Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jarní očista těla

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

V dřívějších dobách lidé v průběhu roku zažívali období dostatku i nedostatku potravy. Bylo to dáno množstvím úrody, přírodními pohromami...Tradičně lidé drželi půst před velkými svátky – Vánoce a Velikonoce. Mám pocit, že v dnešní době zažíváme neustálý blahobyt, takové hody 365 dní v roce. Nikdy v historii lidstva nebyl takový nadbytek jídla a vlastně nadbytek úplně všeho materiálního. 

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Jaro představuje v přírodě znovuzrození, probouzení energie po zimním spánku. V domácnostech se uklízelo a lidé nezapomínali ani na očistu těla zevnitř (půsty) i zvenku (jarní koupel v řece, potoce, studánce,..). Jaro přináší do našich těl příval pozitivní energie, ale mnoho z nás cítí i jakousi únavu, vyčerpání, tzv. jarní únavu.

Jarní únava je nejčastěji způsobená:

  1. dlouhodobým nedostatkem sluníčka v zimě (vede ke snížené tvorbě vitamínu D a u citlivějších lidí způsobí deprese)
  2. nedostatkem čerstvé potravy, vitamínů, minerálů a enzymů, nadbytkem masa ve stravě
  3. nedostatkem pohybu, který vede ke snížení aktivity kardiovaskulárního systému

Půst patří k velmi účinným metodám očisty těla. Je dobré si uvědomit, že nejde pouze o očistu fyzického těla, ale tím, že se něčeho dobrovolně vzdáme, pracujeme i na očistě těla duševního. Proto je dobré při každém půstu dělat i krátké meditace, napojení na Matku zemi, přírodu. Půst pak bude probíhat snáze a účinněji.

Půst dělíme na:

  1. částečný – něco z jídelníčku vynecháme (maso, mléčné výrobky, alkohol, cigarety, lepek, sladkosti,...)
  2. úplný – jen pití čisté vody

Půst můžeme držet různě dlouhou dobu (1–30 dní) nebo ho mít pravidelně např. 1 den v týdnu. Je dobré si uvědomit, že pokud z jídelníčku vyřadíme nějaké potraviny, tak vznikne "díra", kterou je třeba vědomě zaplnit (nahradit vhodnou potravinou). Pokud to neuděláme, tak se vzniklá díra zaplní nevědomě sama, a to nejčastěji cukrem.

Před zahájením půstu je dobré nepodcenit přípravnou fázi a pak období po ukončení půstu. Doporučuje se před půstem vysadit živočišné zdroje a lepek na polovinu doby, po kterou plánujeme půst. Např. pokud chceme držet 5 denní půst, tak 2–3 dny před půstem a 2–3 dny po půstu vynecháme lepek a živočišné potraviny.

Jaké další potraviny jsou pro nás na jaře vhodné?

  • fresh juice – jsou výborným zdrojem vlákniny, antioxidantů, fytochemikálií a vitaminů. Je dobré je připravovat z ovoce, zeleniny i zelených natí
  • kvašená zelenina (pickles) – obsahuje velké množství vitamínu C, enzymů a bakterií mléčného kvašení, které podporují střevní mikrofloru
  • klíčení – velmi kvalitní zdroj enzymů a antioxidantů. Klíčit můžeme mungo, červenou čočku, řeřichu, vojtěšku, pohanku,...
  • zelené natě – kopřiva, bršlice, pažitka, petrželka, mladé lístky pampelišky, sedmikrásky, jitrocele. Za oknem na vatě můžeme mít řeřichu a vojtěšku.

Je dobré nezapomínat na to, že pohyb na čerstvém vzduchu a pravidelný spánkový režim spolu s vyváženou stravou bude na naše tělo i duši působit jako pravý balzám. 

Přeji všem krásné a pohodové jaro...

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 21.10.2021 15:59

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze