Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Spirála pro radost i zdraví

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

 Volné chvíle trávíme na podzim v zahrádkách spíše sběrem plodů a úklidem. Připravujeme ji na zimní odpočinek a „čekání“. Abychom byli na jaře připraveni, využijme čas, pokud nám příroda dopřeje alespoň jeden dva dny bez deště, na přípravu pěkného, uceleného a přehledného prostoru na pěstování bylinek. Je příjemné mít bylinky po ruce po celou sezónu. Používat je do vaření a v případě potřeby i k léčbě. Utrhnout několik lístků tymiánu nebo majoránky, nabídnout je „zarýmovanému“ dítěti a vědět, že takto rýma dřív „uteče“.

Ilustrační foto
Zdroj: Mgr. Andrea Dovalová

Letos jsme si na zahrádce postavili bylinkovou spirálu. Není to žádná novinka, v zahrádkách ji mají mnozí. Není divu – je praktická a hodně líbivá! Na menším prostoru se nám podaří pěstovat víc bylin, než kdybychom je měli vysázené v záhoncích.

Jak jsme začali

Nejdřív jsme si museli připravit plochu, na které zahrádka stojí. Vyznačili jsme si kruh o průměru přibližně 2 metry a odstranili jsme vrchní vrstvu hlíny i porostu do hloubky cca 10 cm. Pak jsme si jen „od oka“ vyznačili spirálu tak, aby její vrchol směřoval na jih.

Jak jsme stavěli

Na stavbu je možné použít kameny, skály, cihly anebo i betonové cihličky. My jsme zvolili variantu s cihlami. Na stavbu naší spirály jich bylo potřeba 90 kusů. Někteří odborníci doporučují na závěr spirály postavit i menší jezírko, které zabezpečí dostatek vláhy pro všechny bylinky. My jsme se však rozhodli pro variantu bez jezírka. Do plánovaného centra spirály jsme umístili dřevěný špalek, který bude po celou dobu vegetace nasáklý vlhkostí. Rostliny tak budou mít dostatečně vlhkou hlínu. Špalek jsme obsypali pískem, substrátem a hlínou. Stavět jsme začali od konce – nejširší části, postupně jsme „hranici“ spirály zvyšovali a vyplňovali pískem, kompostem a hlínou. (Pokud chováte například králíčka nebo drůbež, můžete hlínu pohnojit).

Sázení bylinek

Na závěr se dostáváme k té příjemné části – a to je sázení bylinek. Obecně se doporučuje do vyšší části spirály vysadit nižší bylinky (například levanduli, tymián…) a do té nejnižší vyšší bylinky (meduňku, mátu…). Existuje množství doporučení, v jakém pořadí mít bylinky vysázené, my jsme zvolili tuto verzi – od nejvyšší části po konec: levandule, tymián, rozmarýn, šalvěj, yzop, majoránka, mateřídouška, saturejka, (koriandr, pažitka, kopr, anýz, fenykl), meduňka, máta. Bylinky uvedené v závorce jsme se rozhodli zasadit do záhonku v zahrádce. Stejně tak by po mátě měla následovat bazalka, tu ale máme zasazenou v květináči a položenou na obrubě spirály.(Některé bylinky ještě zasazené nemáme, doplníme je až na jaře.) Na úplném konci spirály je výhodné mít zasazený měsíček lékařský – i v případě, že měsíček nepoužíváte (to by byla škoda, je to skvělá léčivka!). Měsíček totiž odpuzuje škůdce a dezinfikuje půdu. Bylinky si zvolte podle toho, které opravdu využíváte, nebo plánujete využívat.
Nakonec bude ta vaše spirála jedinečná a výjimečná, úplně odlišná od všech ostatních.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 25.8.2019 00:46

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze