Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jak na jaře dobít baterky?

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Zima nebyla tak studená a dlouhá, jak by se na naši zeměpisnou šířku patřilo. I tak nás chladné období mohlo vyčerpat. Nedostatek slunečního záření i vitamínů, strava nerespektující roční období, málo spánku a méně času stráveného na čerstvém vzduchu. To všechno se podepíše pod pocity jarní únavy.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Čím svou energii a vitalitu podpořit?

 • Byliny, jako je rozmarýna, eleuterokok, schizandra, gotukola, guarana nebo čaj pu-erh jsou výbornými povzbuzujícími pomocníky. Více se o nich dozvíte v článku "Jak se v zimě nestát spícím medvěděm?"
 • Aromaterapie nabízí esenciální oleje k povzbuzení i ke zvýšení odolnosti vůči stresu. Nakapejte několik kapek zvoleného oleje do aromalampy, do koupele nebo do masážního oleje.

Určitě rádi využijete sílu citrusů – jsou povzbuzující, oživující a rozjasňující.

Další vhodné vůně proti jarní únavě:

Verbena – omezuje působení stresu a zmírňuje pocity úzkosti. Nepoužívejte ji v těhotenství a na slunci.
Yzop – pomáhá při nervovém vyčerpání, zvyšuje schopnost soustředit se. Vyhněte se mu po celou dobu těhotenství a nepoužívejte ho dlouhodobě!
Myrha – má protistresový účinek, pomáhá při úzkosti. Nepoužívejte ji v těhotenství!
Bergamot – je vhodný při sezónních poruchách nálady. Nepoužívejte ho před pobytem na slunci.
Santalové dřevo – zmírňuje podráždění způsobené frustrací, obnovuje rovnováhu.
Majoránka – říká se jí „druhá kůže“, protože zmírňuje přecitlivělost, stres a nervové napětí. Nepoužívejte ji v těhotenství!
Bazalka – je vhodná při intelektuálním vyčerpání.
Tymián – povzbuzuje, je pomocníkem při chronické únavě. Nepoužívejte ho v těhotenství a dlouhodobě.

 • Spánkový režim – ke zmírnění příznaků vyčerpání je vhodné najít si pravidelný a vyhovující spánkový režim. Ajurvéda doporučuje uléhat do 22.00 a vstávat podle konstituce: váta v 6.00, pitta v 5.30 a kapha v 4.30.
 • Myslete pozitivně – z hlediska psychické odolnosti je dobré vědomě se zaměřit na pozitiva svého života: více pozornosti věnovat tomu, co nás těší, a dělat věci tak, abychom se cítili dobře. Uvědomit si, že to, co je důležité pro naše okolí, není vždy správné a důležité pro nás (yzopová silice pomůže chránit „své hranice“).
 • Relaxujte! Naučme se relaxovat a najít rovnováhu mezi prací, aktivním a pasivním odpočinkem. Často nás vyčerpává nedostatek času. I když máme všichni na každý den stejnou časovou dotaci, můžeme se naučit rozdělit povinnosti i odpočinek tak, abychom se necítili pod tlakem. Hledejme priority! Uvědomujme si, že každé naše „ano“ znamená „ne“ něčemu jinému. Čas, který věnujeme něčemu, zároveň něčemu jinému odepíráme. Proto vybírejme zodpovědně a „vědomě“.
 • Úprava jídelníčku v souladu s aktuálním obdobím roku také pomůže vyrovnat se s nadměrnou únavou. Na našem webu najdete příspěvky i na toto téma. ("Stravování na jaře z pohledu čínské medicíny")
 • Bachova terapie – při pocitech velké vyčerpanosti, která přechází v stavy úzkosti, pomůže Bachova Krizová esence (Rescue remedy).
 • Homeopatie – nápomocné budou i homeopatické léky, které působí na různé druhy fyzické, či psychické únavy. Konkrétní tipy najdete v článku: Homeopatika proti jarní únavě

Energii, nejen na jaře, ušetříme i tím, že:

 • nebudeme říkat ano, když chceme říct ne,
 • nebudeme se usmívat, když nám je do pláče,
 • nebudeme se zabývat cizími záležitostmi a mluvit o životě druhých,
 • nebudeme se urážet a zbytečně se bát,
 • budeme mluvit o pozitivních věcech,
 • budeme dělat práci, která nás baví,
 • si budeme věřit a mít se rádi.

Vyběhněme tedy ven na sluníčko – pohyb na čerstvém vzduchu totiž vyčistí mysl, zvedne náladu a dokonce zvýší produkci hormonů štěstí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 28.9.2021 13:01

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze