Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Co ženě přináší jednotlivé fáze těhotenství

Autor: PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.

Těhotenství se obvykle dělí na tři trimestry. Z hlediska vnímání a prožívání těhotenství ženou je můžeme rozdělit na tři trimestry a závěrečné tzv. předporodní období.

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

První trimestr (do 12. týdne těhotenství) je obdobím přivítání dítěte, kdy dochází k významnému hormonálnímu přeladění, což pro organismus ženy představuje vcelku velkou zátěž. Změny proto mohou být doprovázeny menšími či většími adaptačními obtížemi jako je ranní nevolnost a zvracení, změny chutí a preferencí jídla, změněné vnímání pachů a vůní, bolestivost a prosáknutí prsů, zvýšená únava a spavost, střídavé návaly horka a chladu, zácpa, emocionální rozkolísanost či změny v kognitivních funkcích (tzv. benigní těhotenská encefalopatie) apod.

Druhý trimestr (od 13. týdne) obvykle do života ženy přináší čas stability a pohody. Organismus je na těhotenství přiměřeně adaptován (obtíže prvního trimestru převážně odezněly) a současně těhotenství pro zdravé ženské tělo nepředstavuje v tomto období tak velkou zátěž. Žena začíná pociťovat první pohyby – zjevné životní projevy svého dítěte (prvorodičky kolem 20. týdne těhotenství, vícerodičky zhruba o 14 dní dříve), které ji vedou k intenzivnějšímu uvědomění si přítomnosti dítěte a komunikaci s ním (myšlenkami, slovy, zpěvem, hudbou, tancem). Žena/oba rodiče mají prostor sdílet a těhotenství si užívat.

Třetí trimestr (od 25. týdne) se, i při jinak fyziologickém průběhu těhotenství, postupně stává pro ženu svými nároky méně pohodlným obdobím, kdy se opět mohou objevit menší či větší obtíže, které nejčastěji souvisí s tlakem zvětšené dělohy na okolní orgány a tkáně a s těhotenským přírůstkem hmotnosti (optimální přírůstek pro ženu s normální konstitucí před těhotenstvím je 9–15 kg). V tomto období si ženy stěžují na vznik či zhoršení hemoroidů a varixů na dolních končetinách či genitálu, na pálení žáhy, zadýchávání se při pohybové aktivitě; na častější nucení k močení a opakované noční močení, což bývá současně jednou z možných příčin méně kvalitního spánku; dalším důvodem poruch spánkového rytmu je nemožnost zaujmout oblíbenou spací polohu, obtíže při dýchání vleže nebo křeče svalů dolních končetin (často z nedostatku hořčíku či vápníku), s tím pak může souviset následná únava ženy během dne; mohou se také objevit otoky dolních končetin (v důsledku zhoršeného návratu krve z dolní poloviny těla) či pocity tlaku a bolestivého tahu v podbřišku, bedrech, tříslech či stehnech způsobené napínáním a rozvolněním vazivové tkáně pánve. Od 37. týdne těhotenství pak má žena před sebou tzv. předporodní období. Ke zvládnutí výše uvedených adaptačních obtíží je možné využít šetrné níže uvedené homeopatické léky.

Nejčastěji využívané homeopatické léky pro toto období:

  • SEPIA OFFICINALIS 9C, 15C – „homeopatická ochránkyně těhotenství“ – lék volby při rané těhotenské nevolnosti a zvracení, hemoroidech a varixech, tahu a bolesti pánevních vazů, má celkově pozitivní účinek na žilní systém, pojivové tkáně včetně děložních vazů, zmírňuje také těhotenskou hypotenzi, pocity tíhy a tlaku v podbřišku. Při bolesti pocházející z vazivového aparátu můžeme přidat homeopatický lék RUTA GRAVEOLENS 5C.
  • IPECACUANHA 9C – je účinná při vytrvalé nevolnosti se zvracením (i bez), kdy zvracení ale nepřináší úlevu, zmírňuje nadměrné slinění.
  • NUX VOMICA 9C – zmírňuje pálení žáhy, nevolnost a zvracení po jídle, tíhu a bolest v žaludku zhoršenou jídlem, zlepšuje metabolismus, urychluje detoxikaci organismu - eliminuje z organismu metabolity léků (včetně anestetik, antibiotik a hormonálních přípravků) či v těhotenství nevhodných tekutin a stravy.
  • PULSATILLA 15C – lze ji podat při proměnlivých tělesných i psychických příznacích, včetně zažívacích potíží - nevolnosti, pálení žáhy a zvracení z jídla, zejména těžkého a tučného jídla; při proměnlivosti nálad, zvýšené emotivitě a zhoršené adaptaci na těhotenství (nepřijímání mateřské role), při obavách, strachu, nesmělosti, plačtivosti; je přítomna zimomřivost, obtíže se při tom zlepšují na čerstvém vzduchu, procházkou a útěchou.
  • ARNICA MONTANA 15C – má pozitivní efekt na kapilární systém, kdy redukuje krvácení a hematomy, zlepšuje placentární perfúzi; zklidňuje krvácející bolestivé hemoroidy, podporuje hojení.
  • FERRUM PHOSPHORICUM 9C – zmírňuje příznaky anémie v těhotenství, krvácení z nosu, únavu.
  • GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15C, 30C – eliminuje strach a obavy z vyšetření a výsledků prenatálních diagnostických testů a syndrom bílého pláště; strach je obvykle provázen třesem či paralýzou, kdy k úlevě často dochází také vymočením.
  • ACONITUM NAPELLUS 30C – mírní dopad nepříznivé zprávy doprovázené úlekem a zmírňuje příznaky po prodělaném šoku u ženy i u dítěte.
  • MAGNESIA PHOSPHORICA 9C – zmírňuje nadměrnou pohotovost děložního svalu k předčasným kontrakcím, mírní také další křeče svalstva (v těhotenství nejčastěji v dolních končetinách).
Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.

Autor: PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.Odborná asistentka, Lékařská fakulta MU Brno, Katedra porodní asistence

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 19.8.2022 12:47

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze