Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Květinový rituál

Autor: Mgr. Alice Lapišová

Dnes si představíme další techniku, z oblasti arteterapie, s níž se dá v rámci poradenské praxe kreativně a tvořivě pracovat. Je možné s úspěchem ji nabídnout lidem, kteří se dostali do náročné životní situace a mají potenciál aktivně se podílet na její nápravě. Arteterapie je užitá psychoterapeutická metoda, kdy k léčení dochází prostřednictvím výtvarných aktivit. Poslouží nám jako praktický nástroj pro zpracování a překlenutí bolestivé situace, vztahu, události.

Ilustrační foto
Zdroj: Mgr. Alice Lapišová

S hedvábnými květy (neboli Pom poms) jsem se poprvé setkala, když si je domů přinesly moje dcery z tvořivé dětské dílničky Montessori. Květy se vyrábí z hedvábného papíru a dlouho nám doma dělaly krásnou dekoraci dětského pokoje. Když jsem jednoho dne hledala vhodnou arteterapeutickou techniku pro rituál rozloučení s nenarozeným dítětem, pro jednu mojí klientku, uviděla jsem je přímo před sebou. Květy jsem znovu vzala do ruky, nakoupila hedvábný papír a začala zkoušet jak vytvořit ten nejkrásnější hedvábný květ světa. Od té doby květy využívám ve své praxi, nejčastěji pro rozloučení s něčím ukončeným a prožitým.

Květy mají výhodu v tom, že na připravené archy hedvábného papíru můžete napsat vlastní vzkaz, modlitbu, přání, stížnost, poděkování. Toto poselství zůstává po rozvinutí květu diskrétně skryto uvnitř, navždy. Následně květ použijete v rámci osobního rituálu rozloučení a poděkování.

Proč je to důležité?

Rituál je úkonem, který přiznává důležitost určité zásadní události našeho života. Vědomá činnost, která má význam, důraz, vážnost, je slavnostní, vykonáváme ji za účelem dosažení určitého cíle. Tak můžeme dokonale uctít a prožít jistý přechodový okamžik v našem životě, který je pro nás subjektivně významný.

Vědomě prožitý rituál umožní odžít emoci a energii vázanou na danou událost. Dovoluje odtruchlení, odžití emočního bloku. Dokud se toto nestane, a my nezpracujeme traumatickou událost, nemůžeme z ní v budoucnu plně těžit jako z důležité životní zkušeností. Často ji pak vnímáme pouze jako tíhu nedokončeného procesu, který je stále otevřený, nadále běží na pozadí našeho vědomí a váže naši energii, kterou už dávno potřebujeme využívat jinde. Naopak, vše co je úplné, dokončené, jednotné a harmonické, prospívá naší psychické pohodě a celistvosti.

Samotný květinový rituál je osobní záležitostí každého člověka a probíhá velmi individuálně. Na konci můžeme květ uvázat na strom a nechat vlát ve větru, uložit mezi kameny na oblíbené místo, poslat po řece nebo bezpečně uložit do země.

Podle individuálního způsobu reakce na náročnou událost, pracuji nejčastěji s těmito homeopatickými léky:

  • PULSATILLA 30 C – u jemných a křehkých osob, se silnou fixací na původní stav věcí. Je pro ně náročné se odpoutat, v průběhu adaptace na nové uspořádání reality se cítí velmi nejistě a zranitelně. Podpora terapeuta a jejich nejbližších je pro ně v této fázi zásadní.
  • STAPHYSAGRIA 30 C – u člověka vnitřně zraněného, který se nemůže otevřeně vyjádřit a vyříkat si s druhou stranou vše co je potřeba. Neošetřené emoce pracují uvnitř, vytvářejí nepříjemný psychický tlak i fyzické projevy na těle (např. kůže, močový měchýř).
  • ACONITUM NAPELLUS 30 C – náhlý a prudký zásah do jinak silné a stabilní psychiky, často má za následek velký strach a úzkost.
  • NATRUM MURIATICUM 30 C – dlouhodobý smutek, posttraumatická reakce na zranění, opouzdřené emoce z minulosti, které zůstávají uvnitř živé a mají hybnou sílu.
  • IGNATIA AMARA 30 C – když reakcí je především emoční nestabilita a kolísání nálad. Psychické napětí se často usazuje v oblasti krku. Tito lidé potřebují sdílet, zapojit se s ostatními do běžných činností, či vyvést do společnosti.
  • VALERIANA 30 C – velká citlivost a rozrušení. Silná emoční excitace, často spojená s nespavostí. Všudypřítomné napětí s neschopností uvolnit se a relaxovat.
  • SEPIA OFFICINALIS 30 C – u smutných a unavených osob, které řeší situaci izolovaností a rezignací. Odmítají pomoc i útěchu, nechtějí o sobě a svém trápení mluvit, což ztěžuje podání pomocné ruky.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Alice Lapišová

Autor: Mgr. Alice Lapišovápsycholožka, homeopatka

„Ve své praxi uplatňuji psychosomatický přístup, proto mi maximálně vyhovuje, že homeopatie je celostní terapie, která pracuje jak s duší, tak s tělem. Učí nás, že i velmi šetrná a jemná forma léčení, může být velice efektivní. Při řešení příčin zdravotních obtíží, může jít přesně tak hluboko, jak je potřeba. Pracuji formou individuálních konzultací, internetového poradenství, pořádám semináře a píšu články. Praktikuji vlastní terapeutický přístup založený na psychologické praxi v kombinaci s psychosomatikou a homeopatií."

Alice je i tváří naší "Poradny psychologa" a ráda Vám poradí, jak snadněji řešit životní nesnáze...

Osobně můžete Alici Lapišovou nalézt v Thomayerově nemocnici v Praze Krči. Více informací na www.lapisova.cz 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 21:14

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze