Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatické léky v číslech

Autor: Mgr. Helena Procházková

Rádi bychom vás seznámili s výsledky průzkumu, při kterém byly reprezentativnímu vzorku obyvatelstva v Německu předloženy otázky týkající se homeopatických léků – jak jsou jim známy, zda je používají a co si o nich myslí?

Ilustrační foto

Průzkumu se zúčastnilo 1503 osob starších 16 let.

V souhrnném pohledu jsou homeopatické léky pojmem pro 94 % dotazovaných bez rozdílu věku a pohlaví.

60 % účastníků průzkumu se již homeopatickými léky léčilo. To je o 7 % více než v roce 2009. Mezi těmi, kteří se léčí homeopatickými léky, výrazně převažují ženy a lidé s vyšším dosaženým vzděláním.

Dvě pětiny respondentů homeopatické léky nepoužilo, nebo o tom neví. Pouze 12 % z celkového počtu respondentů odmítá možnost léčby homeopatiky, 6 % není rozhodnuto, pro 8 % by tato léčba přicházela v úvahu a 14 % by se rozhodovalo podle situace.

Zajímavé jsou údaje za západní část Německa, kdy známost homeopatických léků vzrostla ze 76 % dotazovaných v roce 1975 na 95 % v roce 2014. Mezi roky 1970 a 2009 se četnost využívání homeopatických léků více než zdvojnásobila (24 % dotazovaných v roce 1970 ve srovnání s 64 % v roce 2014).

Jak lidé popisují homeopatické léky? Podle účastníků průzkumu homeopatické léky:

  • téměř nemají vedlejší účinky (65 %),
  • jsou zvlášť dobře snášeny (51 %),
  • se velmi dobře hodí pro děti (45 %),
  • se snadno používají (43 %) a
  • měly by se používat jen po předepsání lékařem nebo kvalifikovaným léčitelem (23 %).

Následující přehled ukazuje potíže, při kterých přinesly homeopatické léky pacientům úlevu:

Nachlazení, chřipkový infekt 56 %
Posílení imunitního systému, prevence nemocí 30 %
Píchnutí hmyzem, sluneční úpal 24 %
Bolesti hlavy 22 %
Problémy s trávením 21 %
Nespavost 19 % 
Žaludeční obtíže, žaludeční vředy 19 %
Nervozita 18 %
Kožní problémy a nemoci 16 % 
Bronchitida 16 %
Vyčerpání a únava 15 % 
Alergie, např. senná rýma 14 %
Lehké spáleniny, malé rány  14 % 
Zranění při sportu  13 % 
Posílení po nemocích  13 % 
Ženské problémy  13 % 

 

Součástí výzkumu byla i otázka, jakou cestou se respondenti dostali k homeopatické léčbě. V 67 % případů jim ji poradila rodina, přátelé a známí. Na dalších místech pacientům doporučil homeopatický lék jejich lékař (53 %) nebo lékárník (37 %). Téměř třetina dotazovaných čerpala informace z novin, televize a z internetu. Čtvrtina dotazovaných o homeopatikách slyšela nebo četla již tolik dobrého, že si je nechala předepsat. 16 % respondentů raději volí homeopatika, protože má strach z vedlejších účinků chemických léků. Desetina účastníků průzkumu nesnášela jiné léky, nebo jim tyto léky nepomohly, proto vyzkoušeli homeopatické léky.

Další dotaz mířil na uživatele homeopatik. Ti v 48 % případů uvádějí, že jim v léčbě pomohla. U 39 % nepomohla vždy. V 9 % nepomohly homeopatické léky vůbec, 4 % dotazovaných uživatelů homeopatik se k této otázce nevyjádřila.

Závěrem se autoři průzkumu ptali na budoucnost homeopatik. Více než třetina dotazovaných očekává, že význam homeopatických léků v budoucnosti poroste. U přesvědčených uživatelů homeopatik je toto číslo ještě vyšší (45 %).

Průzkum, s jehož výsledky jste se právě seznámili, provedl Dr. Steffen de Sombre a jeho tým z Institutu pro výzkum veřejného mínění Allensbach v květnu a červnu roku 2014. Institut pro výzkum veřejného mínění Allensbach (Institut für Demoskopie Allensbach), založený v roce 1947, patří k renomovaným institucím s širokým polem působnosti od průzkumu trhu, přes analýzu médií, sociální výzkum a výzkum veřejného mínění k aktuálním politickým otázkám až po odborné posudky pro právní praxi.

Překlad: Mgr. Helena Procházková

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Helena Procházková

Autor: Mgr. Helena Procházkovápřekladatelka

Vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor překladatelství němčina (2000) a na Vysoké škole ekonomické obor mezinárodní obchod (2003). V současné době je na rodičovské dovolené. Překládá z/do němčiny a z francouzštiny a pracuje pro neziskové organizace. Cestu k homeopatii si našla po narození svých dětí, kdy se homeopatické "kuličky" staly nedílnou součástí domácí lékárny.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2021 21:00

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze