Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Strach z čerta je užitečný

Autor: MUDr. Tereza Hynková

Rituály jsou pro náš život důležité, proto je dobré si uvědomit, jaký je jejich význam. Návštěva svatého Mikuláše je pro malé děti první setkání s cizím člověkem, který se vyjadřuje k jejich osobě. Zážitek je podobný tomu, co budou prožívat při zkoušení ve škole před tabulí. Také čekají, jestli u dospělého obstáli, jak jejich výkon zhodnotí. Děti potřebují mít jasně rozdělený svět na dobré a zlé. Proto přichází i čert a anděl, jejich přítomnost podtrhne hodnocení, které vyslovuje Mikuláš.

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Překonání vlastního strachu při setkání s čertem je významnou emoční zkušeností do života. Nenechme si ujít příležitost, kdy svým dětem můžeme v bezpečném prostředí a za naší podpory zprostředkovat tento prožitek. V životě budou mnohokrát vystaveny situaci, kdy se budou bát, a právě tato zkušenost, kdy si dokázaly poradit, může být rozhodující pro to, aby obstály, i když už nás nebudou mít po boku.

Nikdy však děti nenutíme jít za hranici jejich možností. Předem se s nimi poradíme, co jim pomůže strach překonat. Při setkání s Mikulášem a jeho společníky pak vyjednáme podmínky, které dítěti situaci ulehčí tak, aby ji dokázalo zvládnout. Máme-li pochybnosti, jak se cítí, můžeme se ho otevřeně zeptat, jestli se ještě bojí a potřebovalo by další změny, nebo se již cítí bezpečně.

Mikulášovo vystoupení vnímám jako dávání zpětné vazby na chování našich dětí. Při jejím sestavování vycházím z následujících zásad:

1) Neutrální popis chování

Při ocenění i kritice se zaměříme na čistý popis chování. Snažíme se používat kladná sdělení („Někdy trvá delší dobu, než poslechne“ místo „neposlouchá“) s co nejpravdivějšími časovými údaji (místo slov „vždycky, pořád,...“ použijeme „někdy, občas,...“).
Vyhýbáme se hodnocení osoby (lajdák, neposlucha, šikulka...), raději do popisu vložíme vlastní pocity, které v nás chování dítěte vyvolává („Někdy po sobě nechá rozházené hračky, to maminku zlobí...“).

2) Vyzdvihnutí snahy o nápravu

U každé kritiky se snažíme najít, co dítě dělá pro zlepšení (Dokáže se omluvit...). Chceme ho motivovat, aby pokračovalo v tom, co dělá dobře, nikoliv se zaměřovat na jeho nedostatky.

Léky na úzkost si schováme na situaci, kdy úprava podmínek nepomůže. Pokud strach dítě paralyzuje natolik, že k setkání nemůže dojít, podáme mu Gelsemium sempervirens 15 C, 3 granule po 15 až 30 minutách. Jsme-li sami nervózní, jak se situace vyvine, lék si vezmeme také, protože náš klid je pro pohodu dítěte rozhodující.

A teď hurá na čerta!

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Tereza Hynková

Autor: MUDr. Tereza Hynkovápsychiatr

Jako lékař ve své práci vycházím ze zkušeností z psychoterapie. Klienty vedu k hledání souvislostí mezi jejich potížemi a událostmi, které je v životě potkají. Snažím se nabídnout vše, co dnešní medicína nabízí, proto ve své praxi používám vedle klasických léků i homeopatii a akupunkturu. Vždy mne znovu překvapuje, jak účinné tyto metody jsou, a mám velkou radost, když je možné díky nim vysadit, nebo alespoň snížit, klasické psychiatrické léky.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 15.10.2019 18:42

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze