Rychlé rady
Víte, že ...
Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Zapomenuté tajemství léčivého vavřínu
Autor: Mgr. Andrea Dovalová
Posmívat se nevyplácí. Přesvědčil se o tom i bůh Apollon. Ze msty za posmívání ho Eros trefil šípem vzbuzujícím lásku k nymfě Dafné. Apollon Dafné pronásledoval a ona, aby se jeho zájmu zbavila, se proměnila ve VAVŘÍN. Apollon na znamení smutku pak na hlavě nosil vavřínový věnec.

Zdroj: Mgr. Andrea Dovalová
V dobách starých Keltů a Germánů se větvičky vavřínu používaly při slavnostech – například při zimním slunovratu jako symbol opětovného probouzení přírody. Ve starověkém Římě se používal jako znak slávy, vítězství a moci. Vavřínový věnec nosil i císař Nero. A dodnes se věnce z vavřínu dávají vítězům. Listy vavřínu prý mají magické vlastnosti, proto je ve starém Římě mohly užívat jen věštkyně.
V minulosti se vavřínové větvičky používaly i jako ochrana proti bleskům. Větvičky zavěšené na dveřích zas měly chránit obyvatele před neštěstím. Tento zvyk přetrvává do dnešních dob v oblastech kolem Středozemního moře. Ve středověku se používal vavřín jako antiseptikum proti různým nemocem – i moru. A to i na našem území. U nás se spíše mluví o bobkovém listu, nežli o vavřínu. A říká se mu bobek (snad podle vzhledu jeho plodů). O používání a cenění účinků bobkového listu se dozvídáme i ze staré písničky: „Pijme pivo s bobkem, jezme bedrník, nebudeme stonat, nebudeme mřít.“
V přírodním léčitelství se účinky vavřínu neboli bobkového listu využívají i dnes. Bobkový list má detoxikační účinky, podporuje trávení, zpomaluje stárnutí. Používá se při léčbě cukrovky, protože reguluje hladinu cukru v krvi. Dále posiluje srdce a mírní dýchací potíže. Bobkový list je imunostimulant a působí proti zánětům. Nejčastěji se využívá při léčbě dny a revmatu. Je mírně sedativní a působí i proti bolestem hlavy a migrénám. Potěšující zpráva pro nás všechny – bobkový list by měl zlepšovat paměť a soustředění!
Využití bobkového listu:
- Proti bolestem kloubů se používá čaj z listů vavřínu: 15 kusů listů zalijte 3 dl vody a dejte vařit. Vařte asi 12 minut od doby, kdy začala voda vřít. Poté nechte louhovat 3 hodiny a proceďte. Tento čaj se pije pomalu - asi 1 doušek za hodinu. Nesmí se vypít celý najednou, mohlo by dojít ke krvácení. Tento proces se opakuje za 3 dny, pak už jenom jednou za týden a poslední za dva měsíce. Tento odvar se doporučuje při nechutenství, bolestech kloubů a při cílené detoxikaci.
- Ajurvéda vnímá vavřín jako koření, které zahřívá a podporuje trávicí oheň, a doporučuje ho pro dóšu Pitta.
- Aromaterapie využívá sladkou, pikantní vůni vavřínu k léčbě revmatu, bolestí svalů, při virových infekcích i chřipce, při průjmu a nadýmání.
- V kosmetice má vavřín uplatnění při potížích s vlasovou pokožkou, při léčbě modřin a podvrtnutí. Přidává se i do přípravků proti vypadávání vlasů a do mýdel pro lidi s citlivou pokožkou.
- Kuchyň - využití bobkového listu v kuchyni je známo všem – přidává se do omáček a polévek, k masu i do nakládaného zelí.
Několik tipů z naší domácnosti:
- do omáček a polévek: bobkový list přidávám do všech „bílých“ omáček i polévek – do čočky na kyselo, cizrnové polévky s rýžovou smetanou, cuketové koprovky, do zeleninových vývarů (hlavně v zimě kvůli jeho zahřívacím účinkům) i do pickles – rychle kvašené zeleniny.
- k tvoření: i vzhledově se nám „bobkáč“ líbí, používáme ho při tvoření – například jako vlasy na strašidýlko z dýně na podzim, anebo jako pírka kuřátka na velikonoční výzdobu.
- na úzkost, napětí a stres: před několika týdny jsem se dozvěděla o „vykuřování“ bobkovým listem. Sušený bobkový list – postačí jeden kus – se vloží do popelníku, zapálí a nechá v zavřené místnosti. Po deseti minutách je místnost plná specifické vůně (ale také dýmu). Inhalace vůně páleného bobkového listu má údajně navodit atmosféru klidu, zbavit nás úzkostí, napětí a stresu. Mně osobně tato vůně není příjemná, ale vyzkoušejte to sami – možná vám opravdu pomůže s relaxací po náročném pracovním dni.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích