Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Návštěva u veterináře. Hrůza a děs?

Autor: MVDr. Miroslava Dousková

Spousta mých zvířecích pacientů mě navštěvuje s nelibostí, či dokonce odporem. U některých stačí zahnout do ulice, kde sídlí naše pracoviště, a z poslušného mazlíčka je najednou někdo, kdo neumí chodit, nebo volí úplně opačný směr. Vytáhne se přenoska a kočka není k nalezení, i když před chvílí byla hned vedle vás. Další nemožný úkol je ji do přenosky vůbec dostat a pro změnu ji pak dostat z přenosky v ordinaci. Znáte tuto situaci také?

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Pro takové majitele mám vždy několik doporučení. Chodit k nám, i když potřebují jen tabletku na odčervení. Pejsek se zváží, za statečnost dostane odměnu a já mu nic nedělám. U některých si takto získávám postupně důvěru zpět. Pokud jezdí autem jenom k veterináři, tak ho také vzít jednou za čas na procházku dále, než je zvyklý. Prostě si udělat výlet, aby neměl pocit, že vždy, když jede autem, bude následovat nějaká nepříjemnost. U koček je to složitější, důležité je postupně zvykat na bedýnku. Dát do ní třeba oblíbenou pochoutku, deku či hračku a nechat ji takto volně přístupnou, aby si kočka navykla, že něco takového je. Jinak doporučuji při cestování autem mít bedýnku připásanou nebo jinak zajištěnou proti cestování po vozidle a ideálně překrytou dekou.

Další možnost pomoci nabízí homeopatie:

  • Aconitum – prožitý šok či trauma, křivda a od té doby strach, nevyrovnal se se situací.
  • Staphysagria – cítí se ponížený, strach z veterináře po prodělané operaci – kastrace, mastektomie, plastika močových cest u kocourů.
  • Belladonna – neklid, strach a z něho vyplívající záchvat zuřivosti (rozšířené zorničky, skelný pohled), často doma destruktivní – trhají povlečení, ničí nábytek.
  • Hepar sulfuris calcareum – zvířata podrážděná, agresivitu spouští i minimální podnět, neadekvátní reakce.
  • Mercurius solubilis – nepřístupní, nezájem o okolí, nemají rádi příkazy – když jsou usměrňováni, mohou kousat a vrčet.
  • Nux vomica – spíše podrážděná ze svých fyzických nemocí.
  • Hyoscyamus niger – nervová slabost, pocit ukřivděnosti, zhoršení během hárání a emocemi, hypersexualita i u vykastrovaných jedinců, podezřívavost se projevuje nadměrným čicháním.

Také lze s úspěchem použít Bachovu květovou terapii, v tomto případě Rescue pets. Je vhodná na strach ze silvestrovských petard, nesnášení listonoše, souseda, tchýně, při náhlé změně chování (dosud hodný a bezproblémový pes bezdůvodně začne napadat cizí psy, je agresivní, doma ničí nábytek a věci svého pána, nebo se naopak z temperamentního psa proměnil ve zcela apatického, dříve čistotná kočka začala znečišťovat osobní věci svých pánů atd.), na vyšetření u veterináře nebo operace a rekonvalescence, při změně rodinného prostředí (stěhování, čekáte přírůstek do rodiny, chcete pořídit do domácnosti ještě jedno zvíře, máte nového partnera a váš mazlíček to nezvládá příliš dobře), na prožitý šok nebo trauma, kdy se zvíře následně bojí samo doma, jezdit autem, chodit ven, dětí nebo například bouřky.

Jak  Rescue podávat?

  • Ideálně před očekávanou událostí (návštěva veterináře, silvestr, změna rodinného prostředí atd.) 4 kapky směsi den před událostí, 4 kapky směsi ráno v den události a pak podle stavu opakovat.
  • V případě již prožitého stresu (šoku) 4 kapky směsi 3x denně až do zlepšení stavu.
  • Lze přidávat do vody či jídla, nebo podávat přímo do tlamy, na čenich, popřípadě nakapat na tlapky či uši, směs pak působí přes kůži. Velikost zvířete nehraje žádnou roli.

Příklad z praxe

Maltézský psík k nám do ordinace chodil bez strachu do doby, než měl zánět zevního zvukovodu a my jsme mu v rámci terapie museli vytrhat chloupky z ucha. Poté každá další návštěva byla horší a horší. Pětikilového psa držel majitel, pomocník a sestřička, ale jakékoli ošetření bylo stejně náročné nejen pro něj, ale i pro mě. Jednou zase zavítal k nám do ordinace. Ten den jsem v ordinaci kvůli provozním problémům byla sama, takže jsem byla ve velké časové tísni. Zoufalá majitelka popisovala souboj se psem, který se ani doma nechce nechat ošetřit. Jeho problémem byla utržená hlavička klíštěte, kterou měl asi dva centimetry pod pravým okem na čenichu. Jakýkoliv můj pokus jen sáhnout na psa byl brán jako útok, a tak se také bránil. Takže jsem pro svoji i majitelčinu bezpečnost nasadila látkový košík. I přes toto opatření jsem nebyla blíže k vyřešení problému – tedy ošetření. Pes sebou všemožně házel, smýkal, škrábal majitelku, srdce mu bilo na poplach, oči navrch hlavy atd. Pro tyto účely mám v ordinaci naředěnou krizovou esenci (Rescue pets). Vytáhla jsem lahvičku s aplikátorem ve formě rozprašovače. I když je pro většinu pacientů sprej nepříjemný, pro mě je výhodou bezpečná vzdálenost od pacienta. Sprej aplikuji na čenich, většina zvířat se hned olízne a tak dojde ke kontaktu se sliznicí. Po třech aplikacích došlo k mírnému zklidnění a já jsem mohla provést ošetření. Na cestu dostal ještě jednu dávku. V nedávné době u nás byl kvůli jinému problému – ucpané anální žlázky, tentokrát ošetření probíhalo v mnohem větším klidu. Dokonce si po třech letech, co o něj pečuji, vzal ode mě piškot za ošetření.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Miroslava Dousková

Autor: MVDr. Miroslava Douskováveterinární lékařka

"Homeopatie mě oslovila už během studia na vysoké škole. V praxi se zabývám psy, kočkami, přežvýkavci a veškerou drobotinou co dorazí do ordinace. Homeopatie mi pomáhá v terapii buď samostatně nebo v kombinaci s klasickou medicínou. Je přínosem nejen pro mě a moji rodinu, ale také pro pacienty a potažmo jejich majitele."

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 25.9.2020 15:23

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze