Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jarní očista těla

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

V dřívějších dobách lidé v průběhu roku zažívali období dostatku i nedostatku potravy. Bylo to dáno množstvím úrody, přírodními pohromami...Tradičně lidé drželi půst před velkými svátky – Vánoce a Velikonoce. Mám pocit, že v dnešní době zažíváme neustálý blahobyt, takové hody 365 dní v roce. Nikdy v historii lidstva nebyl takový nadbytek jídla a vlastně nadbytek úplně všeho materiálního. 

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Jaro představuje v přírodě znovuzrození, probouzení energie po zimním spánku. V domácnostech se uklízelo a lidé nezapomínali ani na očistu těla zevnitř (půsty) i zvenku (jarní koupel v řece, potoce, studánce,..). Jaro přináší do našich těl příval pozitivní energie, ale mnoho z nás cítí i jakousi únavu, vyčerpání, tzv. jarní únavu.

Jarní únava je nejčastěji způsobená:

  1. dlouhodobým nedostatkem sluníčka v zimě (vede ke snížené tvorbě vitamínu D a u citlivějších lidí způsobí deprese)
  2. nedostatkem čerstvé potravy, vitamínů, minerálů a enzymů, nadbytkem masa ve stravě
  3. nedostatkem pohybu, který vede ke snížení aktivity kardiovaskulárního systému

Půst patří k velmi účinným metodám očisty těla. Je dobré si uvědomit, že nejde pouze o očistu fyzického těla, ale tím, že se něčeho dobrovolně vzdáme, pracujeme i na očistě těla duševního. Proto je dobré při každém půstu dělat i krátké meditace, napojení na Matku zemi, přírodu. Půst pak bude probíhat snáze a účinněji.

Půst dělíme na:

  1. částečný – něco z jídelníčku vynecháme (maso, mléčné výrobky, alkohol, cigarety, lepek, sladkosti,...)
  2. úplný – jen pití čisté vody

Půst můžeme držet různě dlouhou dobu (1–30 dní) nebo ho mít pravidelně např. 1 den v týdnu. Je dobré si uvědomit, že pokud z jídelníčku vyřadíme nějaké potraviny, tak vznikne "díra", kterou je třeba vědomě zaplnit (nahradit vhodnou potravinou). Pokud to neuděláme, tak se vzniklá díra zaplní nevědomě sama, a to nejčastěji cukrem.

Před zahájením půstu je dobré nepodcenit přípravnou fázi a pak období po ukončení půstu. Doporučuje se před půstem vysadit živočišné zdroje a lepek na polovinu doby, po kterou plánujeme půst. Např. pokud chceme držet 5 denní půst, tak 2–3 dny před půstem a 2–3 dny po půstu vynecháme lepek a živočišné potraviny.

Jaké další potraviny jsou pro nás na jaře vhodné?

  • fresh juice – jsou výborným zdrojem vlákniny, antioxidantů, fytochemikálií a vitaminů. Je dobré je připravovat z ovoce, zeleniny i zelených natí
  • kvašená zelenina (pickles) – obsahuje velké množství vitamínu C, enzymů a bakterií mléčného kvašení, které podporují střevní mikrofloru
  • klíčení – velmi kvalitní zdroj enzymů a antioxidantů. Klíčit můžeme mungo, červenou čočku, řeřichu, vojtěšku, pohanku,...
  • zelené natě – kopřiva, bršlice, pažitka, petrželka, mladé lístky pampelišky, sedmikrásky, jitrocele. Za oknem na vatě můžeme mít řeřichu a vojtěšku.

Je dobré nezapomínat na to, že pohyb na čerstvém vzduchu a pravidelný spánkový režim spolu s vyváženou stravou bude na naše tělo i duši působit jako pravý balzám. 

Přeji všem krásné a pohodové jaro...

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 21.4.2021 06:14

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze