Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Nesmíme zapomenout jedno pro druhé, všechno je v procesu léčby stejně důležité

Autor: Lucie Nestrašilová

Tato a další slova řekl při své návštěvě Prahy Yves Léveque, známý lékař-homeopat, který již mnoho let reprezentuje mezinárodní školu klinické homeopatie CEDH na různých fórech ve světě. Proč by právě on jako lékař doporučil svým kolegům, aby vystudovali homeopatii? Co mu znalost této léčebné metody dala? Čím jeho profesi obohatila?

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Co Vás přivedlo do Prahy?

Jsem praktický lékař a homeopat. Mým povoláním je léčit. Současně rád předávám své zkušenosti dál, aby lidé pochopili, že homeopatie dělá z našeho lékařského povolání něco víc. Proto vyučuji na Lékařské fakultě v Lyonu a již 5.rokem jsem ředitelem pedagogické sekce vzdělávání CEDH a jsem zároveň pověřen mezinárodním vzdělávacím systémem. Proto jsem přijel i do České republiky. Jezdím sem již více než 11 let, znám lékaře-lektory, kteří zde přednášejí o homeopatii. Nyní jsem zde proto, že chci pozdravit své přátele, ale zejména chci vzdát hold práci, která byla v ČR prostřednictvím HLA vykonána a která si zaslouží velké ocenění. Rád bych taky zdůraznil zakotvení HLA do celosvětového mezinárodního systému vzdělávání CEDH.

V čím tkví úspěch mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH?

Koncept CEDH je postaven na kvalitních podkladech. Jedním z nich jsou pedagogické materiály a druhým kvalitní přednášející – pedagogové. Po celé roky jsem sledoval práci kolektivu přednášejících v ČR a viděl jsem, jak se tato skupina obohacovala. Těší mě, že i noví lektoři mají velmi vysokou úroveň. Je to důležité právě kvůli šíření kvalitního vzdělávání, protože dobré profesionály můžete vychovat díky kvalitnímu pedagogickému materiálu a díky skvělým přednášejícím.

V České republice není problém, aby se lidé homeopatii naučili. Měli by se ji však učit profesionálové – lékaři a zdravotníci. Lidé, kteří budou mít hned možnost praktikovat homeopatii ve své praxi, aby byla pro ně i po ukončení studia homeopatie stále „živá“. Nesmí jít o teoretické vzdělání. Do vzdělávacích kurzů CEDH přišlo za ta léta mnoho nejrůznějších profesí, hodně se to diverzifikovalo. Ve Francii mluvíme se všemi zdravotníky, kteří mohou předepisovat homeopatika – s lékaři, veterináři, lékárníky, zubaři, porodními asistentkami, atd.. Je to důležité z toho důvodu, že čím lépe budou tyto profese umět homeopatii a budou své zkušenosti šířit dál, tím více bude homeopatie odbornou veřejností respektována.

V součinnosti s tím musí fungovat i informování široké veřejnosti. Ve Francii se lidé často ptají svých lékařů: „Můžu se nejprve zkusit léčit homeopaticky?“. Nesmíme zapomenout jedno pro druhé, všechno je v procesu léčby stejně důležité.

Jakým způsobem komunikujete ve Francii s širokou veřejností?

Máme webové stránky cedh.org které jsou mezinárodně přístupné mezinárodně a pak cedh.fr. Naši lékaři hodně spolupracují s tiskem – s časopisy zaměřenými na zdraví, s „ženskými“ časopisy... 

V České republice zažíváme boom „zdravého životního stylu“. Jak je to ve Francii?

V roce 2012 byla ve Francii provedena studie na toto téma a právě na této studii je patrný vývoj, kterým směrem se tato oblast vyvíjí. Já sám jsem se domníval, že je homeopatie metoda pro lidi s vyšším vzděláním a že právě v této sociální vrstvě jsou lidé, kteří se zajímají o zdravý životní styl. Z této studie však vyplývá, že se o homeopatii a zdravý životní styl zajímají všechny sociální (a ekonomické).

Jaké potíže řeší pacienti nejčastěji pomocí homeopatik?

Podle mých osobních zkušeností se zájem o homeopatii nejčastěji projevuje ve třech oblastech. V gynekologii se u žen, které by měli mít substituční hormonální léčbu často setkávám s otázkou: „A nemohla bych mít místo té substituce něco jiného?“. Podobné je to i u Dermatologie, což je obor, ve kterém se setkáváme s dětmi i s dospělými (zejména s ekzémy) a otázka zní: „Nemohla bych na to dostat něco jiného než kortikoidy?“

A třetí oblastí je podpůrná léčba onkologických onemocnění. K tomu mám jeden osobní příběh. Moje maminka měla nádor prsu, byla léčena chemoterapií, radioterapií a homeopatií. Kombinace těchto tří terapií ji vyléčila. Jednoho dne mi zavolal její ošetřující lékař a řekl mi: „Tvoje maminka léčbu snášela mnohem lépe než ostatní, jak chemoterapii tak radioterapii.“ Řekl jsem mu, že to bylo díky homeopatii a on na to: „Jo, jo, vím, známe se už dlouho, tak se nebudeme vzájemně rozčilovat...“ Za půl roku mi zavolal znovu a říkal: „Prošel jsem si schémata léčby Tvých pacientů a zjistil jsem, že snášejí léčbu mnohem lépe než ostatní pacienti.“ A vzápětí mi naplnil ordinaci lidmi, kterým dělám podpůrnou léčbu. Ale nenechte se mýlit. Nejedná se o žádnou léčbu nějakých bolístek. Je to skutečná medicína, která má i zde své místo. A je to mimo jakékoli sociální, profesní či ekonomické vrstvy. Sám osobně vnímám změnu v tom, že si pacienti tuto cestu vyhledají. Myslím, že se poslání této medicíny mění i zde v České republice. Nebylo to ale vůbec snadné posunout.

Co byste vzkázal potenciálním zájemcům o studium CEDH?

Měl bych vzkaz pro ty lékaře a zdravotníky, kteří nejsou homeopaté a třeba ani nechtějí být, aby si přišli poslechnout kteréhokoli z českých přednášejících. Je velice pravděpodobné, že je jejich výklad a zkušenosti zaujmou. Homeopatie se podle hodí k jakémukoli lékařskému oboru. Se vzdělávacím systémem CEDH budou „studenti“ moci tuto medicínu aplikovat již od prvního kurzu. Myslím si, že by to pro ně mohlo znamenat i jisté osobní štěstí. Pamatuji si, že když jsem já přišel na svou první přednášku, byl jsem šťastný, že dělám medicínu, a později jsem pociťoval jistou hrdost z toho, že jsem více kompetentnější než jen s klasickou medicínou. Myslím si, že jako lékaři mámejedinou otázku: „Jak bych mohl být svému pacientovi užitečný, co bych pro něj mohl udělat?“ Sám jsem si uvědomil, že díky homeopatii můžu pro své pacienty dělat čím dál tím více. Myslím si, že je škoda se tohoto plusu dobrovolně říci.

Informace o možnostech vzdělávání v homeopatii v České republice najdete zde: www.cedh.cz.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 9.8.2020 01:14

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze