Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Probuďme se k radosti

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Slunečních paprsků se nám nyní dostává výrazně měně, než potřebujeme. Nedostatek světla sehrává důležitou roli v poklesu produkce hormonů radosti a zvýšené tvorbě melatoninu, který způsobuje ospalost a únavu. Přiznejme si, pohybu máme také méně než v teplejších měsících. V práci můžeme mít víc stresu. A jak nejrychleji nahradíme nedostatek odpočinku? Sladkostmi, kávou, černým čajem. Není se co divit, že podzimní splín na sebe nenechá dlouho čekat.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Jak si tedy poradit se zimními smutky, špatnou náladou a úzkostí? Kroků k úspěchu je několik:

POHYB – nejlépe na čerstvém vzduchu a na slunných místech. Fyzická aktivita zlepšuje náladu i spánek. Stačí 20 minut pravidelné rázné chůze. Pokud máte raději běh, běhejte. Někomu k zlepšení nálady pomůže tanec – zatančete si doma, běžte na workshop, kde se pozitivní nálada díky radosti z tance šíří rychlostí hurikánu.

STRAVA – jezte vyváženou sezónní potravu. Omezte konzumaci těžkých jídel a sladkostí. Inspirujte se například doporučeními ajurvédy (volte jídlo podle ročního období, podle své konstituce, podle výdeje energie...)

OSVĚTLENÍ – existují plnospektrální simulátory slunce, které příznaky zimního splínu potlačují.

POZOR NA KONZUMACI KÁVY A ALKOHOLU – kofein způsobuje pokles tvorby serotoninu. Příjem většího množství alkoholu se považuje za depresivum.

SOLNÁ LAMPA – uvolňuje do ovzduší sůl. „Osolený“ vzduch má pak pro lidské tělo aktivizující účinky, prospívá nervové soustavě, upravuje krevní tlak a posiluje imunitu.

CHOĎTE DO SPOLEČNOSTI – v případě velkých zimních smutků se nevyhýbejte společnosti přátel. Pokud máte nějaké problémy, pomůže vám, když se o ně podělíte: Sdělený problém je poloviční problém a sdělená radost se stává dvounásobnou radostí!

SPÁNEK – myslete na svůj spánkový režim, dbejte na dostatečný a kvalitní spánek.

OTUŽOVÁNÍ – některé výzkumy ukazují, že po opakovaném otužování příznaky deprese a úzkosti mizí.

HOMEOPATIE – existuje mnoho mono- i polykomponentních léků, které pomohou. Využít můžete například účinky léku Sédatif PC. O dalších se poraďte se svým lékařem-homeopatem.

FYTOTERAPIE – bylinky jsou také skvělým pomocníkem při zahánění zimních splínů. Večer se můžeme vykoupat v lázni z levandule, šalvěje nebo meduňky s přídavkem soli. A abychom se dobře vyspali a nabrali sílu do následujícího dne, připravme si před spaním čaj z dobromysli, meduňky, kozlíku, třezalky, levandule... K zlepšení pozornosti a k vitalizaci pomůže guarana, ženšen, ginkgo. 

AKUPUNKTURA – uvolňuje emoce i smutek.

AROMATERAPIE – éterické oleje můžeme aplikovat vícero způsoby: Dopřejme si večerní pravidelnou masáž. Masážní směs připravíme z 50 ml nosného oleje (mandlový, olivový, slunečnicový) a 15–20 kapek směsi éterických olejů. Kápněme si vhodný olej na šátek. Nebo využijme aromalampy – potěší nás nejenom vůně, ale i plamínek svíčky.

Vhodné budou uvolňující esenciální oleje: ylang-ylang, levandule, bergamot, pelargonie, jasmín, růže. Pokud potřebujeme posílit svou psychickou kondici, zvolme mandarinku, pomeranč, grep, bazalku, eukalypt, majoránku nebo borovici. Velmi účinný je petitgrain, který se používá při depresích a úzkostných stavech.

BACHOVA TERAPIE – vyhledejte odborníka, jenž vám namíchá kapky na míru. Mějte po ruce Krizovou esenci, která výborně účinkuje i v případech přepracování, vyčerpání a stresu.

VITAMÍNY – nejlepší jsou v přirozené formě. Jezme sušený rakytník, sušený rybíz, sušený dřišťál, goji, jablíčka, kysané zelí atd.

BARVY – není jedno, jestli jsme v prostředí laděném do temných, anebo do jasných barev.

  • modrá je užitečná při potížích se spaním, reguluje činnost štítné žlázy, mírní zápaly, symbolizuje klid a harmonii.
  • červená je symbolem lásky, živosti, energie, hněvu, nadšení a vášně. Působí dráždivě, stimulačně. Snižuje pocity únavy, působí proti depresi, zvyšuje chuť k jídlu.
  • žlutá povzbuzuje, zahřívá, osvěžuje, zvyšuje výkonnost, podporuje tvořivost a dodá chuť učit se. Působí proti špatné náladě a nechuti. Mírní projevy deprese a regeneruje vyčerpané nervy.
  • zelená uklidňuje, vytváří harmonii. Symbolizuje rozum, sílu, naději. Mírní migrény a říká se, že léčí hysterii.

MEDITACE – nejlépe účinkuje preventivně. Pomáhá předcházet nadměrné únavě a stresu. Postačí, když se na několik minut denně soustředíme na rytmus svého dechu a pozornost obrátíme do sebe, nemyslíme, neřešíme, neplánujeme. Vnímáme své bytí a sílu přítomného okamžiku.

Rada na závěr: Buďte „in“ – ve smyslu účasti na svém životě. Nenechte se vtáhnout do situací, o kterých víte, že vás rozladí, že vám uberou sil. Buďte soustředěni na dění kolem sebe. Těšte se z každodenních maličkostí a buďte šťastni JEN TAK!

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 28.9.2021 11:41

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze