Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Kuchyňská etuda ÁÁÁ – MOL!!!

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

S příchodem babího léta a září se jak známo podle slabikáře houfují vlaštovky na drátech, děti před školou a moly v kuchyních příznivců zdravé výživy. Matky, kterým leží na srdci zdravé stravování pro blaho rodiny (poznáte je tak, že nakupují zásadně v bio-obchodech a na farmářských trzích) si dříve či později musí zvyknout chtíc nechtíc na sezoně cyklickou přítomnost moučných molů a všech jejich vývojových stádií...

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Většinou si je totiž přinášíme už z obchodu, aniž o nich víme. Tak nás zdravě vařící rodiny přivítají po návratu z prázdnin poletující můrky molů po celé kuchyni a nastává čas na bojovku – kdo najde první jejich doupátka, kde nakladli svá vajíčka. Nejraději mají zdá se ovesné vločky, kroupy, oříšky, semínka, luštěniny, sušené ovoce, celozrnné mouky atd. Makrobiotici by jistě jejich výběr schválili jako vzorný jídelníček, ale zoufalé matky spíš zajímá, co si počnout s hmyzem v kuchyni. Užitečná rada je, nekupovat nadbytečné množství obilovin do zásoby a skladovat všechny potraviny v uzavřených skleněných nádobách a často jejich obsah kontrolovat. Slabší povahy však omdlívají při pohledu na pohybující se balíčky zdravých potravin a hází je obloukem z okna rovnou do popelnice. Matky mého druhu - ochránkyně přírody a odpůrkyně plýtvání potravinami se však nezaleknou, ale vrazí „zamolované“ jídlo do mrazáku, aby zastavily líhnutí dalších generací molů. Zmražené moly pak snadno prosejí přes cedník a mouka jde zas použít k okamžité spotřebě. Nebo pokud už moli sežrali většinu obsahu - zrecyklují jeho zbytek na kompostu – vrátí Matce Zemi.

Matky bylinářky zkoušejí různé aromatické byliny a éterické oleje z nich k odpuzování hmyzu jako jsou: listy vavřínu - bobkového listu, květy levandule či černého bezu, pelyněk brotan, anýz, fenykl, máta, ořechové listí, vratič, rozmarýn, a šalvěj a cedrové dřevo. Z aromaterapie pomáhá: olej z cedru, citronu, citronely, levandule, jalovce, hřebíčku, puškvorce, vavřínu, rozmarýny, černého pepře a přírodní krystaly kafru. Pozor ale na intenzivní vůni olejů, která nám může mezi uskladněnými potravinami spíš vadit. Některé oleje se hodí spíš do šatních skříní proti molům šatním. S dětmi můžeme vyrobit voňavý „pomander“ - pomeranč se zapíchanými hřebíčky, který se po usušení dává do skříní s potravinami i s prádlem pro odhánění hmyzu. Potravinové moly prý také láká vůně jablečného octa, který můžeme v kuchyni nalít do misky jako lapač. K lapání pak dobře poslouží koupené lepové pásky umístěné ve skříňkách s potravinami. Při nevhodném umístění poblíž sladkostí se však na ně mohou přilepit kromě hmyzu i mlsalové slídící po dobře ukryté čokoládě...

Nejjednodušší to asi mají chovatelky drůbeže, které mohou obohatit jídelníček svým slepičkám o molové proteiny. Milovnice cestopisů a indiánů vědí, že Indiáni nepohrdnou žádnou výživnou housenkou a nad našimi podivnými bělošskými zvyky jen kroutí hlavami. Maso bizonů a velkých zvířat z velkých chovů už pro další generace nejspíš nebude vůbec k mání, neboť tento způsob hospodaření s půdou je dlouhodobě neudržitelný a tak možná už je načase, zvykat si na stravu obohacenou o hmyzí proteiny a s moly nebojovat, ale naopak si je doma hýčkat. Kdyby jste mě někdy po ránu viděli v kuchyni tančit flamengo mezi mucholapkami s tleskáním rukama nad hlavou, jak se snažím moly zaplácnout... Nedivte se prosím, nejsem šílená, jenom cvičím svou obvyklou ranní tanečně jógovou rozcvičku na etudu ÁÁÁ – MOL.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 2.10.2022 05:15

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze