Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Mango – král ovoce

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Přiznávám, nadšení mé kamarádky, když mi říkala, že musím ochutnat MANGOVÉ LASSI, jsem moc nerozuměla. Nejsem totiž příznivcem tropického ovoce. Vše jsem pochopila minulý týden, kdy jsem tento opravdu rajský nápoj ochutnala. 

Ilustrační foto
Zdroj: Andrea Dovalová

Mango bylo kdysi považováno za „krále ovoce“ a bylo zároveň ovocem králů. Staroindičtí princové byli sami hrdými majiteli mangovníkových zahrad. Mangovníky byly považovány za „žehnající“ stromy, stromy symbolizující lásku a plodnost. V sanskrtu najdeme legendu, která vypráví o původu mangovníku:

„Krásná, zářivě zlatá princezna, dcera boha Slunce, přistála na Zemi. Král Země si ji okamžitě zamiloval a toužil se s ní oženit. Žárlivá kouzelnice proměnila princeznu na popel. Z popela vyrostl strom s tmavě zelenými listy a zlatými plody. Jeden ze zralých plodů spadl na zem a v té chvíli se proměnil zpátky na princeznu. Král ji poznal a vzal si ji za ženu…“

Už za védských dob bylo mango ceněno i pro své účinky na lidské tělo. Využívá ho i ajurvéda. Považuje ho za potravinu, která vyrovnává všechny tři dóši (konstituční typy – Váta, Pitta, Kapha). Mango pozitivně působí i na sedm dhát (tělesné tkáně).

Mango obsahuje velké množství karotenů, vitamín E, C, A, vitamíny skupiny B, niacin. Z minerálů nezapomeňme na měď, hořčík, mangan nebo zinek.

Léčivé účinky manga:

 • posiluje imunitu, působí preventivně proti infekcím,
 • příznivě působí na sliznice,
 • uklidňuje nervový systém, působí proti stresu,
 • energetizuje a vitalizuje,
 • oživuje barvu pokožky a vlasů,
 • podporuje tvorbu pohlavních hormonů, zvyšuje libido a schopnost orgasmu,
 • působí proti poruchám zraku,
 • chrání buňky před působením volných radikálů,
 • chrání dásně.

Použití manga se pomalu stává známým také pro nás, Evropany. Chutná i samotné, ale vyplatí se přidat ho do salátu, připravit čatní nebo – samozřejmě – na začátku textu opěvované MANGOVÉ LASSI!

Potřebujeme:

asi 500 g kvalitního bílého jogurtu,
2 zralá manga,
špetku kardamomu (ajurvéda doporučuje kardamom přidat do jogurtu, aby se snížil jeho zahleňující účinek, nahradit ho můžeme třeba čerstvým strouhaným zázvorem, mletým pepřem nebo koriandrem),
sladidlo – třtinový cukr, med, rýžový nebo jiný sirup, množství dle chuti (pokud jsou manga zralá, není potřeba přislazovat),
čerstvou mátu nebo meduňku na ozdobu.

Postup:

Mango oloupeme a nakrájíme na kousky, vložíme do mixéru s ostatními zvolenými surovinami a umixujeme do hladka. V případě, že se nám konzistence zdá příliš hustá, můžeme přidat trochu pramenité nebo minerální vody. Někdo doporučuje podávat mangové lassi i s kostkami ledu. Hotový nápoj ozdobíme lístečkem meduňky nebo máty.
Chuť mangového lassi je opravdu úžasná! Moje dcerka to vystihla přesně: „Toto pití je jako polopřímka – začneš a pak nemůžeš přestat!“

 • Mango – tip pro nespavce: Smíchejte kousek nakrájeného manga s kouskem nakrájeného banánu a trochou jogurtu. Snězte tuto směs večer a spánek by se měl dostavit dřív.
 • Rýže s mangem - smíchejte 4 hrníčky uvařené rýže Basmati s jedním na kostičky nakrájeným mangem, ¼ šálkem opražených kešu oříšků, s ředkví vodnicí nakrájenou na tenké plátky a hrstí dýňových semínek. Dochuťte solí a oblíbeným kořením.

S mangem zkuste experimentovat a neváhejte ho ochutnat. Protože, jak zpívá moje oblíbená Zuzana Navarová, „kdo nejed' mango, smutně žil“.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:02

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze