Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Co můžeme udělat pro radost svého srdce nejen v květnu?

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Květen je měsícem lásky, rozkvetlých stromů i měsícem ve znamení srdce. To nejlepší, co můžeme pro své zdraví v květnu udělat je se znovu zamilovat do života. Připijme si na lásku nápojem meduňkovým neboli „potěšením srdce“.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Období léta začíná už od poloviny května, kdy je nejaktivnějším orgánem těla srdce, v červnu pak tenké střevo a krevní oběh v červenci. Srdce je sídlem radosti a lásky, ovlivňuje naši schopnost inteligence a intuice. Se srdcem souvisí také stav tenkého střeva, řeči, cév, krevního oběhu a pleti. Srdce řídí proudění krve v těle a pokud je oslabené nemůže dobře proudit nejen krev, ale ani naše životní energie. Krev symbolizuje životní energii i radost. Srdce jako každý sval potřebuje pro svoji práci nejen dosti radosti, ale i dostatek výživných látek, hlavně hořčíku – čerstvé zelené byliny a zeleniny, semínka a ořechy, dostatek slunce a kyslíku nejlépe venku v přírodě (správný jógový dech a cvičení) a volnou krční a hrudní páteř.

Vědomé přeměňování strachu na lásku pomáhá k celkovému zlepšení zdravotního stavu.

Oslabené srdce se může projevit nejen arytmií, ale i úzkostmi, nervozitou a nízkým sebevědomím. Mysleme proto více na potěchu našeho srdce, děkujme mu denně s upřímnou vděčností, že pro nás bije a naslouchejme jeho hlasu, tak jak to známe z pohádek. Srdce nám může onemocnět, pokud se necháme řídit pouze hlavou a rozumem a potlačíme cit.

Z bylin našemu srdci v létě prospívají: růže, levandule, kontryhel, meduňka při bušení srdce, srdečník, máta, hloh, květ kaštanu, lněné semínko, lesní čaj - maliník, ostružiník a jahodník – listy i plody, lípa, černý bez a černý rybíz, kozlík, rozmarýna, čerstvé bylinné a ovocné i zeleninové šťávy.

Z éterických olejů: levandule, růže, pelargonie, máta, neroli, jasmín, ylang ylang a rozmarýna s citronem také do vlasové kosmetiky. Oleje používáme nejen k inhalaci a masážím, ale i k péči o pokožku celého těla. 

Maminkám k svátku

V květnu slavíme svátek matek a právě my maminky míváme často se srdcem problémy, když jsme až příliš starostlivé a strachujeme se o své děti a rodiny. Narozením potomků nám přibývá mnoho radostí i starostí, ale přehnaným strachováním neprospějeme ani jim ani sobě. Příznaky jako je zrychlený tep a bušení srdce v klidu, neurčité bolesti u srdce spojené s nevolností žaludku a úzkostí, náhlé vyražení potu, je třeba vždy brát vážně a nechat se nejprve vyšetřit u odborníka. Právě tyto potíže často ženy ani jejich okolí nebere vážně, přes to, že může jít o příznaky srdečního infarktu nebo nadměrné činnosti štítné žlázy. Až po vyšetření a vyloučení srdečního onemocnění si pak žena může oddechnout a svěřit se péči léčivých bylinek a přírody. Bylinkou pro psychické a neurotické potíže se srdcem je meduňka (více o ní najdete v našem článku "Meduňkové osvěžení") a srdečník obecný, lidově zvaný buřina srdečník, o kterém se píše ve starých knihách: „Není žádná bylina, která by lépe rozptýlila melancholické myšlenky srdce.“

Srdečník patří mezi silně uklidňující byliny a sbírá se jako kvetoucí nať. Podává se buď formou čaje nebo tinktury či v homeopatické formě. Srdečník se může v malé míře užívat i v těhotenství ale jen po poradě s odborníkem. Podává se především při léčbě hormonálních výkyvů v přechodu u žen, také při léčbě prostaty u mužů a při mírné formě cukrovky. Pro zpravidelnění menstruačního cyklu mladých dívek kombinujeme srdečník do směsí s meduňkou, maliníkem a květem hluchavky. Srdečník může pomoci i v obdobích převratných životních změn - přechodu, rozvodu, ztráty zaměstnání či odlétání dětí z hnízda.Tehdy nám srdečník pomáhá opouštět jednu fázi života a přivítat novou.

Čaj pro posílení srdce v době přechodu podle Heidy Fisher:

2 díly nati srdečníku obecného
2 díly listu a květu hlohu
2 díly kořenu kozlíku lékařského
1 díl nati meduňky lékařské
1 díl šištic chmelu

Čaj louhujeme 10 minut a popíjíme 1 – 2x denně podle potřeby.

Milé maminky, k vašemu květnovému svátku vám přeji, ať dokážete žít beze strachu a se srdcem otevřeným. Všechny naše životní zkoušky i trable jsou nám nakonec k dobrému, když je dokážeme s láskou přijmout. Lékem útěchy srdce je bezpodmínečná láska, důvěra a odpuštění všem i sama sobě. Nezapomínejte, že děti jsou KVĚTY NAŠEHO ŽIVOTA..., i když nás někdy nesnesitelně zlobí...

Srdečně zveme všechny ženy, které se chtějí znovu zamilovat do sebe a do života, podpořit své zdraví, krásu a sebe vědomí, na kurzy, které pořádám ve spolupráci s Ivetou Kučerovou - www.zivaradost.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:25

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze