Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Babí léto s rakytníkem

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V září ještě slunce pěkně září zahrádky se rozzáří barvami podzimních plodů. Na podzim vyrábím sirup z plodů keře rakytníku, jehož malé oranžové plody jsou pevně přirostlé k trnité větvi. Strávím tak několik večerů zkouškou trpělivosti – odstřihuji bobule nůžtičkami na nehty, píchají mě při tom trny a měkké bobule se snadno rozprsknou mezi prsty. Všechna ta námaha však stojí za tu vitamínovou dobrotu, která nás bude v zimě dostávat ze spárů nemocí.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Pouhý pohled na zářivě oranžovou barvu nápoje z rakytníkového sirupu připomíná hřejivé slunce. Při focení sklizené úrody na dvoře se mi do záběru neustále pletla koťata, která si hrála na podvečerním slunci s podzimními listy. Proto je mám také na fotografiích s rakytníkem ve své knize o bylinkách.

Rakytník řešetlákový je velmi otužilý keř vysoký až 10m se stříbřitě zelenými listy, roste kdekoliv, kde je dostatek slunce. Zářivě oranžové drobné plody keře rakytníku nejvíce září v měsíci září, kdy je také nejvhodnější doba sběru. Plody jsou přírodním multivitaminem. Léčivé účinky mají kromě plodů i listy, větve, kůra i kořeny. Používal se už ve staré tibetské medicíně a v Mongolsku, svůj název získal díky koním - okusovali větve s plody a jejich kůže byla pak lesklá a zdravá (hippos = kůň, phae = světlo, zářivý). Rakytník se nazývá „rostlinou budoucnosti“ pro své mimořádné léčebné působení a pro schopnost růst i na poušti. Daří se mu i v chudých písčitých půdách v Číně, Tibetu a Mongolsku, kde nic jiného neroste a kde se uplatňuje výborně proti erozím půdy a slouží a také jako pastva pro zvířata. Rakytník oranžový jako slunce a plný vitamínů, nám dokáže předávat svou ohromnou vitalitu, se kterou jeho keře dokáží bojovat o život i v nepříznivém klimatu třeba až na Sibiři. Když jsme po dlouhé nemoci a zimě unavení, dodá nám s vitamíny i životní elán a optimismus.

Jak rakytník působí na zdraví?

Plody rakytníku obsahují mnoho vitamínu C (až 20x více než pomeranče), dále provitamín A, vitamíny skupiny B (včetně kyseliny listové), vitamíny D, F, K, a P - rutin, železo a 7% oleje. Olejem lisovaným ze semen se léčí kožní onemocnění, popáleniny a omrzliny, podporuje hojení ran a má také účinek protinádorový a antidepresivní (olej podáváme 4x denně po malých lžičkách). Rakytníková šťáva se používá při žaludečních potížích, při chřipce a infekčních onemocněních, při nedostatku vitamínů a při rekonvalescenci. Léčí plicní, zažívací, jaterní a kloubní potíže, hojí sliznice, rozpouští hleny, reguluje krevní oběh. Rakytník posiluje imunitní systém, odolnost proti stresu, podporuje detoxikaci a působí proti bakteriím a virům. U rakytníku bylo skutečně zjištěno proti nádorové působení.

Namísto drahých a často neúčinných kupovaných multivitamínů můžeme dávat dětem sirup pravidelně celou zimu a hlavně v předjaří a při nemocech z nachlazení. 1 kg plodů rakytníku obsahuje množství vitamínu C + A odpovídající půlroční spotřebě. Osvěžující je letní čaj z listů rakytníku a máty, z prvních zralých plodů připravujeme čerstvou šťávu, stačí je rozmixovat a vyluhovat ve vodě. Můžete si také zmrazit oprané plody a po částech připravovat čerstvou šťávu v odšťavovači k okamžitému použití. Pozor na povzbudivé účinky, nedáváme dětem rakytník večer před spaním. V těhotenství a při kojení poslouží k doplnění potřebných vitamínů. Zakoupit lze i přírodní rakytníkovou kosmetiku, která má regenerující a omlazující účinky na pleť. Olej z rakytníku lze použít i na hojení rozpraskaných bradavek při kojení.

Kdy sklízet listy a plody rakytníku?

Rakytník je rostlina dvoudomá – pohlavně rozdělená, to znamená, že do zahrady potřebujeme nejméně dva keře, samčí a samičí, abychom získali úrodu plodů. Keře se v dobrých podmínkách bujně rozrůstají nejen do výšky ale i do šířky a potřebují dostatek prostoru. Již brzy na jaře lze sbírat pupeny a v později i listy rakytníku do čajových směsí. Zralé plody sbíráme podle druhu odrůdy od konce srpna a v září tak, že odstřihujeme celé větve zahradními nůžkami. Pokud máme dosti místa v mrazáku, dáváme krátké větvičky obalené plody rovnou zmrazit a zmrzlé plody pak jednoduše oklepeme do čisté utěrky a ihned po rozmrznutí dál zpracováváme nebo uložíme do mrazáku na zimu. Při sběru rakytníku v parku nebo v přírodě netrháme větve poblíž silnic kvůli znečištění.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  • Rakytníkový med jako prevence proti chřipce a infekčním nemocem, srdečním nemocem a pro zvýšení imunity: Zralé bobulky rakytníku opereme studenou vodou a smícháme s kvalitním medem. Pojídáme po lžičkách přes zimu kvůli vitamínům. Komu vadí tvrdá semínka, může s medem smíchat jen vylisovanou šťávu. Užívá se obvykle 1 lžíce denně jako prevence, především v období chřipkových epidemií.
  • Rakytníkový olej vylouhovaný ze slupek zbylých po lisování šťávy, na hojení ran a popálenin a pro tlumení následků radioaktivního ozařování: Zbytky rakytníkových plodů po odšťavnění usušíme v troubě při nejnižší teplotě a pomeleme na kávovém mlýnku. Vzniklou drť rozdělíme na 2 poloviny a jednu z nich vložíme do sklenice a zalijeme čistým zastudena lisovaným kvalitním olivovým, sezamovým či slunečnicovým olejem tak, aby byl olej nad drtí 2 – 3 cm. Dobře uzavřeme sklenici a zvolna zahřejeme ve vodní lázni na teplotu 50º a pak ji dáme do termosky či pod peřinu na 12h do druhého dne. Pak přefiltrujeme a zopakujeme znovu, do stejného oleje přidáme druhou půlku drti abychom z ní získali druhým louhováním ještě více léčivého oleje obsaženého hlavně ve slupkách plodů. Hotový přefiltrovaný olej uložíme do lahviček z tmavého skla na chladné místo. Používáme podle potřeby zevně k hojení ran a kožních vyrážek a suchých ekzémů, zejména popálenin a jizev.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz
Také zveme na společnou přednášku M+M – Homeopatie a bylinky s MUDr.Magdalenou Záchovou, která se bude konat dne 22.10.2015 na téma – POSÍLENÍ IMUNITY a prevence chřipky a viróz - co můžeme na podzim udělat pro posílení imunity své i dětí? Na přednášku je třeba přihlásit se předem na: jamborka@seznam.cz.


 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:35

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze