Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Proč studovat klinickou homeopatii?

Autor: MUDr. Eva Kettmannová

Zeptali jsme se PhDr. Radky Wilhelmové, Ph.D., která působí na Katedře porodní asistence Masarykovy univerzity v Brně, jako odborná asistentka připravuje každoročně několik desítek studentek do klinické praxe a je sama absolventkou Mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH.

Ilustrační foto
Zdroj: PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.

Co Vás přivedlo ke studiu klinické homeopatie, byla to nějaká konkrétní zkušenost?

Nejsem zcela v souladu se současným modelem poskytování zdravotní péče a považuji jej v některých aspektech za překonaný a ne zcela dostatečný k tomu, aby postihl životní příběh člověka v celé jeho šíři a řešil tak příčiny jeho obtíží. Ke studiu homeopatie mě přivedlo hledání lepšího způsobu poskytování péče ženám, která by jim neškodila a naopak přinášela poznání sebe sama. Bylo to také hledání formy komunikace s vlastní intuicí a tím nalézání cesty ke kořenům, jak v osobním, tak profesním životě. Tam jsem ve stálém kontaktu převážně se ženami – ať se jedná o studentky – budoucí porodní asistentky, těhotné a rodící ženy či v šestinedělky nebo ženy v mém blízkém okolí. To vše mi pak ve svém důsledku přineslo konkrétní osobní zkušenosti s homeopatií a rozhodnutí tuto metodu lépe prostudovat a začlenit jako nedílnou součást života.

Abychom se mohli dál rozvíjet, je třeba poznat kořeny. V praxi oboru porodní asistence návrat ke kořenům podle mého názoru znamená, že porodní asistentka by měla být žena s respektem k životu a k fyziologii ženského těla, která citlivě volí postupy podporující tyto přirozené cyklické procesy i tvořivý proces vzniku nového života odehrávající se právě v lůně ženy. Měla by to být vzdělaná žena s moudrým přístupem k životu, která se podílí na zvyšování zdravotního povědomí žen i mužů, a podporuje tím jejich schopnost informovaně se rozhodovat a vědomě přebírat odpovědnost za zdraví své i svého dítěte. Vzhledem k tomu, že nový život v lůně ženy je velmi křehký a může být poškozen ve kterémkoliv okamžiku, měla by péče o ženu/pár klást důraz na zejména primární prevenci a jejich kondici, nejpozději v období plánování těhotenství. Porodní asistentka by pak měla umět provést ženu/pár bezpečně těhotenstvím, porodem a šestinedělím včetně kojení a péče o novorozence.

Vzhledem ke zranitelnosti vyvíjejícího se života by měly být k řešení běžných obtíží ženy přednostně voleny postupy šetrné a bezpečné pro nastávající matku i její nenarozené dítě. Jedním z nich je podle mého názoru právě homeopatie. O její účinnosti jsem se přesvědčila nejprve na vlastní kůži - při řešení opakovaných zdravotních obtíží, které se nedařilo vyřešit standardní léčbou. „Náhodou“ jsem v lékárně potkala poradnu dr. Bártlové, kterou jsem požádala o radu. Fungovalo to!

Studium klinické homeopatie je poměrně intenzivně strávený čas - když se na to teď díváte s odstupem, co Vám toto studium dalo a naopak vzalo?

Studium klinické homeopatie mě obdarovalo… Pokud se dá vůbec mluvit o tom, že si něco „vzalo“, tak to byl určitý počet víkendů v průběhu dvou let (ale na ty velmi ráda vzpomínám) a pak spoustu hodin téměř detektivního pátrání v různých materiích (v nichž čtu stále a s nemenším zaujetím ).

Studium pro mne představovalo čas strávený s podobně vyladěnými lidmi, což je samo o sobě obohacující. Za možnost absolvovat studium klinické homeopatie jsem velmi vděčná, protože přineslo do mého života a praxe nejenom spoustu nových zajímavých poznatků, ale také možnost sdílet. Také další setkávání s lidmi - homeopaty mě obohacuje a nepřestává přivádět v úžas, jak vesmír krásně funguje.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Eva Kettmannová

Autor: MUDr. Eva Kettmannováalergolog a klinický imunolog, odborník v homeopatii

Eva je spoluautorkou Světa homeopatie. Stála u jeho tvorby a mnoho let se aktivně podílela na jeho každodenním chodu. Pro budoucnost homeopatie v České republice považuje za nezbytné, aby se v homeopatii erudovaní lékaři podíleli na zvyšování informovanosti pacientů o možnostech této léčby, proto spolu s Lucií vytvořily časopis "Okénko do Světahomeopatie", který je distribuován do čekáren praktických i odborných lékařů a do lékáren. Eva má svou lékařskou praxi zaměřenou dnes již výlučně na celostní medicínu. Kromě homeopatie využívá i Bachovu terapii, Schüsslerovy soli, aromaterapii, gemmoterapii a diagnostickou metodu EAV. Při plánování témat pro Svět homeopatie ji inspirují vlastní pacienti, jakož i její čtyři děti. Svůj volný čas ráda tráví v přírodě s nordic walking hůlkami, cvičí jógu a nejraději  čte klasickou literaturu.

Jak sama říká: "Dobrý homeopat musí být trochu psycholog, trochu vědec a současně i umělec, aby dokázal pochopit pacientův problém a najít řešení (nikoliv podle tabulek a guidelinů jako v klasické medicíně). Je to obrovská výzva, nutí člověka, aby se celý život vzdělával, přehodnocoval své názory a postoje a hledal definici slova „zdraví“ v různých oborech a oblastech života. A to mě právě na této metodě fascinuje - je důstojná nejen k pacientovi, ale také k lékaři, dává mu možnost jít svoji vlastní cestou."

Motto: „Homeopatie nám lékařům vytrvale připomíná, jakou má naše tělo úžasnou vrozenou schopnost sebeléčení.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 26.2.2020 21:24

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze