnit rodiče, kteří si zoufají a mají pocit, že to snad nikdy nepřejde.

Myslím si, že by bylo moc fajn, kdyby existovala podobná organizace, jako jsou ty sdružující rodiče a děti, které trpí diabetem, roztroušenou sklerózou nebo Downovým syndromem. Možná už existuje, jen já o ní nevím. Rodičům by určitě pomohlo, kdyby věděli, že podobné potíže mají i jiné děti, a taky by viděli, že na léčbu ekzémů není jednotný recept. Někomu pomohou konopná mazání, jinému uleví koloidní stříbro.

Co ale platí obecně pro všechny atopiky, to je psychická situace v rodině a také strava.

Je důležité, aby byli rodiče v léčbě, ať je jakákoliv, jednotní, nedělali nic bez vědomí a souhlasu toho druhého. Dítě si vybrat neumí, na tom se musí dohodnout dospělí. A také by se měli navzájem podporovat, když jeden z nich propadne smutku a beznaději. Někdy stačí si promluvit, odejít na chvíli od dítěte a načerpat klid. Unavená a nervózní maminka přenese neklid i na dítě a to vždy stav kůže zhorší. Je to proto, že kůže a psychika jsou spojené nádoby. Velmi názorně to lze vysvětlit z pohledu čínské medicíny.

Kůže patří stejně jako tlusté střevo a plíce k jednomu elementu – a tím je kov. Velmi zjednodušeně to znamená, že pokud se něco špatného děje s plícemi, odrazí se to na stavu střeva nebo kůže. Když není v pořádku střevo, je například přetížené nevhodným jídlem, projeví se to opět na kůži (nejčastěji právě ekzémem) nebo na sliznicích dýchacích cest (rýmou a katary horních cest dýchacích). A protože čínská medicína vždy zohledňuje i psychiku, je třeba připomenout, že dráha plic reaguje na smutky a problémy s komunikací. Dítě neví, proč je maminka smutná, jen to cítí a velmi citlivě reaguje na komunikační problémy v rodině.

Je velmi důležité vymezit „působení“ prarodičů – na to si rodiče stěžují velmi často. Jediným řešením je stále opakovat důvody, proč dítě nesmí sušenky nebo čokoládového zajíce. Hádky vyřeší akutní situaci, ale celkové atmosféře nepomohou.

Podobně jako vztah mezi psychikou a kůží lze díky čínské medicíně vysvětlit i působení jídla na stav kůže. Původně jsem si myslela, že jídlo se na kožních problémem podílí z 80 %, ale praxe mi ukázala, že je to jinak – přibližně 40 %, zbytek je psychika.

O zásadách zdravé výživy jsem ale psát nechtěla, na webu Svět homeopatie můžete najít celou řadu článků. Důležitá je opět vzájemná podpora celé rodiny, protože najít a pak vyloučit potraviny, které atopii zhoršují, není vůbec snadné. Bohužel to ale bez určitých změn nejde. Zpočátku to jsou změny větší a jídelníček se někdy dost radikálně změní a omezí, pak se ale zase rozšiřuje a potravin přibývá. Já mám to štěstí, že pracuji metodou elektroakupunkturního testování potravin, což mi umožňuje poměrně přesnou eliminaci nevhodných potravin.

Kromě potravin, které denně alergickým dětem testuji, nesmím zapomenout na masti, oleje, koupele, aviváže apod. Bohužel jsem zatím neobjevila žádný prostředek, který by byl univerzální a účinný u všech. Všechny, i ty nejdražší krémy a masti, je třeba zkoušet a měnit. Nejlépe snášená je asi obyčejná modrá Indulona, ale znovu opakuji, že je to individuální. Kůže ekzematika by se nikdy neměla mazat silnou vrstvou krému – spíše častěji a málo, vazelínu používat velmi opatrně, protože kůže pod ní nedýchá, naopak se pod ní zpotí a pak se dítě škrábe o to víc. Na mokvavá stádia pomáhají zinkové pasty, nejlépe mírně naředěné, nebo černý čaj (mokrý pytlík od čaje – studený či teplý – přikládáme přímo na kůži a necháváme cca 10–15 min).

Nejlepší zkušenost při léčbě atopického ekzému mám s kombinací homeopatie a úpravy jídelníčku. Homeopatické léky někdy bohužel způsobí přechodné zhoršení stavu kůže, ale je-li lékař-homeopat zkušený, umí poradit i v těchto situacích – homeopatika se na přechodnou dobu vysazují nebo se upravuje režim jejich užívání, případně se přidávají léky akutního stavu. Většinou je zhoršení častější v případech, kdy už pacient používal kortikoidní preparáty, nebo když je ekzém např. důsledkem očkování.

Samostatnou kapitolou je pak stravování v jídelnách – ať už mateřských nebo základních škol. Z hygienického důvodu je nutné, pokud to vedení dovolí, přinést vlastní jídlo ve vlastních jídlonosičích. Naštěstí jsou i takové, které udrží teplotu jídla i 4 hodiny, takže má dítě na oběd jídlo ještě teplé. Není někdy jednoduché se domluvit, ale situace se lepší (bohužel díky tomu, že alergických dětí přibývá).

Atopický ekzém není život ohrožující onemocnění. Přesto je velkou zátěží nejen pro nemocného, ale pro celou jeho rodinu. Přeji všem, kteří mají podobný problém, hodně porozumění a pochopení ze strany lékařů, učitelů, kamarádů, rodinných příslušníků a hlavně rodičů navzájem.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 21.4.2021 06:46

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze