Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Anémie. Chudokrevnost z nedostatku železa.

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Nedostatek železa se projevuje nápadnou bledostí pokožky, celkovou slabostí a únavou, lámavými nehty a zažívacími potížemi...

Ilustrační foto
Zdroj: Lída Kindlová

Pro maminky dětí ve školkovém věku je často zima obdobím neustále opakovaných viróz a někdy i antibiotik, v rodinách s více dětmi je to někdy nekonečné a trvá to až do jara. Takové děti jsou pak pobledlé a po opakovaných infekcích jim může chybět železo = odvaha a radost ze života. Může to souviset také s „dusnem“ ve vztazích v rodině, kde tyto děti vyrůstají. Pro nás rodiče to neznamená dělat si výčitky, že něco nezvládáme, ale snažit se hledat cestu ke zlepšení celého rodinného systému upřímnou láskou a odpuštěním.

Nedostatek železa může být také problémem mladých dívek se začínající nepravidelnou menstruací a těhotných a kojících žen. U křehkých žen a dětí a je potřeba železa – připravenosti k životu – vyšší. Mně samotné velmi pomohlo homeopatikum  Ferrum phosphoricum v těhotenství, když se mi z tabletek z lékárny dělalo nevolno. Pro dobré vstřebání železa je potřeba též spolupráce vitamínů C, A a E. Například plody rakytníku obsahují všechny tyto vitamíny i s železem dohromady. Pozor na příliš časté pití mléka (u dospělého více než 3 litry týdně) může také negativně ovlivnit vstřebání železa.

Jak můžeme léčit anémii láskou a radostí

Lepší než potlačovat příznaky nemoci klasickými léky je snažit se najít příčinu, proč železo chybí. Pak ho doplňovat kvalitní čerstvou sezónní stravou a bylinkami, případně léčit homeopaticky a zároveň na psychické i duchovní rovině. Zde mi osobně velmi pomáhají knihy pana Miroslava Hrabici „Prvky, vitaminy a bylinky trochu jinak“ a „Co nám tělo říká“, kde najdu vždy vše vysvětlené - jak souvisí nemoci těla s naším myšlením a jednáním a jak to můžeme změnit k lepšímu pokud opravdu chceme.

Podle pana Hrabici symbolizuje železo připravenost zvládnout vše, co na člověka čeká. Pokud nám chybí železo v krvi - nedostává se nám dost radostného očekávání příštích dní nebo se snažíme příliš vládnout svým blízkým „železnou rukou“. Štěstí nelze získat násilím ani přílišným sebe-prosazováním ani nadměrným užíváním tabletek železa. Cestou k uzdravení je milovat svůj život i s jeho překážkami a vždy si nalézat a plánovat malé radosti a potěšení do dalších dní. Zkusme své bledé dítko léčit nejen stravou, homeopatiky a bylinkami, ale i láskou, urovnáváním vztahů v rodině, společným plánováním malých radostí a těšením se na ně.

Z bylinek, zelenin a obilovin obsahuje nejvíce železa:

  • Z domácích bylin obsahuje nejvíce železa kopřiva, dále pak zelená petrželka, pažitka, bazalka, česnek medvědí, majoránka.
  • Zelenina: červená řepa, špenát, kořenová petržel, černý kořen, křen, hrášek, rajčata, ředkvičky.
  • Ovoce: rakytník, borůvky, ostružiny, černý i červený rybíz, sušené meruňky a švestky,
  • Obiloviny a semínka: celozrnná žitná mouka, pšeničné klíčky, oves, semena dýní, slunečnic a amarantu, naklíčená čočka a další klíčky - hrášek, mungo, vojtěška.

Právě teď na jaře je proto nejlepší doba pro doplnění železa z jedlých plevelů, které rostou všude kolem, třeba koktejlem z rozmixovaných a scezených čerstvých lístků mladých kopřiv ochuceným snítkou bazalky. Výborným zdrojem železa jsou také doma naklíčená semínka, zejména čočky. Klíčením se množství minerálů, prvků a vitamínů zvyšuje až na dvojnásobek. Slunečnicová semena například stačí namočit jen přes noc do studené vody a ráno propláchnout a sníst. Snadno se doma klíčí také hrášek a mungo. Čerstvé zelené natě – pažitka, petržel, majoránka, bazalka či česnek medvědí přidávejme nejlépe do každého jídla.

 

Reklama: Oscillococcinum

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.9.2021 03:40

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze