Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Panika jako boj s predátorem

Autor: MUDr. Tereza Hynková

Panická porucha je onemocnění projevující se náhlými záchvaty úzkosti s výraznými tělesnými příznaky. Potíže připomínají život ohrožující stavy a nezřídka vedou k vyhledání rychlé lékařské pomoci. 

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Nemocný si zpravidla není vědom psychické souvislosti, v popředí bývají výrazné tělesné projevy. Nejčastěji se jedná o bušení srdce, dušnost, rozmazané vidění, pocity na omdlení. Příznaky jsou tak silné, že se postižení bojí o svůj život. Obavy z opakování vedou k trvalému strachu a k vyhýbání se situacím, ve kterých by záchvat mohl přijít, což může výrazně ztěžovat běžný život. Pomocí psychoterapie se snažíme odkrýt příčiny úzkosti a ozřejmit původ tělesných příznaků.

Panická ataka (záchvat) je vystupňovanou reakcí na ohrožení. Tělesné změny si snadno přiblížíme situací z dob, kdy jsme žili v jeskyních a utíkali před predátory. Pro záchranu bylo potřeba krví přednostně zásobit svaly končetin, abychom dokázali co nejrychleji běžet, nebo bojovat. S tím souvisí i zrychlení srdeční frekvence a zvýšení krevního tlaku. Naopak některé orgány v této chvíli tak důležité nejsou. Při záchraně života nepotřebujeme číst noviny, proto vidíme rozmazaně.

Pokud jsme v dávných dobách měli štěstí a z nebezpečí unikli, následoval odpočinek, kdy se tělesné funkce se vrátily k normálu. V současnosti ale míváme větší strach z věcí, před kterými nemůžeme tak snadno uniknout. Tělo zůstává v nabuzeném stavu, aniž by došlo k jeho uvolnění, a my pak nepříjemně vnímáme všechny jeho reakce.

Základem léčby je kognitivně behaviorální terapie, která se zaměřuje na nácvik relaxace a zklidňujícího dýchání v průběhu záchvatu. Další terapeutické směry se zabývají původem strachu, který potíže vyvolává. Z léků se úlevově podávají benzodiazepiny. Vzhledem k riziku závislosti je však vhodné jejich používání maximálně omezovat. Zde je prostor pro homeopatii. Arsenicum album v ředění 15C 5 granulí při záchvatu (možno i opakovat) přinese výraznou úlevu a umožní tak snížit dávky rizikového léku. V těžších případech předepisujeme antidepresiva působící na úzkostnou složku. I zde můžeme stav zlepšit přidáním homeopatik, která vybereme na míru podle konkrétních potíží.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Tereza Hynková

Autor: MUDr. Tereza Hynkovápsychiatr

Jako lékař ve své práci vycházím ze zkušeností z psychoterapie. Klienty vedu k hledání souvislostí mezi jejich potížemi a událostmi, které je v životě potkají. Snažím se nabídnout vše, co dnešní medicína nabízí, proto ve své praxi používám vedle klasických léků i homeopatii a akupunkturu. Vždy mne znovu překvapuje, jak účinné tyto metody jsou, a mám velkou radost, když je možné díky nim vysadit, nebo alespoň snížit, klasické psychiatrické léky.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2021 20:35

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze