Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatická pomoc při léčbě abscesů u králíků

Autor: MVDr. Iva Librová

Objevíte-li u králíka tvrdý, nebo měkký otok na spodní čelisti, jedná se většinou o tzv. absces. Absces je dutina vyplněná hnisem. Na rozdíl od psa nebo kočky však nepomáhá pouhé naříznutí, vyčištění a vyplachování doplněné antibakteriální léčbou.

Ilustrační foto
Zdroj: Freeimages

Hnis u králíků je hustý, samovolně nevytéká a navíc je tam téměř vždy problém s onemocněním dentice. Pouze v jednom případě jsem se setkala s abscesem u čelisti, nebo spíše na krku, který vznikl po pokousání kunou. Ve všech ostatních případech se jednalo o absces vzniklý zánětem zubu a přilehlých tkání. Pokud se tedy neošetří zároveň i problémy s denticí, není možné králíka úplně vyléčit.

Pacienta sledujeme, vyšetříme důkladně dutinu ústní, zhotovíme rentgenogram a lokalizujeme zánět. Jde o to nalézt zub, podél kterého pronikla infekce až do kosti čelisti. Při vyšetření dutiny ústní zjišťujeme např. špatné postavení řezáků a jejich přerůstání, přerůstání stoliček s tvorbou ostnů na okrajích korunek, uvolněné zuby a další projevy „syndromu onemocnění dentice“. Dásně a jazyk bývají poraněné ostrými výběžky na nedostatečně obroušených zubech. Rentgenogram často prokáže zduření zanícené kosti (tvrdá „boule“, která uvnitř ukrývá hnis) a přerůstání kořenů a korunek zubů.

Na tomto místě musím varovat před pravidelným zastřiháváním řezáků kleštěmi na drápky! Nejenže je tento úkon pro králíky bolestivý (představte si sami sebe), ale vždy dochází k menšímu či většímu poškození daného zubu. U přerostlého zubu velmi snadno odhalíte dřeň a umožníte průnik bakterií až ke kořenu. Při vyvinutí síly kleštěmi na zub, otáčíte zubem v jeho dutině a měníte tím směr jeho růstu. Přesně toto může poté být příčinou uvolnění periodontálního vaziva a průniku bakterií. Zub se kroutí, roste špatným směrem a zraňuje ostatní tkáně dutiny ústní. Velmi často také dochází k podcenění celkového problému, protože jsou-li přerostlé řezáky, je s největší pravděpodobností problém na stoličkách a ve výživě králíka!

Na tomto snímku vidíte přerůstání stoliček do dutiny ústní i do okolní čelisti. Příčinou problémů tohoto králíka byla špatná informovanost majitele o přirozené výživě králíka (nedostatek vlákniny – sena, zeleného krmení a nadbytek granulí a pamlsků).

Ošetření abscesů spočívá v chirurgickém ošetření zubů, abscesu a čelisti, podávání antibiotik, léků na bolest a proti zánětu a postupném převádění na kvalitní a správnou výživu. Léčba je složitá, dlouhodobá a mnohdy i nákladná.

Homeopatika nám velmi pomáhají při zvládání infekce, bolesti a nechutenství. Používáme Hepar sulfur 30 C, pokud chceme zastavit hnisání, 9 C pokud chceme ještě zároveň zanícené místo drénovat. Pyrogenium 9 C pro zvládnutí infekce, Hekla lava 9 C při růstu zanícené kosti, Staphysagria a Arnica 15-30 C po operaci, Hypericum perforatum 30-200 C po vytržení zubu a Natrum phosphoricum 9 C při ketabolické acidóze, způsobené dlouhodobým hladověním nemocného králíčka. Často nám kombinace Hepar sulfur a Pyrogenium pomohla zvládnout poslední fáze léčby, kdy rána stále hnisala a antibiotika již nepomáhala. Proto homeopatika podávám rutinně po každém zákroku.

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Iva Librová

Autor: MVDr. Iva Librováveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 19.6.2019 06:57

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze