Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Můžeme stravou posílit ledviny?

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Ledviny jsou u člověka párovým orgánem uloženým po stranách páteře v břišní dutině. Slouží k filtraci krve, ze které odstraňují škodlivé metabolity. Ty jsou pak jako moč odváděny z těla. Ledviny nejsou orgánem, který by se přímo účastnil trávení, přesto je skladba stravy pro funkčnost ledvin velmi důležitá.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Velmi důležitý je samozřejmě také pitný režim, o němž se hodně píše, a přesto se často setkávám s lidmi, kteří „mají fakt dobrý pitný režim, ale právě dnes tomu pití moc nedali…“. Naše orgány fungují celý den, nevidím tedy žádný důvod, proč bychom se k nim měli chovat tak, jako by si někdy vzaly dovolenou.

Pijte častěji, v malém množství – jakmile začnete pít, z mozku je k ledvinám vyslán signál a ony začnou být aktivnější. Jednoznačně nejlepší je čistá voda.

Já nejsem zastáncem balené vody. Jestliže nemáte přístup k pramenité vodě, je voda z vodovodu dobrou volbou, a pokud by byla filtrovaná, pak je to nejlepší řešení. Minerální vody bych doporučovala jen omezeně, cca 2 dl denně. Je třeba zdůraznit, že polévky, mléko, káva, zeleninové a ovocné šťávy ani černý čaj se do pitného režimu nepočítají.

Vhodné jsou také slabé zelené a bylinné čaje – to platí např. o čaji z listů jahodníku, který obsahuje hodně vitaminu C a dalších látek, jež pomáhají léčit klouby, gynekologická onemocnění, ale i ledvinové kameny a záněty střevní sliznice.

Snažte se nepít při jídle a učte to i své děti, je to opravdu velmi škodlivý zlozvyk. Nepijte těsně před jídlem a po něm, nejlepší je pít mezi jídly.

Močovému měchýři a ledvinám škodí pikantní a kořeněná jídla, kouření a alkohol, černý čaj a káva. Nevhodné jsou také slazené nápoje a energetické drinky.

Jaká jídla mohou ledvinám pomoci? 

Energii ledvin posiluje obecně teplé jídlo (energetická dráha ledvin je velmi citlivá na chlad – fyzický i emocionální), např. lehce stravitelné polévky, dušená či vařená zelenina a obiloviny. Naopak přemíra bílkovin ledviny velmi zatěžuje, proto bychom neměli jíst maso ve větším množství a několikrát denně (neodpustím si na tomto místě narážku na proteinové drinky a také na paleo stravu či Dukanovu dietu).

Ledviny, jako detoxikační orgán, jsou přetěžovány například těžkými kovy, které jsou obsaženy v některých potravinách (např. houby, některé dravé mořské ryby), v plastech, čisticích prostředcích, výfukových plynech, hnojivech, ale i v kosmetice, očkovacích látkách a některých potravinových doplňcích. Příznivce margarínů asi nepotěší fakt, že při výrobě se často používají směsi, které obsahují nikl a kadmium, a to jsou kovy velmi toxické.

Na druhé straně ale máme k dispozici potraviny, které ledviny posilují.  Kdo trochu zná čínskou dietologii, ví, že jsou to potraviny, které svým tvarem ledvinu připomínají – např. fazole, boby či datle. Dále je to např. čočka, cizrna, ale i mangold, jenž snižuje hladinu močoviny v krvi a tak je chrání. Játra a ledviny posilují i různá semínka tím, že čistí krev. Jen bych chtěla všechny semínkové nadšence upozornit, že nic se nemá přehánět a že doporučená denní porce semínek je 1−2 polévkové lžíce.

Obecně můžeme říci, že zásady zdravé stravy − omezení masa a nezdravých tuků, vyloučení nebo razantní omezení cukrů a bílé mouky, konzumace ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin – jsou důležité i pro zdraví a správnou funkci ledvin. Všechno by to měly být potraviny co nejméně chemicky zpracované. A určitě nezapomínejte na zdravý pravidelný pohyb, který podporuje detoxikaci celého organismu tím, že zrychluje průtok krve cévami a tím i její cirkulaci ledvinami. 

I když máme ledviny dvě a i když je současná medicína na velmi vysoké úrovni a může funkci ledvin nahradit, jsou pro nás ledviny nesmírně důležité a je třeba je chránit každý den.

Můžeme to dělat tak, že:

  • – je nebudeme vystavovat chladu,
  • – budeme dodržovat pitný režim,
  • – to nebudeme přehánět s alkoholem,
  • – se budeme vyhýbat nezdravým, pikantním, chemicky upraveným potravinám,
  • – se budeme pravidelně a přiměřeně hýbat.

A hlavně, že se budeme mít rádi – dráha ledvin reaguje na stresy kolem nás velmi citlivě, monitoruje naše strachy, obavy, úzkosti. Proto je i psychická pohoda velmi důležitá. Pro ledviny stejně jako pro každou jinou buňku našeho těla.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.10.2021 02:19

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze