Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jizvy. Jak si s nimi poradit?

Autor: MVDr. Lada Paulů

Problémy s jizvami nejsou specialitou humánní medicíny, ale můžou potrápit i veterináře. Je pravda, že z hlediska kosmetického nejsme pod takovým tlakem jako humánní lékaři. Při šití spíše řešíme, aby rána vydržela nároky, které na ní pacient klade.

Ilustrační foto
Zdroj: Lada Paulů

Zvířata mají problém chápat, že se rána nesmí olizovat, okusovat, u ran na noze ohýbat (ty musejí být pod obvazem). Například kočky po kastraci rády skáčou po okně a riziko pokastrační kýly je jim ukradené. Většina pooperačních ran se hojí hezky a do budoucna se ztratí v srsti. Můj subjektivní názor je, že se zvířata obecně hojí lépe než lidé a nemají takovou tendenci dělat velké jizvy. Ale u velkých ran, zejména v okolí kloubů nebo šlach, je riziko velké jizvy větší (z důvodu dráždění rány při ohýbání). Taková jizva může zvířeti znepříjemňovat život.

Nejlepší samozřejmě je začít s jizvou "bojovat“ už během hojení. Takže se dostáváme k oblíbené Arnice montaně, u řezných ran (i operačních) ji skvěle doplňuje Staphysagria. Ta je velmi důležitá u kastrovaných zvířat, protože jim pomůže lépe zvládnout nejenom fyzické, ale i psychické změny s kastrací související. Ranám hojícím se bez zašití prospěje Calendula officinallis a rány zanícené nebo takové, u kterých je riziko cizího tělesa, ošetřete Siliceou.

Pokud přeci jen zůstane pozůstatek v podobě jizvy, tady je nejčastější výběr homeopatických léků:

  • Silicea je vhodná při akutním hojení i v pozdější fázi. Zejména, je–li přítomné cizí těleso nebo nevyzrálý zánět, díky kterému je i po zhojení místo aktivní (otoky, přihřívání, secernace). Stimuluje reabsorpci vaziva i zjizvené tkáně. Podávejte, pokud po léčbě vředu na rohovce zůstane bílá jizva na oku (je třeba dlouhodobého podávání).
  • Fluoricum acidum je lék hlavně na hlubší problémy, v podkoží a dále (např. absces v blízkosti kosti), dekubity. Jizvy jsou hypertofické a mohou svědit. Někdy je přítomný otok.
  • Graphites pro zhrubnuté, tvrdé a keloidní jizvy.
  • Causticum pro „stále živé“, bolestivé jizvy.
  • Calcarea fluorica zlepší kvalitu vazivové tkáně v kůži, je vhodná pro pacienty s volnějšími vazy.

Případ Rockyho

Rocky je americký klusák, devět let starý. Asi před 3 roky utrpěl úraz na vrchní straně holeně na levé pánevní končetině. Rána byla asi 25 cm dlouhá, rozšklebená a infikovaná. Zranění šlo skrz šířku kůže, podkoží v této oblasti moc není a natahovač prstu nebyl poškozený. Z toho důvodu se ošetřující kolega rozhodl pro hojení bez zašití, pod obvazem. Ačkoliv se rána hezky zahojila, zůstala po ní 20 cm dlouhá, 2 cm široká, hypertrofická jizva (hypertrofická znamená se zvýšeným množstvím vazivové tkáně). Rocky na nohu čas od času kulhal a holeň mu mírně natékala. Doporučila jsem majitelce jizvu lokálně ošetřovat domácí konopnou mastí, Graphites 9 C 1x/den a Fluoricum acidum 9 C 3x/týdně. Během dvou měsíců přestala noha přitékat, s tím přestalo i kulhání a šířka jizvy se zmenšila asi na 4 mm.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.5.2020 15:33

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze