Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Úzkost, vyčerpání a únava po porodu

Autor: Redakce

S nadměrnou únavou a vyčerpaností se potýká mnoho kojících maminek. Poporodní hormonální výkyvy spolu s nedostatkem spánku i s režimovými změnami jsou pro psychiku matky velkou zátěží. První týdny po porodu bývají někdy provázeny smutkem, plačtivostí, úzkostmi, negativními postoji k situacím, nadměrnou spavostí, nechutenstvím, nebo přejídáním. Tyto potíže mohou trvat i delší dobu. V naší poradně se objevují dotazy týkající se podobných pocitů „čerstvých maminek“.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

„Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych poradit s mými stavy. V minulosti jsem se léčila z deprese. Momentálně žádnou medikaci neužívám. Jsem založením velmi citlivá. Moje pětiměsíční miminko prospívá, ale já jsem stále v napětí, v obrovské úzkosti: kdy, proč a jestli malý nezačne brečet. Jeho pláč mě velmi drásá, nervuje a stresuje. Když vyčerpám všechny možnosti, jak mu pomoci, tak mě pak i rozčiluje a frustruje. A pokud je klidný a spokojený, stejně se nemohu uvolnit, stále se jen bojím, kdy „to“ zase začne. Dělám vše hekticky, takže nemám, kdy si odpočinout a zregenerovat. Po celý den doslova zatínám čelisti (asi z toho mě pak i bolí velmi často zuby?). Jsem napjatá, bolí mě záda z nošení a strnulých pozic u častého kojení. Hlavně šestinedělí byla největší hrůza, malý stále plakal, neustále jsme ho museli nosit a konejšit, hodně tlačil, bolelo ho bříško. Byla a jsem velmi vyčerpaná, i když teď, jak je starší, je to přeci jen mnohem lepší. Malý přes den spí velmi málo. V noci kojím různě, ale dá se říct, že spinká krásně, někdy i celou noc. Takže moje otázka zní, jak se při náročné péči o miminko dokázat uvolnit, přestat zatínat zuby, abych i nevyspalá zvládla péči (mám ještě jedno starší dítko), jak odhodit napětí a úzkost z toho, že malý bude zase plakat? Jsem opravdu velmi vyčerpaná a v neustálé tenzi. Dopuji se posléze přemírou sladkostí... Děkuji moc za Vaše rady.“

Odpověď MUDr. Kateřiny Formánkové, zkušené lékařky-homeopatky:

„Dobrý den. Z homeopatických léků doporučuji pro Vás léky: IGNATIA 30 C – 5 granulí 3x denně a CUPRUM METALLICUM 9 C – 5 granulí 3x denně. Přeji pozitivní zkušenost s homeopatií a zdravím MUDr. Kateřina Formánková“

Na dobrý spánek a uvolnění čelisti doporučuji tento postup podle doktorky Rosiny Sonnenschmidtové:

Celou situaci a průvodní okolnosti, za kterých dochází ke vzniku spánkových poruch, velmi dobře vystihuje slovo „ne-pohoda“. Nemáme v životě žádnou pohodu, své aktivity nevyvažujeme dostatečným odpočinkem. Jinak řečeno, problémy se spánkem vznikají, protože nedodržujeme normální životní rytmus. A o rytmus právě jde! Náš organismus jako celek pracuje rytmicky, podobně jako jeho nesčetné funkce. I tuto situaci můžeme přirovnat k provedení hudebního díla: symfonie, která se skládá z mnoha hudebních partů, hraje ji mnoho nástrojů, vše v dokonalé harmonii. Naše fyzické i emocionální bytí má vypadat právě tak. Tajemstvím hudby je melodie a rytmus. Přeneseme-li tuto analogii do lidského života, znamená to kreativní střídání aktivity a běžných životních povinností s přestávkami, kdy si užíváme krásného „dolce fa niente“, sladkého nicnedělání. „Nic nedělat“ znamená dělat něco jen pro zábavu bez zvláštního účelu, věnovat se tomu, při čem si skutečně odpočineme. Podobným činnostem říkám výživa duše: patří k nim malování, kaligrafie, psaní, tanec, vymýšlení pohádek, hraní apod. Jako nácvik schopnosti cítit svůj životní rytmus používám následující cvičení, které snadno zvládne každý. Říkám mu „chvilková meditace“:

  • Na minutu (60 sekund) se zastavte, vnímejte svůj dech, soustřeďte se jen na dýchání. Prociťte, kde máte jazyk a uvolněte ho. Uvolněte spodní čelist.
  • „Chvilkovou meditaci“ dělejte 12x denně, všude, kde je to možné. Já ji dělám alespoň 20x denně, a tak jsem si všimla, že díky těmto malým přestávkám v proudu našich činností vzniká určitý rytmus.
  • Uvolnění jazyka, jenž máme většinou přilepený na patře, působí na zádové svaly. Mnoho pacientů, kteří mají problémy se spánkem, mají problémy i se zády. Spodní čelist souvisí s našimi mentálními schopnostmi a u většiny pacientů je v napětí. Podobný vztah mají klouby rukou a naše mozková činnost.
  • To nás přivádí k dalšímu cvičení, kterému trošku z legrace říkám „sbohem, artritido“:
  • Najděte si nějakou populární skladbu v mírném rytmu. Uvolněte spodní čelist a zároveň točte kotníky v rytmu hudby, nejprve na jednu stranu, pak na druhou stranu, co nejrychleji.

Uvidíte, že zkoordinovat tělo a mysl není až tak snadné, ale zato velmi užitečné.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Redakce

Autor: Redakce

Informace, které ve Světě homeopatie.cz najdete, jsou garantovány týmem lékařů a dalších odborníků, kteří ve své každodenní praxi praktikují homeopatii.  

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2020 14:53

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze