Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Bolesti bederní páteře

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

V oblasti bederní páteře se snad ve stejné míře setkáváme s akutním bederním ústřelem i s chronickými bolestmi. O akutním bederním ústřelu jsem již psala, proto se dnes zaměřím spíš na chronické bolesti.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Hlavním úkolem bederní páteře je nést a rozkládat váhu těla přechodem do pánve. Protože tělo potřebuje, aby tato část páteře byla co nejstabilnější, je zde i přirozený pohyb velmi omezený, ale i toto minimum pohybu je pro správné fungování páteře a těla nezbytné. Často se stává, že hrudní páteř je zablokovaná, ať už akutním přetížením, nebo dlouhodobým špatným stereotypem. Nejčastěji „ohnutým“ sedem v práci. Na bederní páteř jsou pak kladeny mnohem vyšší nároky co do pohyblivosti na úkor stability a problém je na světě. Nejen hrudní páteř má na svědomí chronické bolesti v bedrech, také oslabené břišní svaly mají na bolestech v bedrech svůj díl. Když je břišní stěna oslabená, pak zvýšeně prohýbáme bederní páteř směrem vpřed. Určitá míra tohoto prohnutí je normální a nezbytná pro správné rozložení sil, ale obvykle je překročena.

Oslabená břišní stěna neznamená vždy jen nedostatek kondice břišních svalů, ale špatnou svalovou souhru a koordinaci. Pryč jsou ty časy, kdy takoví pacienti převažovali. Dnes se stejnou měrou setkávám s pacienty, kteří mají bolesti bederní páteře, protože břicho vtahují. Stále přetrvává „módní kult“ zatahování břicha. Tento mechanismus je velmi škodlivý. Zatahování břicha přímo blokuje optimální zapojení svalů v oblasti bederní páteře a pacienti jsou často překvapeni, že je na rehabilitaci učíme břicho povolit. Nelekejte se, povolit neznamená vyvalit! Pokud správně napřímíte bederní páteř a břicho povolíte, nevyvalí se vpřed v podobě neforemné koule, ale jen správně vyplní prostor mezi hrudníkem a pánví do všech stran. To je ale už práce pro fyzioterapeuta.

V neposlední řadě je dobré vědět, že stejně jako platí krční páteř - rameno, tady je to spojení bederní páteř - kyčel. Nezřídka bolesti v oblasti bederní páteře pramení z artrózy kyčelního kloubu. Omezený pohyb v kyčli je nahrazován zvýšenou pohyblivostí určitých úseků bederní páteře, která pak reaguje vznikem artrózy v oblasti meziobratlových kloubů.

Pokud máte chronické potíže s bederní páteří, můžete volit i mezi těmito homeopatickými léky:

  • Ruta graveolens 9 C – tahová bolest v oblasti bederní páteře ráno před vstáváním, často po traumatu v oblasti páteře, s potřebou protažení, které bolest na krátko zmírní, bolest je zlepšená ležením na zádech.
  • Kalium carbonicum 15 C – ostrá, bodavá bolest vyzařující z oblasti bederní páteře do hýždí a stehen, s pocitem „unavených“ zad a větším prohnutím bederní páteře, bolest zhoršuje stání a chůze, je zlepšená odpočinkem vleže.
  • Sepia 15 C – tupá bolest vystřelující okolo křížové kosti směrem do pánve, pocity tlaku v oblasti pánve, často s otoky z městnání žilní krve, s hemoroidy, bolest se zlepšuje cvičením a tlakem.
  • Nux vomica 9 C – bodavá bolest podél bederní páteře, která budí při otáčení, s celkovou přecitlivělostí a únavou z přepracování, bolest se zlepšuje teplem a tlakem.

Dávkování: 5 granulí 2x denně.

V závěru jen opět připomínám, že není nad osobní poradenství homeopata, který vás podrobně vyšetří. V článku jsou uvedeny jen vybrané léky. Nicméně věřím, že pokud budete akutně potřebovat, pomohou třeba i vám.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.fyzioterapeutka

 Jsem tělem i duší fyzioterapeut, který od roku 2005 rozšířil paletu svých možností v terapii o homeopatii. Mám velkou radost z toho, že mohu své děti a okolí často ušetřit užívání klasické medicíny a naopak podpořit "samoléčitelské" schopnosti, které jsou schované v každém z nás. V praxi se věnuji také předpisu tělesné zátěže u pacientů s obezitou a vzdělávání fyzioterapeutů.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 20.9.2021 07:30

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze