Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Meditace 5-ti živlů

Autor: Mgr. Alice Lapišová

Živly jsou základní přírodní síly, které utvářejí okolní svět i nás. Je to ten samý „materiál“, ze kterého je v přírodě stvořeno vše živé i neživé, včetně člověka. Oheň, Země, Kov, Voda a Dřevo. Jak konkrétně se k nám tyto síly vztahují?

Ilustrační foto
Zdroj: Alice J. Lapišová

Archetypy

V psychologické terminologii říkáme, že živly jsou zároveň archetypy – tedy praobrazy, jejichž symbolice a významu rozumí každý člověk. Jejich sílu a důležitost vnitřně chápeme mnohem dříve, než se o nich začneme učit ve škole. Jsou to informace pro náš život významné, a tak je dědíme z generace na generaci a neseme bezpečně uložené hluboko v podvědomí.

Vzpomeňme si, že bez obrazu živlů se neobejde žádná legenda, pověst ani pohádka - skutečná „učebnice života“.

A tak dobře známe, kouzelnou rybu z mořské hlubiny, sůl nad zlato, oheň v peci perníkové chaloupky, dítě v proutěném košíku plující po vodě, hořící keř, hrnec zlaťáku zakopaný pod zemí, Karkulku a vlka v hustém lese apod.

Emoce

Ke každému živlu je přiřazena i konkrétní emoce, kterou daný obraz navozuje. Proto je velmi žádoucí, pokud si vizualizujeme živly v rovnováze a v harmonickém celku. Tím automaticky vylaďujeme i naši duševní rovinu.

5 elementů:

  • Oheň – symbolizuje radost, vřelost, „vše je zalité sluncem“. Blízkost ohně byla základní podmínkou pro přežití. Oheň hořel po celý den v každém obydlí. Byl součástí všech důležitých setkání a rituálů. Kontakt s otevřeným ohněm považuji i v dnešní době za zásadně důležitý.
  • Země – je princip Matky a představuje starostlivost, výživu, péči, bezpodmínečnou lásku a podporu. Do Země vkládáme to, co chceme uchovat pro budoucí generace (např. slivovici a různá jiná poselství), ale schopností Země je i absorbovat to, co už je nefunkční, přežité, neživé (i tomu Země poskytne respekt a úctu).
  • Kov nebo kámen – souvisí s vnitřní pevností člověka, s vůli, pocitem viny, s vymezením hranic. Představme si například kovový pohár, který vymezuje hranice tekutině uvnitř. Kov je součástí přírody, ale opět i lidského těla – „Co myslíte, jak by se nám asi žilo bez železa? Nebylo by to možné.“
  • Voda – nositelka života. Vodní hlubina představuje emoci osamění, smutku a strachu, a tak vyrovnává energii ohně, aby vše zůstalo v rovnováze. Voda má vlastní paměť, a díky tomu nám přináší důležité informace. Dopřejme si občas i vodu pramenitou, z pramenů či studánek, nestlačenou do trubek a PET lahví.
  • Dřevo – to je vše zelené - rostliny, květiny, stromy, vegetace. Sytí nás i zvířata, inspirují nás svojí jedinečnou krásou. Obklopovat se rostlinami a květinami je užitečné. Nativní lidé říkají, že rostliny nás učí. I když nebudeme dělat nic, jen pobývat v jejich blízkosti, přesto na nás přechází jejich moudrost.

Meditace - chvíle pro příjemnou představu…

Sedím na zemi, na tmavé úrodné půdě.
Do země vkládám semínko stromu – nový život.
Semínko se probouzí, začíná růst.
Mladá rostlinka vyráží ze země, prorůstá mým tělem, po páteři vzhůru.
Směřuje k obloze a ke slunci.
Přichází hustý déšť, umývá listy, přináší vláhu kořenům. Cítím vůni toho deště.
Strom už je vysoký a statný.
Vrcholek jeho bohaté koruny se zapaluje od slunce. Hoří, září a srší jiskrami.
Pod zem – do říše kořenů mého stromu, vkládám zlatý poklad – kovové mince a drahé kameny. Vnímám jejich jas a příjemné teplé světlo.
Vnitřním zrakem pozoruji můj strom…,
začíná se pomalu otáčet, rotuje kolem své osy a poklidně pluje prostorem.
Tuto výslednou představu si podržte tak dlouho, dokud budete potřebovat.
(Pozn. inspirací pro vytvoření této meditace, mi byla práce pana Vladimíra Jelínka).

Indikace

Živlovou meditaci doporučuji kdykoliv během dne pro uvolnění a zklidnění mysli. Večer před spaním se meditací dají řešit nepříjemné stavy jako je neklid, úzkost, bušení srdce, neodbytné myšlenky, potíže s dýcháním, nespavost v důsledku rozrušení apod.

Plnou verzi meditace si můžete poslechnout zde: ŽIVLOVÁ MEDITACE

Alice J. Lapišová

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Alice Lapišová

Autor: Mgr. Alice Lapišovápsycholožka, homeopatka

„Ve své praxi uplatňuji psychosomatický přístup, proto mi maximálně vyhovuje, že homeopatie je celostní terapie, která pracuje jak s duší, tak s tělem. Učí nás, že i velmi šetrná a jemná forma léčení, může být velice efektivní. Při řešení příčin zdravotních obtíží, může jít přesně tak hluboko, jak je potřeba. Pracuji formou individuálních konzultací, internetového poradenství, pořádám semináře a píšu články. Praktikuji vlastní terapeutický přístup založený na psychologické praxi v kombinaci s psychosomatikou a homeopatií."

Alice je i tváří naší "Poradny psychologa" a ráda Vám poradí, jak snadněji řešit životní nesnáze...

Osobně můžete Alici Lapišovou nalézt v Thomayerově nemocnici v Praze Krči. Více informací na www.lapisova.cz 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2021 22:09

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze