Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Únor bílý – vývar nás posílí! Léčivé polévky, co nás po nemoci postaví na nohy!

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Únor je obdobím nejen jarních prázdnin, ale každoročně i chřipkových nákaz. Z vlastní zkušenosti vím, jak se v rodinách s malými dětmi opakované virózy, kašle a rýmy táhnou často až do jara. Akutně nemocný člověk většinou nechce jíst, ale začne to dohánět až ve fázi uzdravování a rekonvalescence... 

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Vždy mě pobaví, když si někde přečtu článek seriózních vědců a lékařů, který potvrdí stará známá moudra lidového léčitelství, která už naše prababičky dobře znaly. Jako například, že včelí med skutečně léčí kašel. Vypadá to, jako by dnešní společnost bez vědeckého potvrzení neměla tu pravou jistotu. Tak jsem se nedávno dočetla jako „nový objev“ i to, co každá babička dávno ví - že po nemoci nás zpátky postaví na nohy poctivý domácí vývar ze slepice. Důmyslná kombinace dlouho vařených kostí, masa, zeleniny a koření nám totiž dodá mnoho užitečných látek a minerálů. Jak se ale máme vyznat v protichůdných teoriích o nezdravém mase a škodlivosti vývaru z něho? Naštěstí dnes máme možnost volby a kdo jí maso, nemusí kupovat maso trápených zvířat z velkochovů, může si ho koupit přímo od farmářů v bio kvalitě ze zvířat a drůbeže žijící v důstojných podmínkách. Naše prababičky také dobře věděly, jak důležité pro zdraví je poděkování a vděčnost za pokrm, na což dnes často zapomínáme.

U nás doma je nejoblíbenější vývar z opečených kostí co zbudou po dojedení pečeného domácího králíka či kuřete. Přidám k nim česnek, bobkový list, cibuli a po 1-2 hodinách pomalého vaření scedím a dotvořím polévku nudličkami a zeleninou. Zajímavé je také, že děti v naší školní jídelně (kde jinak vaří velmi dobře) většinu polévek nemají rády, ale vývar s nudličkami jedí pokaždé. Průhledná polévka je totiž pro děti „bezpečná“ neboť je v ní vše vidět.

Rybí vývary u nás nejsou moc obvyklé, ale pokud máte rádi české kapry, můžete si připravit léčebnou kůru z kapří polévky pro podporu kojení u kojících maminek. Kapří maso je výbornou potravinou nejen pro děti, ale zejména pro kojící matky, podporuje tvorbu mléka, připravíme si proto podle japonského receptu léčebnou polévku „koi-koku“ z celého kapra (recept najdete v mé knize „Bylinky pro děti a maminky“ v kapitole o šalvěji.)

čivý zeleninový vývar

Nemáme–li po ruce slepici je cenným posilujícím lékem rovněž polévka vegetariánská z vývaru ze zeleniny, bylin a koření. Především cibulovité zeleniny jako cibule a pórek podporují léčení všech nemocí z nachlazení a tlumí dráždivý kašel. Léčivý zeleninový vývar obvykle připravuji ze zbytků zeleniny, které bych jinak nevyužila – povadlých listů pórku, kapusty, zelí, nati petržele a celeru, na jaře i kopřiv a jiných planých zelenin, stonky kopru, které zbudou z nati do omáčky, slupek od hrášku, cibule, košťálu brokolice, mrkve a kořenových zelenin, přidám libeček, kmín, koriandr, bobkový list, česnek, saturejku, zázvor, zkrátka vše, co kdo má rád. Po vyvaření asi 20 minut vývar scedím a buď hned vypiji jako lék, nebo použiji jako základ polévky a doplním nudličky, zavářku, hrášek či mrkev a nakonec čerstvé zelené natě pažitky či petrželky, které už nevařím. Čerstvý zeleninový vývar má prospěšné zásadité působení a plno minerálů, lze užívat jako lék při překyselení žaludku, také v těhotenství při pálení žáhy. Toto působení však má jen čerstvý vývar vypitý hned po zchladnutí, druhý den už se mění působení ze zásaditého na kyselé.

Tak pokud jste právě vy nebo vaše děti nemocní a unavení, neváhejte se po nemoci posilnit pořádným vývarem, ten vás jistě postaví na nohy.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.5.2022 20:12

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze