Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Hluchavka volá: „Nebuďme hluší k hlasu svého srdce“

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

S rozkvětem jara v květnu rozkvétají bílé i pestře zbarvené kvítky hluchavek, které sice nevynikají velikostí, ale kvetou dlouho a vytrvale. Poskytují pastvu včelám a lék lidem, kteří si jich všimnou a ocení její léčivou sílu. Při procházce květnovým listnatým lesem nás vítají porosty barevných hluchavek mezi sasankami a dalšími lesními bylinami.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Jako lékopisná se u nás uvádí pouze hluchavka bílá, můžeme však sbírat všechny druhy nachových i žlutých hluchavek (pitulníku), které najdeme. Když se naučíme rozpoznat typické rysy celé rodiny hluchavkovitých rostlin, můžeme je pak bez obav sbírat nejen pro léčivé kvítky, ale jako vynikající první divokou zeleninu do polévek a špenátů, také listy a kvetoucí vrcholky jsou dobré do čaje i do kuchyně.

HLUCHAVKA BÍLÁ

Hluchavka bílá je trvalka s plazivými výhonky a kvetoucí lodyhou vysokou kolem 30 cm. Listy má velmi podobné kopřivě, v době před rozkvětem jsou skoro k nerozeznání, když rostou vedle sebe. Nerozkvetlou hluchavku poznáme podle čtyřhranné lodyhy a listů, které nežahají na dotek. Název hluchavka a další názvy lidové jako „hluchá kopřiva“ nesouvisejí s hluchotou lidskou, jak by se mohlo zdát, ale s pálením kopřivy – ta, co nepálí je hluchá - nežahavá. Kvítky jsou bílé a drobné s typickým dlouhým kalichem, jaký mají všechny příbuzné hluchavkovité rostliny jako například šalvěj. Milují je včely a tak to často pěkně bzučí u rozkvetlých hluchavek. Hluchavka nám zavoní vzpomínkou na dětství, kdy jsme jako včelky vysávali sladký nektar z květů, i čaj z nich je sladký a voní po medu.

K léčení se sbírá květ hluchavky, který obsahuje: protizánětlivé třísloviny - tanin, sliz, cholin, kyselinu rozmarýnovou, silice a flavonoidy, Kvetoucí nať a list obsahují kyselinu křemičitou a mnoho dalších minerálů a kromě využití do čaje je to výborná jarní planá zelenina do kuchyně. Hluchavka je přírodní antidepresivum a celkově uklidňuje, což už Hildegarda věděla: „Kdo hluchavku požívá, ten se rád směje, protože zahřívá slezinu a srdce.“ Celkově posiluje, zejména srdce a dělohu u žen, močový měchýř, slezinu, lymfu, čistí krev a uvolňuje napětí. Chrání a ošetřuje sliznice, má protizánětlivé účinky a proti křečím pomáhá u menstruace, kterou celkově harmonizuje. Nejen u dětí se uplatní při kašli, bolení v krku, zánětech v ústech, průjmech a léčbu podrážděného žaludku a trávení a při chudokrevnosti. Zevně se užívá ke koupelím a obkladům při léčbě popálenin, hemoroidů (současně s pitím hluchavkového čaje), na podporu hojení ran. Některé nové knihy ovšem před hluchavkou jako léčivkou varují, protože obsahuje nepatrné množství alkaloidu stachydrinu, v rozumném malém množství však nemůže škodit ani dětem a těhotným ženám. Vnitřně čaj neužíváme dlouhodobě, déle než 3 týdny.

Hluchavka má své čestné místo i v květové terapii: Konejší a posiluje ženství a intuici.

Sněhobílé pyskaté kvítky připomínající věneček nevěsty poukazují na hlavní okruh využití této květové esence, totiž odevzdání se milovanému člověku v lásce a čistotě. Esence pomáhá ženám i mužům vyladit intimní život tak, aby v něm probíhala krásná láskyplná výměna, dospělá, tvořivá a respektující. Roste letos opravdu všude. Zdá se, že ji potřebuje hodně lidí, co říkáte? „Ač má hluchavka květy váhy muší, neměli bychom býti k jejímu poselství hluší.“

Foto: kopřiva v popředí s hluchavkou v pozadí

Pro těhotné, kojící maminky a děti:

Děti můžeme naučit jak vysát z kvítku hluchavky sladký nektar, jako to umějí včelky, lidové názvy: „cucáček a cumloň“ jistě děti pobaví… Hluchavka jako jemná léčivka je zmiňována také ve starých čínských herbářích jako „bylina usmívající se maminky“ což vypovídá o jejím prospěšném působení především pro ženy. Bílá hluchavka svou barvou v ženách posiluje čistotu a touhu po Světle na jemné energetické úrovni. Rozdílné působení barev na zdraví se projevuje i u bylin: bílá se hodí pro drobné slabé děti a jemné světlovlasé ženy a purpurová pro tmavovlasé temperamentní ženy. Uklidňuje všechny ženy v období puberty i přechodu.

Recepty pro zdraví

  • Uklidňující čaj hluchavkový – výluh - při průjmu, bolesti v krku, poševních infekcích a dalších onemocněních sliznic v těle: špetku květů namočíme přes noc do studené vody a ráno přihřejeme na požadovanou teplotu k pití, už nevaříme jen scedíme. Takto připravený za studena vyluhovaný čaj má nejvíce hojivých slizů a protizánětlivých tříslovin a lze použít i na sedací koupele.
  • Bílý čaj pro ženy k harmonizaci menstruace: 3 díly nati kontryhelu + 2 díly nati meduňky + 1 díl květu řebříčku + 1 díl květu hluchavky + 1 díl květu sedmikrásky. ½ lžičky na 1 hrnek vroucí vody spaříme a louhujeme 10 minut. Pijeme podle potřeby před očekávanou menstruací a při ní, pomáhá zejména mladým dívkám při počátečních nepravidelnostech cyklu.

Kdy hluchavku sbírat?

Květy hluchavek sbíráme v době květu od května do července nebo pak na podzim. Sušíme je v tenké vrstvě na čistém papíře v dobře větraném místě. Sbírání je poměrně pracné a sušením se malé kvítky ještě zmenší, čemuž také odpovídá vyšší prodejní cena sušených květů. Od dubna můžeme sbírat i listy a mladé rašící vršky rostlin spolu s kopřivami na špenát. Pěstuje se snadno oddělováním oddenků, roste i ve stínu, mnozí zahradníci ji nazývají obtížným plevelem, ale v přírodních zahradách je vítaná. Také ve včelařských zahradách je oblíbená jako pastva pro včely.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz

Aktuální pozvánka - 10.-12.6.2016 Dobřichovice - Živá a vášnivá 2016 - víkend pro ženskou radost
Kruh moudrých žen, vášnivý tanec, jemná jóga, výtvarná dílna, jarmark pro radost, fotoportréty s vášní, bylinky a praktické tipy pro krásu a potěšení ze života s Ivetou Kučerovou, lektorkou Školy pánevního dna a jemné jógy, Helenou Bezděkovou, tančící psycholožkou a bylinářkou Magdalénou Dobromilou Staňkovou. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 3.7.2022 10:27

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze