Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Poradna je pro mě výzva

Autor: Lucie Nestrašilová

Jelikož jsou tento týden Vánoce, rozhodli jsme se Vám dát dárek a vyzpovídali jsme hlavní tvář naší Homeopatické poradny, MUDr.Věru Budkovou, skvělou dětskou lékařku a odbornici v homeopatii... Jak vnímá Věra Budková uplynulé roky se Světem homeopatie? Jak reagují její pacienti na homeopatii? Jak relaxuje, aby mohla pravidelně odpovídat na všetečné dotazy našich čtenářů?

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Již pátým rokem jste hlavní tváří Homeopatické poradny Světa homeopatie. Jak se na tuto spolupráci po těch letech díváte?

Člověk by ani nečekal, že je to již skoro 5 let. Je to každodenní mravenčí práce, která mě velmi obohacuje. Moc mě těší, že existuje taková komunita lidí, která je sice pouze virtuální, ale mě velmi blízká. Komunita, která sdílí společné pocity jak tělesné tak emoční. Nabíjí mě to nadějí, že má moje práce skutečný smysl.

A splnila tato spolupráce Vaše očekávání? Tehdy jsme vlastně vstoupili na „zelenou louku“, na počátku nebylo nic...

Ano je pravda, že jsem vůbec netušila, jak se poradna rozběhne. Nevěděla jsem, zda o ni budou mít lidé zájem. Zpočátku jsem měla jen jeden dva dotazy denně, avšak velmi rychle frekvence dotazů vzrostla až na 10 i 20 za den, až jsme museli poradnu zredukovat, abychom zachovali její kvalitu a obslužnost. Netušila jsem, že poradna bude růst takovou geometrickou řadou nahoru. Na druhou stranu se potvrzuje, že to má smysl, že je to něco, co je pro lidské zdraví v tuto chvíli důležité a mě jako lékaře to přesvědčuje o tom, že se populace a pacienti mění. Stále více vyžadují zdravou léčbu, přírodní léčbu, respektují zdravý způsob života. Vidím to i každý den ve své ordinaci. Jako lékaři se mi nikdy nestane, že by mi někdo řekl, že nechce homeopatii.

A Vy léčíte homeopaticky všechny své pacienty?

Myslím, že mí pacienti ví, že při léčbě využívám kromě jiného homeopatii. Řada z nich ví i o mé účasti v Homeopatické poradně Světa homeopatie a v rámci akutních dotazů se na mě obrací právě v této virtuální poradně, neb ví, že na dotazy reaguji do 24 hodin, což u mailů či telefonátů nelze. Mám pacienty, kteří dokonce vyžadují pouze homeopatickou léčbu. Již při přijímání pacientů je jasné, že klient ví, kam přišel. Ví, že dělám individuální léčbu, že k pacientům přistupuji individuálně, mám individuální přístup k očkování, atp. V mé ordinaci se tedy nestává, že by o mé léčbě někdo pochyboval, nebo mnou navrhovanou léčbu odmítnul. Je to zřejmě otázkou prestiže mé osoby – často mi pacienti říkají, že jim nemusím vysvětlovat, jak doporučená léčba funguje, že mi plně důvěřují.

Což je ale na druhou stranu velmi zavazující...

Ano, je, ale posouvá mě to dál, nutí mě to stále studovat... Ve své ordinaci jsem se naučila říkat: „Tohle vím, tohle nevím – zeptám se a tohle uvidíme...“. Pamatuji si na své začátky, kdy jsem dělala v nemocnici v Písku na „nedonošeneckém oddělení“ a kojencích a tam bylo vyvěšeno: „Lékař, který si neví rady, je špatný lékař“. Snažím se tedy vždy otevřeně pacientovi nastínit problém, musím se umět vyjádřit, jak jeho stav vidím a musím mu říci začátek, konec a závěr. Pacient musí vědět jakou má diagnózu, jak ji budeme léčit a co se může stát. Lidé mi naštěstí věří a nepochybují.

Setkáváte se ještě po těch téměř 5ti letech v Homeopatické poradně Světa homeopatie s novými čtenáři, nebo se většina z nich vrací do poradny opakovaně?

Mám spoustu nových „virtuálních“ pacientů, ale i těch, kteří se vracejí a i „chronické tazatele“, s nimiž jsem v rámci této poradny ve velmi častém kontaktu. Spousta dotazů přichází i od odborníků ze zdravotnictví – lékařů, magistrů, doktorů farmacie...

Na jaké dotazy odpovídáte nejčastěji?

Nejčastěji odpovídám na standardní dotazy týkající se léčby běžných virových onemocnění, kašle, rýmy, poruch spánku... Čtenáři se však často ptají i na chronická onemocnění, na které nelze dát jednoznačnou radu. Na takové dotazy odpovídám tak, že šance na zlepšení stavu je, ale že pro volbu vhodné léčby je nezbytné navštívit lékaře-homeopata. Čtenáři by si měli uvědomit, že virtuálně nelze pár větami vyřešit dlouhodobý problém. Každopádně homeopatie umí zlepšit kvalitu života a kvalitu uzdravení.

Co si pod tím mám představit?

Například u celiaků nebo u závažných diagnóz jako například cystická fibróza neumíme zlepšit diagnózu a pacienta vyléčit, ale pomocí homeopatie můžeme zamezit recidivám kašle, můžeme zlepšit imunitní systém pacienta a udržet tak diagnózu „v plenkách“. Diagnóza se nehorší, nejde do chronicity... Pacienti jsou „čistí“, byť nemocní. Kvalita jejich života se neskutečně zlepší.

Čelíte díky „virtuální“ poradně ve Světě homeopatie nějakým výzvám?

Musela jsem se naučit například gynekologii, abych byla schopna odpovídat na četné dotazy našich čtenářek. A nejen to. Tato práce mě velmi posouvá i v mnoha jiných oborech. Jsem pediatr, ale dotazy se týkají různých oborů. Ke své práci musím používat repertorium, kde zjistím, jaké homeopatické léky jsou pro daného pacienta nejvhodnější. Než svou odpověď z jiného oboru napíši, musím ji mít prověřenou. Jsem ale velmi ráda, že ve Světě homeopatie vznikla Veterinární poradna. Tento obor je pro mě vzdálený.

Dostáváte od čtenářů, kteří využívají Vaši poradnu zpětnou vazbu?

Ano, mám své věrné čtenáře, kteří si „vychytali“, kdy v poradně odpovídám já a komunikují výhradně semnou. Jedna paní magistra mi dokonce poslala balíček s velkým poděkováním za to, že jsem jí několikrát velmi pomohla. Některé ohlasy zveřejňujeme i na webu Svět homeopatie v sekci Napsali jste nám... Myslím, že pro čtenáře tohoto portálu je důležité vidět, že homeopatie druhým pomáhá.

Nejvíc úžasné je, když dostanu zpětnou vazbu ve smyslu „Vy jste mi zachránila život..., už těmito potíží netrpím...“

A jak to máte u sebe v ordinaci?

Co se týče pacientů v mé ordinaci, tak ti vědí, ke komu jdou, kdo jsem. Chodí zamnou kvůli homeopatii a dnes a denně mi říkají, že si váží toho, že jim nepodávám automaticky hned klasické léky a antibiotika, ale že se je snažím především kvalitně léčit. Lidé s homeopatií mají absolutně jinou energii...

Narážíte při své práci na nějaká úskalí?

Lidé často chtějí radu TEĎ HNED, čekají, že je uzdravím jednou větou, což zejména u dlouhodobého problému nelze... Často se ptají třeba na kožní problémy, virtuálně neidentifikovatelné záležitosti. Ale takhle léčit opravdu nejde.

Vyvíjí se „gramotnost“ čtenářů a Vašich pacientů? Jsou tazatelé v Homeopatické poradně znalejší?

Ano, jsou zralejší, vyvíjejí se. Dokonce mají konkrétní dotazy na konkrétní homeopatické léky. Prioritně jim doporučuji články, které jsou ve Světě homeopatie, literaturu dostupnou v běžné obchodní síti... Snažím se jim vysvětlit, že poradna nefunguje jako lektorská činnost, ale jako poradenství pro konkrétní akutní problém.

Občas mi čtenáři v dotazech dokonce navrhují, jaká homeopatika by zvolili, co by si na daný problém vzali a těší mě, že mají mnohdy pravdu. Je příjemné, když vidím, jak se snaží porozumět homeopatii. Je pro mě krásné vidět, když mají pozitivní homeopatickou zkušenost a nadále v ní vkládají důvěru, neb vědí, že se jim s homeopatií uleví...

V čem vidíte svůj posun po letech praxe v pediatrii?

Ve zralosti. Zjistila jsem, že chci žít tady a teď. Jsem ke svým pacientům otevřená: „Já jsem lékař – Vy jste moji pacienti. Budu ráda, když k sobě budeme otevření. Není to divadlo, ale každodenní život. Pokud si ho chceme užít, chceme dobře spát, musíme být otevření. Jinak to nelze dělat.“ Velmi mě to zoceluje. Jsem ráda, že nemusím hrát divadlo, ale že mohu žít.

Máte někdy čas odpočívat?

Snažím se regenerovat, cvičit, odpočívat, aby mě mohla má práce těšit. Musím „freshovat“, abych mohla svým pacientům pomáhat. Nikdo není zvědavý na lékaře, který je unavený. I když je to občas těžké. Když chci něco dělat dobře, musí mě to těšit a mě má práce těší a jen doufám, že je to na ní i vidět a že mě nikdy těšit nepřestane.

Co byste chtěla vzkázat čtenářům?

Nečekala jsem, jak moc mě práce v poradně Světa homeopatie posune. Jak moc mě obdaruje, jak moc ráda ji budu dělat. Ano, je to časově velmi náročné, ale asi bych bez ní byla smutná. Je pro mě důležité vědět, že pomáhám druhým. Jsem vděčná, že tato poradna je.

Máte pro naše čtenáře nějaké osvědčené „homeo“ tipy?

Přednáším pro lékaře i lékárníky a často na přednáškách zmiňuji homeopatický lék Oscillococcinum, které je na trhu již 60 let. Mnozí lidé tento lék znají, ale spíše si ho spojují s prevencí a virovými infekty. Ale Oscillo je skvělé i jako lék na stres - tělesný i duševní. Mé osvědčené dávkování je – první dávka pohladí, po hodině přidat druhou dávku, která „zaťuká“ a řekne „koukej zvyšovat imunitu“ (při stresu je imunita 18x nižší) a třetí dávka po hodině člověka „nakopne“ a řekne „koukej makat“... A máte na týden vystaráno... Oscillo je vhodné pro všechny lidi, kteří velmi pracují a jsou nastaveni výkonově – jsou emočně vystresovaní, mají pocit, že nic nestíhají.

Ještě mám jeden tip na teplotu. K osvědčené Belladonně doporučuji svým pacientům i Chinu – je to kúra Chinovníku, která drží strom pohromadě a dělá rehydrataci – návrat tekutiny (při pocení) – a remineralizaci – vrátí tělu minerály. Děti v sobě mají 97% vody a s teplotou vodu ztrácejí. A jak dávkovat? Při teplotě podat 3x po hodině 5 granulí Belladony a 5 granulí Chiny, plus přidat dávku na noc. A druhý den budete v pohodě.

Co byste poradila maminkám a dětem - jak nejlíp „přežít“ Vánoce?

Zastavit se a užít si sami sebe navzájem. Nechtějte být dokonalá, vypusťte své limity a nastavení a nechtějte mít vše udělané a hotové. Je dobré si říct, že Vánoce mohou být krásné i bez toho, že bychom museli mít napečeno 20 druhů cukroví a umytá okna. Naučme se pochválit i za nedokonalost, protože ta nedokonalost pak začne být dokonalá. Podpořte svou lehkost bytí...

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2021 19:57

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze