Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Homeopatické léky v číslech

Autor: Mgr. Helena Procházková

Rádi bychom vás seznámili s výsledky průzkumu, při kterém byly reprezentativnímu vzorku obyvatelstva v Německu předloženy otázky týkající se homeopatických léků – jak jsou jim známy, zda je používají a co si o nich myslí?

Ilustrační foto

Průzkumu se zúčastnilo 1503 osob starších 16 let.

V souhrnném pohledu jsou homeopatické léky pojmem pro 94 % dotazovaných bez rozdílu věku a pohlaví.

60 % účastníků průzkumu se již homeopatickými léky léčilo. To je o 7 % více než v roce 2009. Mezi těmi, kteří se léčí homeopatickými léky, výrazně převažují ženy a lidé s vyšším dosaženým vzděláním.

Dvě pětiny respondentů homeopatické léky nepoužilo, nebo o tom neví. Pouze 12 % z celkového počtu respondentů odmítá možnost léčby homeopatiky, 6 % není rozhodnuto, pro 8 % by tato léčba přicházela v úvahu a 14 % by se rozhodovalo podle situace.

Zajímavé jsou údaje za západní část Německa, kdy známost homeopatických léků vzrostla ze 76 % dotazovaných v roce 1975 na 95 % v roce 2014. Mezi roky 1970 a 2009 se četnost využívání homeopatických léků více než zdvojnásobila (24 % dotazovaných v roce 1970 ve srovnání s 64 % v roce 2014).

Jak lidé popisují homeopatické léky? Podle účastníků průzkumu homeopatické léky:

  • téměř nemají vedlejší účinky (65 %),
  • jsou zvlášť dobře snášeny (51 %),
  • se velmi dobře hodí pro děti (45 %),
  • se snadno používají (43 %) a
  • měly by se používat jen po předepsání lékařem nebo kvalifikovaným léčitelem (23 %).

Následující přehled ukazuje potíže, při kterých přinesly homeopatické léky pacientům úlevu:

Nachlazení, chřipkový infekt 56 %
Posílení imunitního systému, prevence nemocí 30 %
Píchnutí hmyzem, sluneční úpal 24 %
Bolesti hlavy 22 %
Problémy s trávením 21 %
Nespavost 19 % 
Žaludeční obtíže, žaludeční vředy 19 %
Nervozita 18 %
Kožní problémy a nemoci 16 % 
Bronchitida 16 %
Vyčerpání a únava 15 % 
Alergie, např. senná rýma 14 %
Lehké spáleniny, malé rány  14 % 
Zranění při sportu  13 % 
Posílení po nemocích  13 % 
Ženské problémy  13 % 

 

Součástí výzkumu byla i otázka, jakou cestou se respondenti dostali k homeopatické léčbě. V 67 % případů jim ji poradila rodina, přátelé a známí. Na dalších místech pacientům doporučil homeopatický lék jejich lékař (53 %) nebo lékárník (37 %). Téměř třetina dotazovaných čerpala informace z novin, televize a z internetu. Čtvrtina dotazovaných o homeopatikách slyšela nebo četla již tolik dobrého, že si je nechala předepsat. 16 % respondentů raději volí homeopatika, protože má strach z vedlejších účinků chemických léků. Desetina účastníků průzkumu nesnášela jiné léky, nebo jim tyto léky nepomohly, proto vyzkoušeli homeopatické léky.

Další dotaz mířil na uživatele homeopatik. Ti v 48 % případů uvádějí, že jim v léčbě pomohla. U 39 % nepomohla vždy. V 9 % nepomohly homeopatické léky vůbec, 4 % dotazovaných uživatelů homeopatik se k této otázce nevyjádřila.

Závěrem se autoři průzkumu ptali na budoucnost homeopatik. Více než třetina dotazovaných očekává, že význam homeopatických léků v budoucnosti poroste. U přesvědčených uživatelů homeopatik je toto číslo ještě vyšší (45 %).

Průzkum, s jehož výsledky jste se právě seznámili, provedl Dr. Steffen de Sombre a jeho tým z Institutu pro výzkum veřejného mínění Allensbach v květnu a červnu roku 2014. Institut pro výzkum veřejného mínění Allensbach (Institut für Demoskopie Allensbach), založený v roce 1947, patří k renomovaným institucím s širokým polem působnosti od průzkumu trhu, přes analýzu médií, sociální výzkum a výzkum veřejného mínění k aktuálním politickým otázkám až po odborné posudky pro právní praxi.

Překlad: Mgr. Helena Procházková

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Helena Procházková

Autor: Mgr. Helena Procházkovápřekladatelka

Vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor překladatelství němčina (2000) a na Vysoké škole ekonomické obor mezinárodní obchod (2003). V současné době je na rodičovské dovolené. Překládá z/do němčiny a z francouzštiny a pracuje pro neziskové organizace. Cestu k homeopatii si našla po narození svých dětí, kdy se homeopatické "kuličky" staly nedílnou součástí domácí lékárny.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.10.2022 08:17

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze