Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jak přibrat po porodu

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Většina dotazů, které do nutriční poradny přicházejí a týkají se váhy, je zaměřena na to, jak se zbavit nadváhy. Občas ale napíše někdo, kdo má problém opačný. Jsou to dotazy maminek, jejichž dítě nechce jíst a je velmi hubené, a také žen, které prošly náročným obdobím, zhubly a teď nemohou přibrat – mohou to být následky prodělané nemoci, stresů ale i porodu.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Pokud žena přibírala v době těhotenství fyziologicky, nemá většinou s váhou po porodu problém. Stačí kojení a práce spojené s mateřskou „dovolenou“ a kila jdou pomalu dolů. Ke své původní váze se většina žen vrací asi rok po porodu.  Jsou ale ženy, které během gravidity přibraly málo, ať už to bylo důsledkem nechutenství nebo nějaké nemoci, a po porodu se pak dostaly více či méně pod svou původní váhu. A pokud byla jejich váha před otěhotněním už tak nízká, je problém na světě.

Stejně jako ženy s nadváhou se ani ony „na sebe nemohou dívat“, i na ně se lidé „divně dívají“. A rozhodně si nemyslete, že přibrat je v tomto případě snadné nebo snazší, než zhubnout. Nemá cenu vrhnout se na sladkosti, bůček nebo šlehačku. I když je cíl opačný, budou rady ohledně výživy a režimu stejné jako u snahy o snížení váhy. Žádný zaručený recept ani trik neznám.

Základem je pravidelný režim jídla

Stejně jako u hubnutí by i zde mělo být minimálně 5, ideálně 6 malých porcí denně. To ale není úplně snadné, když jste po porodu a někdy nevíte, který je den, natož co máte v lednici. Dítě jídlo má a „já se nějak odbydu“. Ono to ale takto nejde dlouho a chleba s něčím nebo jogurt není řešením.

Když není čas na dlouhé vaření, můžete sáhnout po instantních neochucených celozrnných kaších – příprava zabere 2 minuty i se zamícháním. Do toho marmeládu, med, máslo, javorový sirup – a snídaně nebo svačina je hotová.

Husté zeleninovo-masové polévky nebo „jídla z jednoho hrnce“ (eintopfy) vydrží v lednici i 3 dny. Fantazii se meze nekladou. Maso vybírejte kvalitní, nejlépe domácí, zeleninu sezónní nebo mraženou, z luštěnin pouze červenou čočku. Mohou být s bramborem, kroupami, celozrnnými těstovinami, pohankou. Do hotového jídla dejte vždy lžíci kvalitního oleje s obsahem omega 3 nenasycených mastných kyselin (jako je lněný, konopný, dýňový, pupalkový nebo brutnákový olej).

Svačiny a chutě na sladké můžete řešit domácí buchtou (ideál – ale někdy ani babička nestíhá). Výborné jsou však i různé RAW tyčinky – většina z nich je bohužel s ořechy, což může dělat problém kojenému miminku (ořechy jsou velký alergen). Jsou ale také tyčinky mandlové nebo zcela bez ořechů – jen prosté slisované ovoce, datle, fíky. Některé jsou velmi chutné, i když dražší. Tyčinkou v tomto případě nemyslím tradiční müsli tyčinky, které jsou dost přeslazené. Řešením by mohly být i čokolády, ty ale také mohou dítě alergizovat a najít dnes kvalitní čokoládu bez palmového tuku je celkem problém.

Měla bych se ještě zmínit o spánku a relaxaci, ale to patří v době po porodu do oblasti sci-fi. Ženám, kterým se i přes uvedená doporučení váhu nepodaří zvýšit, doporučuji navštívit lékaře, který by měl udělat základní vyšetření. Za velmi vhodnou považuji konzultaci s lékařem-homeopatem. Homeopatické léky pomohou postupně nastolit v organismu rovnováhu, budou zaměřeny na posílení organismu a také budou působit celkově na metabolismus, trávení, vstřebávání a ukládání minerálů a vitaminů.

Složení jídelníčku je ale také velmi důležité a jeho správná skladba může k nastolení rovnováhy pomoci.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 5.12.2022 16:52

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze