Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Panika jako boj s predátorem

Autor: MUDr. Tereza Hynková

Panická porucha je onemocnění projevující se náhlými záchvaty úzkosti s výraznými tělesnými příznaky. Potíže připomínají život ohrožující stavy a nezřídka vedou k vyhledání rychlé lékařské pomoci. 

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Nemocný si zpravidla není vědom psychické souvislosti, v popředí bývají výrazné tělesné projevy. Nejčastěji se jedná o bušení srdce, dušnost, rozmazané vidění, pocity na omdlení. Příznaky jsou tak silné, že se postižení bojí o svůj život. Obavy z opakování vedou k trvalému strachu a k vyhýbání se situacím, ve kterých by záchvat mohl přijít, což může výrazně ztěžovat běžný život. Pomocí psychoterapie se snažíme odkrýt příčiny úzkosti a ozřejmit původ tělesných příznaků.

Panická ataka (záchvat) je vystupňovanou reakcí na ohrožení. Tělesné změny si snadno přiblížíme situací z dob, kdy jsme žili v jeskyních a utíkali před predátory. Pro záchranu bylo potřeba krví přednostně zásobit svaly končetin, abychom dokázali co nejrychleji běžet, nebo bojovat. S tím souvisí i zrychlení srdeční frekvence a zvýšení krevního tlaku. Naopak některé orgány v této chvíli tak důležité nejsou. Při záchraně života nepotřebujeme číst noviny, proto vidíme rozmazaně.

Pokud jsme v dávných dobách měli štěstí a z nebezpečí unikli, následoval odpočinek, kdy se tělesné funkce se vrátily k normálu. V současnosti ale míváme větší strach z věcí, před kterými nemůžeme tak snadno uniknout. Tělo zůstává v nabuzeném stavu, aniž by došlo k jeho uvolnění, a my pak nepříjemně vnímáme všechny jeho reakce.

Základem léčby je kognitivně behaviorální terapie, která se zaměřuje na nácvik relaxace a zklidňujícího dýchání v průběhu záchvatu. Další terapeutické směry se zabývají původem strachu, který potíže vyvolává. Z léků se úlevově podávají benzodiazepiny. Vzhledem k riziku závislosti je však vhodné jejich používání maximálně omezovat. Zde je prostor pro homeopatii. Arsenicum album v ředění 15C 5 granulí při záchvatu (možno i opakovat) přinese výraznou úlevu a umožní tak snížit dávky rizikového léku. V těžších případech předepisujeme antidepresiva působící na úzkostnou složku. I zde můžeme stav zlepšit přidáním homeopatik, která vybereme na míru podle konkrétních potíží.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Tereza Hynková

Autor: MUDr. Tereza Hynkovápsychiatr

Jako lékař ve své práci vycházím ze zkušeností z psychoterapie. Klienty vedu k hledání souvislostí mezi jejich potížemi a událostmi, které je v životě potkají. Snažím se nabídnout vše, co dnešní medicína nabízí, proto ve své praxi používám vedle klasických léků i homeopatii a akupunkturu. Vždy mne znovu překvapuje, jak účinné tyto metody jsou, a mám velkou radost, když je možné díky nim vysadit, nebo alespoň snížit, klasické psychiatrické léky.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 21:23

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze