Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Fialkové putování

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Na Bílou neděli, jak se nazývá první neděle po Velikonocích, se pořádaly poutě – průvody směřující na mši do nějakého významného kostela. Věděli jste například, že o těchto poutích se recituje i ve velikonoční koledě? „Hody, hody do provody“ znamená osmidenní velikonoční oktáv – osmidenní oslavu od Velikonoční neděle do Provodní neděle. A slovy „pomni hody na provody, že sú svaté dni“ vyzýval například i Jan Hus k ukázněnému životu po celý velikonoční oktáv.

Ilustrační foto
Zdroj: Mgr. Andrea Dovalová

Naše rodina se tradičně (pokud neprší a není moc zima) účastní závěru poutě na jedné zřícenině starého kostela, kde se setkáme s kamarády. Letos nám Bíla neboli Provodní neděle nabídla slunečné a bylinkami provoněné počasí. Rádi jsme toho využili a po příjemné svačince a rozhovorech se známými, kdy se děti rozeběhly za svými hrami, jsme s manželem nasbírali PLICNÍK, FIALKY a MEDVĚDÍ ČESNEK.

Po návratu domů se manžel postaral o plicník – dal ho sušit – a já jsem si zas užila fialkovou aromaterapii. Naložila jsem fialkovou tinkturu a připravila základ na fialkový sirup.

A jak lze fialky využít?

  • V kuchyni do salátů, kandované ke zdobení zákusků, prý se vaří i s rýží v mléce.
  • KVĚTY můžete v malém množství nabídnout kašlajícím dětem (vysoký obsah saponinů může vyvolat zvracení, proto nekonzumujte ve velkém množství!).
  • LISTY se používají zevně, přikládají se na rozpraskané bradavky.
  • TINKTURA je vhodná při léčbě vlhkého kašle, bronchitidě, používá se i při léčbě revmatu. 

Příprava: Do malé skleničky jsem nasypala asi hrst fialek a zalila jsem je slivovicí tak, aby byly fialky zakryté. Teď je každý den protřepávám a za 14 dní je přecedím.

  • SIRUP tiší úporný kašel, lze ho použít i k ochucování nápojů.

Příprava: Na sirup jsem šla trochu netradičně, protože jsem nejdřív měla v plánu fialky jen zasypat cukrem a používat je třeba na ozdobu muffinů nebo dortíků. Pak jsem znejistěla a strach, že by se fialky zkazily, mě přinutil změnit záměr. Fialky byly tedy přes noc po vrstvách zasypané cukrem, dobře napěchované a ráno jsem je chvíli ve vodní lázni ohřívala, až se cukr rozpustil. Poté jsem je přelila do nádoby, přidala jsem vodu a vařila, dokud směs nezískala konzistenci sirupu. Ještě horký sirup jsem nalila do horké tmavé lahve vypláchnuté slivovicí a dobře uzavřela.

  • Z fialek se připravuje i VÍNO, které má čistit krev a rozjasňovat mysl: 30 g květů a 15 g kořene lékořice se zalije litrem bílého vína, 5 minut se vaří a poté se přecedí přes plátno. Pít se má 2−3x denně likérová sklenka po dobu 4 týdnů.
  • Nezapomeňme, že z fialek se získává silice, která se používá do parfémů.
  • Moje holčičky rády využily příležitost ke TVOŘENÍ, a tak si vzaly za úkol udělat motýlí obrázek, který krásně voní!

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 14:48

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze