Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Voňavé kuchyňské bádání...

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Vzduch krásně voní, kvetoucích bylin i stromů je všude spousta. Mám moc ráda tuto dobu a vůně lipových květů mi připomíná, že kvetoucí lípa signalizovala vždy konec školního roku a začátek prázdnin.

Ilustrační foto
Zdroj: Andrea Dovalová

Květ lípy sbíráme v červnu a v červenci za suchého počasí. Proč nevyužít některý z víkendových dní a nespojit výlet i s myšlenkou na zimu? Předvídat a připravit bylinkové léčivé zásoby se vyplatí.

Lípu najdete růst po celé Evropě. Od pradávna byl tento strom symbolem Slovanů a symbolizuje jemnost a něžnost. U Slovanů bývalo zvykem, že při významných událostech (svatba, narození potomka...) byla vysazena lípa. Pod tímto krásným a posvátným stromem se konaly sněmy, kázání, slavnosti... I Kelti lípu považovali za strom symbolizující soucit, laskavost, vstřícnost a trpělivost. Tento strom má i ochranný význam – ochrání prý obydlí před blesky a hromy. Její dřevo bylo považováno za svaté – lignum sanctum (svaté dřevo) a jsou z něho postaveny slavné oltáře.

Vraťme se však k nasbíraným květům. Ještě čerstvé je můžeme vložit do džbánku, přidat kolečka citronu nebo limetky a zalít čerstvou vodou.

Jak sušit květy lípy? Zvolte stín a květy naskládejte jen do tenké vrstvy.

Jaké jsou účinky lípy?

Účinky lípy známe z vlastní zkušenosti všichni, ale připomeňme si je: pomáhá při žaludečních a střevních potížích, snižuje horečku. Nejčastěji ji užíváme asi při horečnatých onemocněních a zánětech horních dýchacích cest. Lípový čaj podpoří pocení i tvorbu žluče, tiší bolesti hlavy a zklidňuje. Mírně snižuje krevní tlak. Čaj z lípového květu lze použít i ke kloktání.

Minulý týden jsme s dětmi byli na procházce v lese. Náš záměr byl nasbírat květ lípy k sušení. Děti si v lese pohrály, pomohly nasbírat pár květů a opět běžely hledat klacky a „bojovat“ (Bojovaly zřejmě s komáry, protože jsme pak večer i ráno museli natírat spoustu štípanců DAPIS gelem). Sběr lípy byl úspěšný. A to nás ještě čekalo překvapení! Našli jsme keř s několika (použitelnými) bezovými květy.

Po příchodu domů (a obrání dosud nezakousnutých klíšťat, ošetření štípanců a uložení dětí do postýlek) jsme květy rozprostřeli a dali sušit. A co s bezem? Bezový sirup už máme, ale zásob není nikdy dost! Na dávku by bylo květů málo a důvod k experimentování byl na světě!

Do velkého hrnce jsem nasypala asi 8 větších květů bezu, tři hrsti lípových květů, asi 6 větviček meduňky a hrst sušené levandule, nakrájela jsem kůru z 1 bio citronu. To všechno jsem zalila asi 3 litry vody a nechala stát necelých 24 hodin. Druhý den jsem bylinky scedila, výluh jsem dal vařit a když voda vřela, přidala jsem 2 kg třtinového cukru a opět jsem nechala projít varem. Poté jsem přidala 1,5 pytlíčku kyseliny citronové a zamíchala. Ještě horký sirup jsem nabrala do horkých lahví, zavíčkovala, zabalila jsem lahve do deky a dala na noc „spinkat“.

Sirup má výraznou vůni a chutná skvěle.

  • TIP: Stejným způsobem si můžete připravit sirup z libovolných léčivých bylin (z těch hořkých raději ne, dětem by nejspíš nechutnal). Mám zkušenost, že je dobré dát bylin raději více, chuť sirupu je pak aromatičtější.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.7.2021 00:57

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze