Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Levandulové léto

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Levandulí nám zavoní červen, počátek léta, kdy rozkvétají její modrofialové drobné květy a lákají včely a čmeláky. Vůně si podvědomě spojujeme se vzpomínkami, pro mě je levandulová vůně spojena s úlevou a vydechnutím koncem školního roku, kdy už se blíží prázdniny. Levandulovou lékárničku v lahvičce vozím s sebou celé léto jako první pomoc, její vůně prostě k létu patří.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ je přírodní sedativum, působí především jako účinný uklidňující prostředek. Uvolňuje křeče při trávení, působí antibioticky a povzbuzuje slinivku, stimuluje menstruaci i porod. Tlumí bolesti hlavy psychického původu a zklidňuje nervy. Levandulové koupele rukou a nohou pomáhají při revmatických bolestech, na unavené nohy a na léčení kožních ekzémů. Koupele celkově uklidňují, léčí kožní potíže a při oplachování vlasů účinkují i proti lupům. Studené obklady pomáhají na vyvrknutý kotník a doléčení zlomenin. Levandule má ochlazující účinek a snižuje tlak.

Éterický olej lze krátkodobě používat neředěný přímo na pokožku, v aromaterapii se využívá při: stresu, neurózách, poruchách spánku, depresích, chřipce a virózách, na čištění a hojení ran a ekzémů a kožních potížích, lupénce, a na spáleniny i od slunce, pohmožděniny, omrzliny a jizvy, svědění a poštípání hmyzem, při potížích s nehty a vlasy – lupy a vši, při bolestech hlavy pomáhá 1 kapka silice rozetřená na kůži na spánku (nepoužívat při nízkém tlaku), při rýmě, kašli a nevolnosti a zvracení, při porodu, při vysokém krevním tlaku, proti nadýmání a v boji s domácím hmyzem. Látkové sáčky se sušenou levandulí používáme k provonění prádla o odhánění molů z šatníku.

Děti levandulová vůně uklidňuje a napomáhá dobrému spánku. Pár kapek levandulového éterického oleje do odpařovací misky do ložnice či dětského pokoje navodí uklidňující atmosféru před spaním. Vonná léčivka levandule zvaná lidově vandelička je pro mne spolu s meduňkou a fenyklem jednou z nejužitečnějších maminkovských bylinek. Těhotné od pátého měsíce a kojící maminky mohou používat masážní olej s levandulí na masáž rostoucího bříška a prsů a proti strijím. Lahvičky s olejem z levandule a z Tea tree vozím stále s sebou ve své cestovní lékárničce jako univerzální léky téměř na všechny dětské potíže. Levandulová koupel uklidní děti i maminčiny nervy, olejíček vyčistí a zahojí rány i zchladí pokožku spálenou sluncem i štípance od mravenců, pomáhá při léčbě bolavého ucha, poradí si i s nevítanou vší dětskou ve vlasech. Květy levandule obsahují vonnou silici, která se účinkuje nejlépe formou éterického oleje. K léčení se používá kromě oleje jako čaj, lihová tinktura či homeopatikum.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  1. Levandulový domácí hojivý olej k masážím a mazání bolavých zad, vysušených rukou, k hojení drobných poranění, popálení od kopřivy a poštípaní hmyzem a na jizvy a těhotenské strie: 50g levandulových květů naložíme do ½ l kvalitního olivového či mandlového oleje. Necháme 14 dní stát, pak scedíme a uchováváme ve skleněné či plastové lahvičce. Domácí levandulový olej výborně regeneruje pokožku namáhaných rukou a rychle se vstřebává, což ocení všechny ženy, nejen zahradnice.
  2. Vonná koupel s levandulovým éterickým olejem pro uklidnění: Rozmícháme 5 kapek éterického oleje do mléka, medu či smetany a pak vlijeme do horké vody ve vaně. (Malým dětem přidáme do koupele jen 1 – 3 kapky oleje) Připravíme si tak uklidňující koupel a provoníme celou koupelnu. Pozor na množství s olejem to nepřehánějme a voda koupele by neměla přesáhnout 38ºC a délka koupání 20 minut. Do koupele lze přidat i odvar z byliny či bylinky v látkovém sáčku, které se v horké vodě vylouhují, koupel podporuje také léčení kožních problémů.
  3. Levandulový cukr: na způsob vanilkového cukru s pravou vanilkou si snadno připravíme levandulový přidáním rozemletých kvítků levandule (aby se uvolnilo aroma) do moučkového cukru a používáme pro přípravu moučníků. Vylouhováním kvítků v medu se dá připravit levandulový med nebo jimi ovoníme vinný či jablečný ocet do salátů.

Kdy sklízet květy levandule?

Levandulí se pěstuje mnoho různých variant kvetoucích, modře, fialově, růžově i bíle. Vyžadují slunnou a vzdušnou polohu a dobře propustnou půdu, rostou dobře i v květináčích. Na jaře a po odkvětu rostliny vždy ostříháme odstraníme uschlé větvičky. Květy se sklízí za slunného dne těsně před rozvitím v té době obsahují nejvíce vonné silice. Sušíme je v košíčku nebo ve svazcích, sušené nám vydrží celý rok a neztrácejí vůni. Levandule prý svou vůní odpuzuje mšice a proto ji pěstujeme spolu s růžemi, hodí se dobře jako obruba růžových záhonů.

Více bylinkových receptů pro léčení i vaření najdete v knize M.D.S. „Bylinky pro děti a maminky“ vyd.Grada , termíny bylinkových přednášek, seminářů a exkurzí do zahrádky najdete webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.com, www.studioosm.cz

V sobotu 11.7. 2015 od 10 – 18 hodin zveme na celodenní tvořivý i odpočinkový seminář - Živá, krásná a LEVANDULOVÁ – s Magdalénou Dobromilou a Ivetou Kučerovou ve studiu Osm a ve Stromovce na Praze 6. Vyzkoušíte si všestranné použití levandule pro krásu, zdraví i v kuchyni, vyrobíte si vlastní masážní vonný olejíček a voňavou mandalu. Praktické tipy, jemné cvičení a bylinky pro ženskou krásu. Odpoledne v blízkém parku Stromovka relaxace v přírodě. přihlášky předem na: www.zivaradost.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 17:53

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze