Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Píseň jarního půstu

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Jaro se blíží! Svědčí o tom rašící bylinky v lesích. I vzduch má trochu jiný, jarní nádech. Tradičně se k začátku jarních dní váže i očista těla. Příroda to tak už zařídila sama – jarní rýmy jsou nezřídka důsledkem po zimě přetíženého nebo překyseleného trávení. Rýmou se čistíme. Úklid svého těla však můžeme podpořit i půstem.

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Co si pod slovem půst představit? Pro někoho je to každoroční duchovní rituál, který začíná na tzv. Popeleční středu. Někdo má k půstu postoj ryze zdravotní a z jídelníčku vyloučí jen maso nebo mléčné výrobky, případně cukr, bílou mouku či lepek. Jsou i tací, kdo nějaký čas konzumují jenom celozrnnou rýži, nebo syrovou stravu a pijí detoxikační nápoje.

Podívejme se, kde má odříkání jídla své kořeny. Půst není jen křesťanskou záležitostí. Znali ho už Germáni, Slované i Keltové. Ve starém Řecku a Římě považovali půst za očistu těla i způsob povznesení ducha. Pythagorejci nejedli maso, protože věřili, že jedením masa do těla vpouští démonickou sílu zvířete. Stoici považovali askezi v jídle za cestu k vnitřní svobodě.

U dalších národů nacházíme zprávy, že například potulní zpěváci a básníci (keltští, slovanští i germánští) se na svou významnou roli připravovali v samotě přísným půstem a odříkáním.

Když se podíváme na způsoby tělesné i duševní očisty u starokřesťanských mystiků a mnichů, dozvíme se, že se postili i 5 dní v týdnu a zříkali se masa, vajec, mléka a vína (nebo jedli jen chléb se solí a pili vodu).

V dnešní době se půst doporučuje ze zdravotních důvodů jako prevence různých onemocnění i jako jedna z léčebných metod. Při půstu tělo odbourává toxiny a přestárlé buňky a tím povzbuzuje tvorbu nových buněk a regeneruje celý organismus. Detoxikace také zbystřuje smysly a projasňuje mysl.

Jak se k jarní očistě postavit?

Každý máme organismus v jiném stavu, proto je nutné zvážit, co sneseme a co je na nás už moc. Jako začátek postačí vyloučit ze stravy na nějaký čas maso nebo jinou potravinu, postupně můžeme zkusit den „na vodě“, kdy v daný den přijímáme jen tekutiny. A velcí odvážlivci zkusí třeba i třídenní půst.

Pozor, dětem hladovku neordinujeme! Pro ně, i pro dospělé, kteří volí cestu mírnějšího půstu, uvádíme několik vhodných „čistících“ jídel:

  • zelenina dušená na malém množství olivového oleje přidaná k celozrnné rýži vařené jen ve vodě,
  • brambory pečené na sucho na pečicím papíru s čerstvými lístky medvědího česneku,
  • celozrnné palačinky, které pečeme na suché pánvi a mažeme je domácími povidly (bez cukru) nebo jíme s dušenou zeleninou,
  • raw lněnky, které připravíme z namočeného lněného semínka, strouhané mrkve, soli, koření a slunečnicového semínka; těsto klademe ve tvaru malých placiček na pečicí papír a sušíme v troubě na cca 40 °C nebo v sušičce;
  • různé oříškovo-ovocné kuličky: mleté ořechy nebo mandle smícháme s rozmixovaným sušeným ovocem a vytvarujeme kuličky,
  • snídaňové smoothie – z banánu, špenátu, mrkve, jablíčka, chia semínek...,
  • obilná kaše ke snídani připravená ve vodě, slazená jen sušeným nebo povařeným ovocem.

Pamatujme si, že i půst bude pro nás účinnější, pokud ho budeme vykonávat s plným vědomím a účastí mysli i ducha. Postit se s úsměvem a dobrou náladou, s radostí v srdci a písní na rtech přináší tu pravou jarní očistu.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.10.2022 04:32

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze