Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Alí Babovo tajemství

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Alí Baba znal kouzelné zaklínadlo, které ho přivedlo k bohatství. Díky pohádce ho známe i my už od dětských let. SEZAM. Samotné slovo zní zvláštně a my můžeme tušit, že postavení sezamu v říši olejnatých semen nebude jen tak ledajaké.

Ilustrační foto
Zdroj: Freeimages

Sezam je velmi starou kulturní plodinou. Zmínky o něm najdeme už ve starověké literatuře u Plinia, Theofrasta a dalších starých Řeků. Dnes se pěstuje v Indii, Číně, Barmě i Mexiku.

Semínka tohoto kouzelného plodu obsahují až 50% velmi kvalitního oleje. Z vitamínů je to vitamín E, lecitin, betakaroten, vitamíny skupiny B (tiamin, riboflavin, niacin). Sezamová semínka můžeme považovat za skvělý multivitamin – obsahují sodík, draslík, vápník, hořčík, železo, zinek, fosfor…

Díky obsahu těchto důležitých látek se semínka sezamu využívají i ve fytoterapii – k léčbě onemocnění očí, nemocí kůže, vlasů i nehtů, pomáhají při neurózách. Vápník, který obsahují, pomáhá předcházet osteoporóze i ji léčit a urychluje léčbu zlomenin. Kombinace minerálů – vápník, hořčík, fosfor – je důležitá zejména pro těhotné maminky. Obsah železa určitě ocení ženy trpící anémií. Sezamová semínka by neměla chybět v jídelníčku pacientů s nemocným srdcem i se špatně fungujícím krevním oběhem. Užívání sezamu se osvědčilo i při zácpě. Zajímavou součástí sezamových semínek je sezamin a sezamolin, které chrání játra před poškozením, podporují paměť a zároveň působí antidepresivně. Fytosteroly v semínkách snižují hladinu „špatného“ cholesterolu. U žen v menopauze sezam mírní návaly horka a pocení, pomáhá při nespavosti, bušení srdce i slabosti. Podle starých Číňanů, kteří tvrdí, že život končí, dojde-li k vyčerpání „esence ledvin“, sezam dokáže život prodloužit, protože esenci ledvin doplňuje. Sezamový olej je dobré mít po ruce v případě horečky – mazání sezamovým olejem snižuje horko.

Neměli bychom na něj zapomenout zejména teď, na podzim, i v zimě – ve zvýšeném výskytu nachlazení i různých viróz. Sezam totiž posiluje imunitní systém. Z pohledu ajurvédy má sezam na naše tělo neutrální účinek (ani neochlazuje, ani nezahřívá), proto ho můžeme konzumovat kdykoliv během roku.

A jak tedy sezam používat?

  • Dětem bude chutnat přidaný do vločkových SUŠENEK nebo PERNÍČKŮ.
  • Úplně chuťově skvělá je oblíbená CHALVA. Dočtete se o ní i v Homérově Iliadě. Její medovou variantu můžete připravit i doma. Potřebujete jen sezam a med. Semínka opražte na suché pánvi, vychladlé je pomelte a přidejte med. Práci si zjednodušíte, když použijete TAHINI (sezamovou pastu) a med. Ingredience smíchejte. Měla by vzniknout směs, která se dá „modelovat“. Vytvarujte kuličky, obalte je v sezamových semínkách anebo v kokosu a uložte do lednice.
  • Abych zajistila příjem sezamu u všech členů domácnosti, přidávám ho do rýže, těsta na chléb, na focacciu i na pizzu. U rýže je to jednoduché, na oleji chvíli opražím sezam, přidám rýži, pak zaliju potřebným množstvím vařící osolené vody.
  • Samozřejmostí je, že se sezam nebo sezamová pasta – tahini – může přidat i do ranní kaše. Dětem se líbí i snídaňová verze kváskových dalamánků: překrojený dalamánek namažeme medem, polijeme trochou tahini, posypeme kokosem a skořicí.
  • K večeři jsou výborné těstoviny ohřáté na olivovém oleji, zasypané sezamem s trochou Shoyu a kouskem pečené dýně hokkaido.

Pro mne je sezam důležitou součástí „těžších“ dní, kdy vím, že toho mám před sebou hodně a potřebuji se trochu uzemnit a nabrat sílu. Vždy se řiďte tím, co vám tělo říká, co si žádá. I ta nejúžasnější potravina snězená s nechutí nebo v nevhodnou dobu může „zapůsobit“ zcela opačně.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 17:37

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze