Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Rozmarýna - nejen pro rozmarné dámy

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Vůně jehličí a skořice se již pomalu vytrácí z našich domovů, pohádkové dny vystřídal opět shon. Pro děti rychlé doplňování školních poznatků, na které po dobu trvání prvního pololetí jaksi zapomněly. Dospělí možná v práci museli vykročit trochu „větším“ krokem. Na nás všechny se valí velká hora povinností…

Ilustrační foto

Začali jsme slovem vůně. Zůstaňme u něj. Zavřeme oči. Představme si bylinnou vůni. Vůni s jemně dřevitým, mírně eukalyptovým nádechem. Vůni, která připomene balzám, myrhu, posvátné kadidlo…

Právě tato vůně by mohla být naším průvodcem po dobu náročných dní. Řeč je o ROZMARÝNOVÉ silici. Vezměme ji na pomoc, když jsme unavení, když cítíme úzkost, když je potřeba zvednout náladu. A určitě i v náročné dny, kdy je nutná bdělost, bezchybně fungující paměť a dobrá koncentrace. Nakapejme ji do aromalampy pro dezinfekci ovzduší v místnosti. Její odpařování v aromalampě pomůže i při léčbě nachlazení. Smíchejte několik kapek rozmarýnové silice s masážním (nebo i jedlým) olejem a směsí masírujte ztuhlé a bolavé svaly – tato masáž svaly uvolní a uleví od bolesti.

Silice není jediným způsobem využití ROZMARÝNY LÉKAŘSKÉ. Tato bylinka se používala už ve starém Egyptě. Ve starověku ji pěstovali pro její léčivé účinky a už tehdy se používala i jako koření. Důležité uplatnění měla při rituálech – jako symbol lásky a smrti. Ne náhodou ani dnes nechybí na svatebních obřadech. Prý chránila i před démony. Dodnes se traduje, že kytička rozmarýny zavěšená nad dveřmi chrání před zloději a před vším zlým. Stejně tak pytlíček se sušenou rozmarýnou zažene noční můry a přivodí omlazující spánek. Když hledáte odpověď na důležitou otázku, se kterou si neumíte poradit, pomáhá údajně spalování rozmarýny na dřevěném uhlí a vdechování kouře. Pokud chcete mít na zahrádce elfí pomocníky, určitě si vysaďte rozmarýnu. Její vůně by je měla přivolat. Je to také dobrá motivace k zapojení dětí do péče o zahradu. Možná budou na zahrádku rády chodit pomáhat a vyhlížet, jestli se už elfové nastěhovali.

V přírodním léčitelství se rozmarýna využívá pro močopudné a žlučopudné účinky. Hodí se při nechutenství a nadýmání. Rozmarýnu oceníme při zapomnětlivosti (zejména u starších lidí) i nervové vyčerpanosti. Využijeme ji při nízkém krevním tlaku, protože rozmarýna tlak mírně zvyšuje. Posiluje krevní oběh a zrychluje pulz.

MOJE TIPY:

  • Čaj při klimakterických potížích: 1 lžička rozmarýnu na 1 šálek vody, louhujeme 10 minut. Koupele pomohou odstranit i pocit chladných nohou.
  • Obklady na revmatické bolesti: Při revmatických bolestech pomáhají obklady ze silného rozmarýnového odvaru (hrst čerstvých listů a litr vody, vaříme 10 minut), mast s rozmarýnovou silicí, extrakt anebo olej z rozmarýny (0,5 litru kvalitního oleje a ¼ kg čerstvých listů mírně zahříváme ve vodní lázni asi 3 hodiny, procedíme do skleněné nádoby).
  • Balzám proti plísním na nohou: 750 ml olivového oleje, 20 g kořenu kostivalu a 10 g rozmarýnu zahřívejte půl hodiny ve vodní lázni. Nechte vychladnout, proceďte a nechte přes noc stát. Do směsi pomalu přimíchejte 40 g včelího vosku. Tímto balzámem mažte postižená místa.
  • Rozmarýna v kuchyni: Kuchařky ocení výrazné aroma a nahořklou chuť rozmarýny. Sušenou nebo čerstvou bylinkou můžeme dát „okoukanému“ jídlu nový rozměr. Nasypte ji na tousty namazané olivovým olejem, připravte si rozmarýnové bylinkové máslo, upečte si brambory s rozmarýnou, ochuťte jí těstoviny nebo polévku, upečte rozmarýnové pečivo…
  • Vyčerpání, únava: Pokud se cítíte vyčerpaní, unavení a bez energie, před cestou do práce si kápněte kapku rozmarýnové silice na vlasy. „Proberete se“ a budete se v práci lépe soustředit.

Dezinfekční účinky rozmarýnu lze dobře využít i k ošetření ústní dutiny a dásní. Zubní vodu k tlumení bolestí zubů si jednoduše připravíte ze směsi dobromysli, rozmarýnu a tymiánu. Bylinky louhujte v lihu po dobu 14 dní. Poté dolijte destilovanou vodu.

Důležitá informace pro rozmarné dámy – rozmarýna oddaluje stárnutí a je důležitou součástí elixíru mládí!

POZOR! Neužívat v těhotenství, při vysokém krevním tlaku, při onemocněních jater a ledvin a terapeuticky nepodávat malým dětem do 3 let.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 9.8.2020 11:05

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze