Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Můj prázdninový tip – jak vyzrát na vši u dětí přírodními prostředky

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Maminky dětí školkového a školního věku se o prázdninách často zhrozí, když najdou ve vlasech neustále drbajícího se dítěte nevítané hmyzí návštěvníky – vši dětské. Někdy to může postihnout celou rodinu (když se na vši přijde až po delší době), nebo nás vešky překvapí při pobytu na chalupě mimo civilizaci a lékárnu.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Proto doporučuji pro první pomoc do letní cestovní lékárničky vždy přibalit malou lahvičku éterického oleje z čajovníku Tea Tree neboli TTO a lahvičku s levandulovým olejem. Dobrým pomocníkem je také obyčejný ocet, který najdete v každé domácnosti.

Pomocník z Austrálie – čajovníkový olej TTO

Jako první pomoc postačí 5–20 kapek TTO přímo do dávky dětského šamponu podle věku dítěte (olejový zábal lze použít pro děti asi od 3 let, oleje se jim nesmí dostat do očí, pro menší děti stačí šampon s 3-5 kapek TTO). Dětem na letní tábory přidávám do šamponu s sebou také TTO jako prevenci.

V lékárnách na vši nabízejí různé drahé a nefunkční prostředky, které jsme postupně vyzkoušeli. Jediný, který "zabral", byl olejový na bázi aromaterapie, ale při častějším používání a delších vlasech u dívek se dost prodraží. Později jsem se jím tedy inspirovala a z éterických olejů jsem si připravila vlastní AROMATERAPEUTICKOU SMĚS NA VŠI.

Do rozprašovače do 60 ml základu z hydrofilního neutrálního oleje jsem přimíchala tyto éterické oleje, vybrat lze ze 3 variant:

1. směs - 30 kapek Tea Tree + 10 kapek levandule + 5 kapek eukalyptu + 5 kapek citronely
2. směs - 30 kapek TTO + 10 kapek levandule + 10 kapek citronely
3. směs - 30 kapek TTO + 20 kapek levandule

V aromaterapii je potřeba individuální přístup. Každému voní a zároveň ho léčí něco jiného. Dětem proto dáváme možnost výběru, která vůně jim voní, abychom jim naopak nezpůsobovali zbytečná nepříjemná traumata.

Pokud nemáme všechny uvedené oleje, postačí samotný čajovníkový olej TTO ve větším množství asi 50 kapek do rozprašovače 60 ml hydrofilního oleje. Někdo také úspěšné používá obyčejnou Francovku v poměru 1:2 (méně Francovky více oleje) přimíchanou do jedlého oleje (nesmí přijít do očí). Olej určený do kuchyně se těžko z vlasů vymývá, proto používám méně mastný hydrofilní olej neutrální určený ke sprchování a koupelím, který je upraven tak, aby se dal smíchat s vodou. Objednat ho lze stejně jako éterické oleje přes lékárny či internet.

Doma si můžeme vyrobit vlastní hydrofilní olej pomocí přírodního emulgátoru ze sojového lecitinu. Jako základ směsi vezmeme čistý slunečnicový či méně mastný mandlový olej z lékárny (50 ml). Jako emulgátor rozmícháme zvlášť v 10 ml horké vody 1 lžičku granulovaného lecitinu, který se prodává v obchodech se zdravou výživou jako potravinový doplněk. Potom přecedíme lecitinový roztok přes hustý čajový cedníček do oleje a důkladně promícháme. Pak přidáme TTO či další éterické oleje podle výše uvedených návodů. Před použitím je nutné směs vždy protřepat.

Postup: S olejovou směsí dětem důkladně nastříkáme suché vlasy a ty pak neprodyšně zakryjeme igelitovým sáčkem nejméně na ½ hodiny. Potom vlasy důkladně vyčesáváme hustým kovovým hřebínkem. Nakonec umyjeme 2x šampónem a opláchneme vodou v umyvadle se 2-3 lžícemi octa. Oplachování octovou vodou je důležité. Ocet rozpouští lepidlo, kterým drží hnidy na vlasech a lépe se pak vyčesávají. Vyčesávat je třeba denně po celý týden, oleje zahubí jen lezoucí vši, ale z jejich vajíček - hnid se líhnou další vši. Lepší je vešky včas vyčesat než se rozmnoží. Po týdnu je třeba zábal zopakovat.

Pro rodiče školáků

Výskyt vší ve vlasech dětí je v poslední době velmi rozšířený problém ve školách, školkách a letních táborech. Dávno už neplatí, že by zavšivení postihovalo jenom děti z nižších sociálních vrstev a už vůbec nesouvisí s úrovní hygieny. Je potřeba o tomto problému mluvit otevřeně a místo utajování se ho snažit smysluplně řešit.

Prevence: Požádejte organizátory táborů a škol v přírodě, aby důsledně od rodičů požadovali podepsané potvrzení o kontrole výskytu vší spolu s bezinfekčností před každým odjezdem na tábor či výpravu. Praktikovalo se to stejně ve FZŠ Brdičkova, když jely naše děti na hory a je to jediná cesta, jak přenášení vší zamezit předem. Kontrolujte dítě po každém táboře.

Jak poznat vši?

Jestli má vaše dítě vši poznáte nejen podle toho, že se drbe a svědí ho hlava a krk (to může zjistit až po několika týdnech od získání první vešky a může jich mít zatím plnou hlavu...), ale nejlépe kontrolou vyčesáním vlasů hustým kovovým hřebínkem (všiváčkem) nad bílým umyvadlem nebo papírem. Všechno vyčesané co se hýbe a leze, jsou vešky, pokud to skáče jsou to blechy. K vyhubení pomohou oleje, ale opakované kontrolování a vyčesávání je nezbytné. Povlečení i oblečení a čepice je třeba vyprat nebo alespoň vysát vysavačem. Veš sama zahyne po 24 hodinách bez hostitele, takže po 2 dnech už nehrozí nebezpečí přenosu vší z oblečení či povlečení. Slušností je po nálezů vší u vlastního dítěte informovat rodiče jeho kamarádů, se kterými bylo v poslední době v osobním kontaktu, aby jejich rodiče zjistili výskyt vší včas a ne až po delší době, kdy se hmyz rozmnoží. Jednu nalezenou vešku stačí vyčesat a pravidelně kontrolovat vlasy, když jich je více, je potřeba použít oleje.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 26.1.2020 04:09

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze