Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Období těhotenství a jeho význam pro matku a dítě, 2.část

Autor: PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.

Nitroděložní vývoj lidské bytosti lze rozdělit na období vývoje embrya (cca do 12. týdne těhotenství), které je následováno obdobím růstu a zráním plodu.

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Již od 3. týdne probíhá vývoj jednotlivých orgánových systémů. Srdeční činnost je detekovatelná ultrazvukem od 5. týdne těhotenství. Bazální funkci mozku je na elektroencefalografu možné prokázat od 9. týdne těhotenství. Od 9. týdne se také projevuje sání cucáním prstů. Mnohé ženy si v této době, důležité pro vývoj plodu, své těhotenství zatím příliš neuvědomují. Chuťové buňky vyzrávají kolem 14. týdne, kdy plod již průběžně polyká plodovou vodu. Sluch je vyvinut ve 20. týdnu těhotenství, kdy plod reaguje na akustické podněty z okolí. Od 3. - 4. měsíce je pokožka citlivá na doteky. Přibližně od poloviny těhotenství vnímá nastávající matka pohyby dítěte. V jejich množství a intenzitě se projeví navenek patrné znaky individuality dítěte.

Na konci prvního trimestru je ukončen také vývoj placenty, na konci druhého trimestru její růst. Ten je ovlivněn přímo placentárními hormony a nepřímo výživou matky. S hmotností a těhotenským přírůstkem matky souvisí celkový objem placenty, a následně i porodní hmotnost novorozence. Placenta je vysoce specializovanou žlázou s vnitřní i vnější sekrecí, má funkci ochrannou a vyživovací. Jejím prostřednictvím probíhá přenos látek - plynů, iontů, vitamínů, živin, odpadních látek, ale také většiny léků, hormonů a dalších - často škodlivých látek. Některé z nich paradoxně zvyšují svou biologickou účinnost až po metabolické transformaci v placentě. Pro různé látky je placenta rozdílně propustná v různých obdobích těhotenství (bariéra se stává méně aktivní těsně před porodem). Účinek závisí na druhu pronikající látky a stadiu vývoje plodu. Obdobím extrémní citlivosti je embryonální období, kdy vlivem teratogenů vznikají různé vrozené vývojové vady. Kritická perioda je zejména mezi 4. – 8. týdnem těhotenství (pro jednotlivé orgány se ale liší). V období fetálním pokračuje růst a zrání orgánových systémů, kdy je plod sice méně citlivý na teratogenní vlivy, přesto může dojít k poruchám funkce jednotlivých tělesných systémů.

Pro vývoj mozku je situace specifická - probíhá po celou dobu těhotenství a ještě i po narození. Je ovlivňován nejenom geny, ale také hladinou mateřských hormonů v průběhu těhotenství. Hladinu hormonů může významně změnit dlouhodobý stres matky, hormonální preparáty, barbituráty, nadměrná fyzická námaha, nedostatečný příjem potřebných látek, horečka, alkohol, drogy, kouření. Mezi 4. a 6. měsícem těhotenství se tvoří architektonická struktura mozku, probíhá jeho propojování a organizování. Poruchy v tomto období způsobují změnu pravo-levé preference, případně dyslexii. Poruchy vývoje čelního laloku souvisí se zvýšeným výskytem schizofrenií a hyperkinetické poruchy (ADHD). Narušením emoce regulující amygdaly je následně omezena schopnost člověka zvládat stres (což je pro sociální interakce nezbytné). Zrání mozku se odráží ve schopnosti myšlení a uvědomění (aktivní život mozku plodu začíná kolem 30. týdne těhotenství, kdy dítě již uvědoměle reaguje na podněty z okolí). Emoční stav těhotné ženy, její vztah k dítěti a interakce v těhotenství a časných porodních fázích jsou pro funkci mozku a chování dítěte postnatálně významným faktorem. Fyziologický vývoj mozku dítěte by měl být hlavním kritériem hodnocení uspokojení potřeb plodu během těhotenství, protože stavba neuronální sítě celoživotně ovlivňuje duševní funkce a chování člověka.

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.

Autor: PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.Odborná asistentka, Lékařská fakulta MU Brno, Katedra porodní asistence

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 15:27

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze