Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Podzimní sbírání ořechů

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

S podzimním ochlazením přichází pro nás zahrádkářky čas sklízení posledních plodů, jejich uskladňování na zimu a také sbírání ořechů a oříšků. Jako veverky pobíháme s dětmi pod keři lísek a hledáme dobré oříšky. Některé nám ptáci a veverky sázejí na různá místa v zahradě a tak se každý rok divím, kolik nových lísek i ořešáků všude roste.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Vlašské ořechy začnou v říjnu padat samy, nebo jim pomůžeme třesením, což mají děti obzvlášť rády... Sbírali jsme ořechy v dešti a nosili je sušit do suché místnosti. Mojí dcerku to až tak moc nebavilo do té doby, než jsem jí připomněla, že se už od září nemůže dočkat Vánoc, a touto činorodou prací si nejen čas čekání ukrátí, ale přispěje k tomu, že budeme mít hodně cukroví z ořechů...

Ořešák královský

Ořešák je dlouhověký strom dorůstající výšky až 45 metrů. Všechny části stromu, listy i plody vydávají kořeněnou vůni. Z Asie do Evropy ho přivezl Karel Veliký a název „vlašský“ pochází od Italů = Vlachů, kteří ho také rádi jedli a rozšiřovali. Listy se odjakživa využívaly k léčení i na hnědé barvivo. Olej sloužil k barvení vlasů a používal se i v malířství, dnes se využívá jako lék i kulinářská specialita do salátů spolu s ořechy. K léčení se používají listy ořešáku, zelené oplodí – slupka a pro výživu mají význam hlavně semena – ořechy. Ořechy obsahují hodně tuků, bílkovin a minerálních látek: vápníku, fosforu a železa, draslíku, hořčíku, zinku a manganu, a vitamíny A, C a B.

Listy působí svíravě a protibakteriálně i proti stafylokokům, dále protizánětlivě a antisepticky. Hodí se proto k výplachům a kloktání při zánětech v ústní dutině. Odvar z listů lze použít také ke koupelím při nadměrné potivosti nohou a jako pomocnou léčbu při akné. Pro léčbu očních zánětů kombinujeme list ořešáku se světlíkem, heřmánkem, květem chrpy a měsíčku.

Jádra ořechů připomínají tvarem mozek a právě ten také vyživují. Duševně pracující by je měli proto často pojídat, pozor, ale na množství a horší stravitelnost. Pro podporu mozkové činnosti a na uklidnění nervů se doporučuje jíst denně max. 2 lžičky medu s několika jádry ořechů. Budoucím maminkám prospěje pravidelná konzumace menšího množství kvalitních ořechů a semínek pro doplnění minerálů a zdárný vývoj miminka a především jeho mozku. Kojícím maminkám zase pomáhají ořechy a semena doplnit potřebný vápník a pojídané s medem v přiměřeném množství uklidňují nervy a dodávají energii.

Nejvíce dobré energie mají na podzim čerstvě sklizené ořechy, dlouhým uskladněním se ztrácí jejich životadárná síla. U malých dětí lze začít s podáváním malého množství ořechů našich domácích druhů asi od 2 let věku, ale pozor na velké kousky. Vyvarujte se nebezpečných arašídů a exotických ořechů ve všech podobách, mohou vyvolat alergickou reakci. U domácích i kupovaných ořechů musíme vždy ohlídat čerstvost a vzhled. Nikdy nejíme plesnivé, zčernalé či zežloutlé a žluklé ořechy.

Kdy sklízet listy a plody ořešáku?

Ořešák lze vypěstovat ze semene, ale trvá dost dlouho, než naroste velký strom, který se dožívá až 100 let. Jeden velký strom plodí až 70 kg ořechů ročně. Pro léčení sbíráme mladé listy v červnu až červenci a používáme je čerstvé nebo sušíme rychle, aby nezhnědly. Sušíme je proto v troubě nebo sušičce při teplotě 50ºC, listy se hodně seschnou v poměru 4:1. Zelené oplodí se sbírá v srpnu až září. Plody - ořechy podle druhu dozrávají většinou v říjnu až oplodí popraská a ořechy začnou samy vypadávat. Ořechy sušíme bez zeleného oplodí na sítech nebo dřevěných lískách venku při suchém počasí nebo na dobře větraném místě, aby neplesnivěly. Usušené je uskladňujeme v chladu stejně jako vyloupaná jádra, která lze také zmrazit.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

1. Čaj (nálev) z listů nebo oplodí ořešáku k pití při cukrovce, chudokrevnosti, poruchách menstruace a zažívání, na kloktání při zánětech ústní dutiny, aftech, bolestech krku a angíně:

3 lžičky sušených či čerstvých pokrájených listů přelijeme 1 hrnkem vroucí vody a louhujeme 15 minut. Scedíme a popíjíme max. 2 šálky denně nebo vychladlým nálevem kloktáme.

2. Uklidňující koupel z listů ořešáku při ekzémech: 300 g listů ořešáku vložíme do 1 litru studené vody, necháme přejít varem a přikryté vaříme na mírném ohni ještě 10 – 15 minut. Scedíme a nalijeme do vany s vodou a rozmícháme. Koupeme se 15 minut a neosušujeme pokožku, necháme ji oschnout.

3. Olej z vlašských ořechů lisovaný za studena: používá se do kosmetických i masážních přípravků pro suchou a stárnoucí pleť a pro zlepšení kvality vlasů a nehtů. Pro tento účel se hodí i jeho vnitřní užívání 1 lžičku ráno i večer. Při ledvinových kamenech pomáhá užívat 1 polévkovou lžíci ořechového oleje denně před jídlem. Tmavý aromatický olej z ořechů je také výborný do podzimních salátů s kozlíčkem polníčkem, rukolou, avokádem, vejci, ořechy, klíčky atd.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz

Pozvánky na podzimní přednášky Magdalény Dobromily Staňkové ve studiu Osm:

ČT 15.10. - 18:00–19:30 hodin
Bylinky s M. Dobromilou
Míchání bylinkových solí s ochutnávkou, jak zpracovávat byliny a koření přes léto nasušené. Svačinka s bylinkovým máslem. Přihlášky předem sms na: 775 690 806. Vstupné s občerstvením a receptem v ceně 200,- Kč., možnost slevy pro maminky na MD.

ČT 22.10. - 17.30–19.30 hodin 
Přednáška M+M homeopatie a bylinky pro posílení imunity
Přednáška homeopatky MUDr.Magdaleny Záchové a bylinkářky Magdalény Dobromily na téma: Posílení imunity a prevence chřipky a viróz - co můžeme na podzim udělat pro posílení imunity své i dětí? Vstupné 150,- Kč. Přihlášky předem na: jamborka@seznam.cz

ČT 19 .11. - 17.30–19.30 hodin 
Přednáška s představením nové knihy ing.Víta Syrového „Tajemství kosmetiky“
Dozvíte se zajímavé tipy jak se vyhnout nevhodným kosmetickým prostředkům a jak si jednoduše vyrobit vlastní přírodní kosmetiku s léčebným působením. Také o zdravotním přínosu kvalitních rostlinných olejů, o výrobě macerátů, extraktů, olejových koupelí a domácích mastí z bylin a vyzkoušíte si přípravu hojivé masti. Vstupné 200,- Kč s materiálem v ceně. Přihlášky předem na: majdas@volny.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 25.10.2020 03:14

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze