Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Strach z čerta je užitečný

Autor: MUDr. Tereza Hynková

Rituály jsou pro náš život důležité, proto je dobré si uvědomit, jaký je jejich význam. Návštěva svatého Mikuláše je pro malé děti první setkání s cizím člověkem, který se vyjadřuje k jejich osobě. Zážitek je podobný tomu, co budou prožívat při zkoušení ve škole před tabulí. Také čekají, jestli u dospělého obstáli, jak jejich výkon zhodnotí. Děti potřebují mít jasně rozdělený svět na dobré a zlé. Proto přichází i čert a anděl, jejich přítomnost podtrhne hodnocení, které vyslovuje Mikuláš.

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Překonání vlastního strachu při setkání s čertem je významnou emoční zkušeností do života. Nenechme si ujít příležitost, kdy svým dětem můžeme v bezpečném prostředí a za naší podpory zprostředkovat tento prožitek. V životě budou mnohokrát vystaveny situaci, kdy se budou bát, a právě tato zkušenost, kdy si dokázaly poradit, může být rozhodující pro to, aby obstály, i když už nás nebudou mít po boku.

Nikdy však děti nenutíme jít za hranici jejich možností. Předem se s nimi poradíme, co jim pomůže strach překonat. Při setkání s Mikulášem a jeho společníky pak vyjednáme podmínky, které dítěti situaci ulehčí tak, aby ji dokázalo zvládnout. Máme-li pochybnosti, jak se cítí, můžeme se ho otevřeně zeptat, jestli se ještě bojí a potřebovalo by další změny, nebo se již cítí bezpečně.

Mikulášovo vystoupení vnímám jako dávání zpětné vazby na chování našich dětí. Při jejím sestavování vycházím z následujících zásad:

1) Neutrální popis chování

Při ocenění i kritice se zaměříme na čistý popis chování. Snažíme se používat kladná sdělení („Někdy trvá delší dobu, než poslechne“ místo „neposlouchá“) s co nejpravdivějšími časovými údaji (místo slov „vždycky, pořád,...“ použijeme „někdy, občas,...“).
Vyhýbáme se hodnocení osoby (lajdák, neposlucha, šikulka...), raději do popisu vložíme vlastní pocity, které v nás chování dítěte vyvolává („Někdy po sobě nechá rozházené hračky, to maminku zlobí...“).

2) Vyzdvihnutí snahy o nápravu

U každé kritiky se snažíme najít, co dítě dělá pro zlepšení (Dokáže se omluvit...). Chceme ho motivovat, aby pokračovalo v tom, co dělá dobře, nikoliv se zaměřovat na jeho nedostatky.

Léky na úzkost si schováme na situaci, kdy úprava podmínek nepomůže. Pokud strach dítě paralyzuje natolik, že k setkání nemůže dojít, podáme mu Gelsemium sempervirens 15 C, 3 granule po 15 až 30 minutách. Jsme-li sami nervózní, jak se situace vyvine, lék si vezmeme také, protože náš klid je pro pohodu dítěte rozhodující.

A teď hurá na čerta!

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Tereza Hynková

Autor: MUDr. Tereza Hynkovápsychiatr

Jako lékař ve své práci vycházím ze zkušeností z psychoterapie. Klienty vedu k hledání souvislostí mezi jejich potížemi a událostmi, které je v životě potkají. Snažím se nabídnout vše, co dnešní medicína nabízí, proto ve své praxi používám vedle klasických léků i homeopatii a akupunkturu. Vždy mne znovu překvapuje, jak účinné tyto metody jsou, a mám velkou radost, když je možné díky nim vysadit, nebo alespoň snížit, klasické psychiatrické léky.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 4.6.2020 10:19

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze