Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Viburcol pro klidné dítě

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Do nového roku s přesličkou pro zdravé ledviny

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V období zimy jsou nejaktivnějším orgánem těla ledviny, souvisejí také se stavem močového ústrojí, ale i sluchu, kostí a vlasů. Ledviny jsou sídlem strachu a moudrosti, jejich kondice ovlivňuje životní sílu, vynalézavost a rozhodnost. Ledviny i močové ústrojí mohou lehce onemocnět od země, dopřáváme jim proto nejen teplé oblečení a dostatek tekutin, ale občas i zahřívací koupel nohou s některými z vonných olejů.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Podle východní medicíny je leden obdobím močového měchýře a únor obdobím ledvin, podle orgánových hodin je časem ledvin 17.-19. hodina a močových cest 15.-17. hodina. Kolem 17. hodiny je také nejúčinnější pít pročišťující ledvinové čaje, jak dobře vědí Angličané se svým tradičním čajem o páté.

Přesličku pro léčbu močových cest doporučoval v Německu farář Kneipp a u nás Páter Ferda, který úspěšně léčil své pacienty pitím čajů a koupelemi z několika našich nejběžnějších léčivých bylin a zábalů z běžně dostupných potravin jako je tvaroh a cibule. Podle Ferdy dokáže přeslička dokonce vyplavovat z těla usazené těžké kovy jako je rtuť a hliník.

Opakované záněty močových cest zejména u žen často souvisí s pocitem ublížení, který v sobě uvnitř nosí a nemají odvahu k uskutečnění změny k lepšímu ve svých vztazích. Nevyřešené vztahové problémy se mohou projevit onemocněním ledvin a močových cest. Pomůže nám vnitřní ztišení, prosba za odpuštění, a snaha odpustit všem i sobě a tím se osvobodit od závistí, nenávistí a všech negativních emocí. Přeslička má své místo i mezi ženskými bylinami a pomáhá ženám zpevnit nejen v tělesné oblasti ale přeneseně i v emocionální. Podporuje ženy v období velkých životních proměn v dospívání i v přechodu.

Pro zdraví duše

Své útočné i obranné hroty zavčas zruš a nahraď smyslem pro porozumění a rukou nataženou ke smíru, využij pomoc druhých.

Přeslička rolní

je vytrvalá bylina s plazivým oddenkem. Na jaře vyrůstají nejprve světlé jarní lodyhy, které jsou bílé až narůžovělé a na konci mají výtrusný klásek s pylem. Tyto lodyhy brzy uvadnou a pak teprve vyrůstají ze stejného oddenku letní zelené lodyhy hojně větvené, vypadají jako malý stromeček. Přesliček u nás rostou tři druhy: přeslička rolní, bahenní (jedovatá) a lesní. Všechny rostou na vlhkých travnatých místech, podél cest, na okraji lesů a luk a polí. K léčení se používá pouze přeslička rolní a při sběru musíme dát pozor na záměnu s ostatními druhy, často totiž rostou poblíž sebe. Přeslička nám připomíná pravěké stromy z obrazů malíře Zdeňka Buriana a podle nálezů zkamenělin je dnešní rostlina skutečně jejich potomkem. Používala se už ve středověku na hojení krvácejících ran a pro léčení ledvin. Další známé použití přesličky vyplývá z lidových názvů a z jejího na omak drsného povrchu, obsahuje totiž hodně kyseliny křemičité. Cídilo a leštilo se s ní cínové nádobí už ve starém Římě, ve středověku i nádobí mosazné, měděné i dřevěné džbery na mléko, také ji používali umělečtí truhláři. Pro zajímavost uvádím některé z lidových názvů přesličky: bezlist, blivačka, bylina konevní (cídily se s ní konve), cídivka, chvost, kačenčí mýdlo, kartáč, kočičí, veverčí a koňský ocas, křemenka, přeslice, skřip, škrabka, štětka, tráva šmirglová, třaslavice.

K léčení se používá nať přesličky rolní, která obsahuje kyselinu křemičitou a křemičitany, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, draselné soli a mnoho minerálních látek. Účinné látky se uvolňují pouze vařením, proto se připravuje jako odvar. Má silné odvodňovací účinky a používá se jako močopudný lék k léčení nemocí močového měchýře, ledvin, otocích nohou, při plicních onemocněních, krvácejících žaludečních vředech a silné menstruaci a proti kornatění tepen a při revmatických potížích. Přeslička zpevňuje kůži, vazivové tkáně, sliznice, kosti, chrupavky, zuby, nehty, plicní tepny, žíly a průdušky. Nesmí se užívat dlouhodobě a ve větších dávkách, mohla by způsobit nevolnost, nechutenství až lehkou otravu, dále se nedoporučuje při omezené činnosti srdce a ledvin. V těhotenství ani při kojení se přeslička nedoporučuje k vnitřnímu užívání. Naopak pro použití zevně je velmi vhodná na posílení nehtů, vlasů i pleti jako kosmetický prostředek.

Zajímavou zkušenost mám s homeopatickým lékem Silicea (kysličník křemičitý v homeopatickém ředění): tento lék mi doporučila homeopatka pro nejmladší dceru než nastoupila do první třídy. Její starší sourozenci jí školou spíš strašili a tak byla trochu nejistá a vyplašená, co jí tam čeká... Silicea jí pomohla „zpevnit“ a srovnat sebevědomí aby nástup do školy ustála rovně jako přeslička. Po půl roce je z ní veselá prvňačka, která sice nerada vstává ráno do školy, ale s nadšením pak doma předvádí, co nového se naučila. Silicea pomohla také její starší patnáctileté sestře při nástupu do prvního ročníku gymnázia.

Kdy sbírat přesličku?

Přeslička se někdy sama objeví v zahradě jako obtížný plevel, doporučuji ji spíš sbírat v čisté přírodě než pěstovat, může zamořit celou zahradu, i z malého kousku oddenku vyroste další rostlina. Podobně jako kapradí nemá květy, ale rozmnožuje se výtrusy z jarních lodyh. Při sběru v přírodě je důležité správné určení druhu přesličky, aby nedošlo k záměně s jedovatou přesličkou bahenní či dalšími druhy. Rozlišovací znaky: přeslička rolní – léčivá má postranní větvičky delší než pochvu (tmavší začátek větvičky) a dlouhé větvičky směřují spíš nahoru. Na rozdíl od přeslišky lesní, která má kratší vodorovně rozložené větvičky, ohnuté spíš dolů. Pokud si nejsme jistí správností druhu, raději ji nesbíráme. Dobře nám k identifikaci poslouží fotoherbáře na internetu. K léčení sbíráme rostliny od června do září, největší obsah kyseliny křemičité mají v září, a sušíme je ve stínu na dobře větraném místě.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  1. Čaj (odvar) z přesličky při nemocích ledvin a močového měchýře k proplachování organismu: 1-2 lžičky sušené řezané nati přesličky krátce povaříme v 1 hrnku vody, odstavíme a louhujeme 15 minut. Pijeme 3 šálky denně nejdéle 5 dnů a pak léčbu na delší dobu přerušíme. Ne však v těhotenství a při kojení a pro děti. Čaj je močopudný a pročišťující, nepijeme ho proto později večer po 18. hodině.
  2. Lázeň z přesličky na lámavé nehty a pro jejich posílení: 30 g sušené či čerstvé nati přesličky povaříme 20 minut v ½ litru vody, scedíme a v teplém odvaru si koupeme konečky prstů.

Přeji všem čtenářům Světa homeopatie zdravý celý nový rok 2016

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

Pozvánky na přednášky Magdalény Dobromily Staňkové v novém roce 2016 ve studiu Osm:
ČT 21.1. 17:30 - 19:30

Harmonizační studio Osm, Srbská 2, Praha 6

Přednáška M+R - Jak léčit bolesti v krku pomocí bylinek a koloidního sříbra – nové možnosti přírodní léčby
Přednáška bylinářky Magdalény Dobromily a Radima Řeháka o bylinkách s antibiotickým působením, propolisu, koloidního stříbra - při bolestech v krku nejen u dětí. Prosíme o přihlášení předem, vstupné s ochutnávkou nano-stříbra a bylinkového čaje: 200,- Kč. Přihlášky předem na: majdas@volny.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 23.4.2019 18:07

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze