Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatická pomoc při léčbě abscesů u králíků

Autor: MVDr. Iva Librová

Objevíte-li u králíka tvrdý, nebo měkký otok na spodní čelisti, jedná se většinou o tzv. absces. Absces je dutina vyplněná hnisem. Na rozdíl od psa nebo kočky však nepomáhá pouhé naříznutí, vyčištění a vyplachování doplněné antibakteriální léčbou.

Ilustrační foto
Zdroj: Freeimages

Hnis u králíků je hustý, samovolně nevytéká a navíc je tam téměř vždy problém s onemocněním dentice. Pouze v jednom případě jsem se setkala s abscesem u čelisti, nebo spíše na krku, který vznikl po pokousání kunou. Ve všech ostatních případech se jednalo o absces vzniklý zánětem zubu a přilehlých tkání. Pokud se tedy neošetří zároveň i problémy s denticí, není možné králíka úplně vyléčit.

Pacienta sledujeme, vyšetříme důkladně dutinu ústní, zhotovíme rentgenogram a lokalizujeme zánět. Jde o to nalézt zub, podél kterého pronikla infekce až do kosti čelisti. Při vyšetření dutiny ústní zjišťujeme např. špatné postavení řezáků a jejich přerůstání, přerůstání stoliček s tvorbou ostnů na okrajích korunek, uvolněné zuby a další projevy „syndromu onemocnění dentice“. Dásně a jazyk bývají poraněné ostrými výběžky na nedostatečně obroušených zubech. Rentgenogram často prokáže zduření zanícené kosti (tvrdá „boule“, která uvnitř ukrývá hnis) a přerůstání kořenů a korunek zubů.

Na tomto místě musím varovat před pravidelným zastřiháváním řezáků kleštěmi na drápky! Nejenže je tento úkon pro králíky bolestivý (představte si sami sebe), ale vždy dochází k menšímu či většímu poškození daného zubu. U přerostlého zubu velmi snadno odhalíte dřeň a umožníte průnik bakterií až ke kořenu. Při vyvinutí síly kleštěmi na zub, otáčíte zubem v jeho dutině a měníte tím směr jeho růstu. Přesně toto může poté být příčinou uvolnění periodontálního vaziva a průniku bakterií. Zub se kroutí, roste špatným směrem a zraňuje ostatní tkáně dutiny ústní. Velmi často také dochází k podcenění celkového problému, protože jsou-li přerostlé řezáky, je s největší pravděpodobností problém na stoličkách a ve výživě králíka!

Na tomto snímku vidíte přerůstání stoliček do dutiny ústní i do okolní čelisti. Příčinou problémů tohoto králíka byla špatná informovanost majitele o přirozené výživě králíka (nedostatek vlákniny – sena, zeleného krmení a nadbytek granulí a pamlsků).

Ošetření abscesů spočívá v chirurgickém ošetření zubů, abscesu a čelisti, podávání antibiotik, léků na bolest a proti zánětu a postupném převádění na kvalitní a správnou výživu. Léčba je složitá, dlouhodobá a mnohdy i nákladná.

Homeopatika nám velmi pomáhají při zvládání infekce, bolesti a nechutenství. Používáme Hepar sulfur 30 C, pokud chceme zastavit hnisání, 9 C pokud chceme ještě zároveň zanícené místo drénovat. Pyrogenium 9 C pro zvládnutí infekce, Hekla lava 9 C při růstu zanícené kosti, Staphysagria a Arnica 15-30 C po operaci, Hypericum perforatum 30-200 C po vytržení zubu a Natrum phosphoricum 9 C při ketabolické acidóze, způsobené dlouhodobým hladověním nemocného králíčka. Často nám kombinace Hepar sulfur a Pyrogenium pomohla zvládnout poslední fáze léčby, kdy rána stále hnisala a antibiotika již nepomáhala. Proto homeopatika podávám rutinně po každém zákroku.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Iva Librová

Autor: MVDr. Iva Librováveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 23.4.2021 03:21

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze