Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

JET LAG, aneb PÁSMOVÁ NEMOC

Autor: Lucie Nestrašilová

Chystáte se na dovolenou do zámoří nebo exotických krajin? Pak se připravte na to, že můžete přechodně trpět jet lagem, neboli pásmovou nemocí. O co jde a proč k jet lagu dochází?

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Jet lag je syndrom, kterým trpí lidé po rychlém překonávání tří nebo více časových pásem směrem na východ nebo na západ. Jeho příčinou je neschopnost těla přizpůsobit se okamžitě aktuálnímu času v jiném časovém pásmu, do kterého cestujeme. To znamená, že když letíte z New Yorku do Prahy a přiletíte o půlnoci pražského času, vaše tělo se bude nadále chovat podle času newyorského. Problémy mohou trvat i několik dní.

Typickými příznaky bývají:
• únava
• dezorientace
• nevolnost
• bolesti hlavy
• nespavost
• dehydratace a nechutenství
• podrážděnost
• iracionální chování
• zmatenost, dezorientace
• průjem nebo zácpa

Klíčovou roli v regulaci tělesných rytmů a pásmové nemoci hraje hormon melatonin. Po západu slunce, kdy naše oči vnímají tmu, začne mozek uvolňovat melatonin, který podporuje spánek. A naopak, když naše oči vnímají sluneční světlo, vyšlou do mozku signál, aby byla produkce melatoninu zadržena.

Jak dlouho jet lag trvá?

Zotavení z pásmové nemoci nejčastěji závisí na počtu překonaných časových pásem. Obecně platí, že tělo se novému časovému pásmu přizpůsobí v režimu jednoho až dvou časových pásem za den. Pokud jste tedy překročili šest časových pásem, tělo se této časové změně obvykle přizpůsobí za tři až pět dní.

Jak si s jet lagem poradit?

Vyhnout se mu zcela nedá, ale pro zmírnění příznaků a zkrácení doby jet lagu můžete mnohé udělat.

Tipy:

  • Vyhýbejte se alkoholu, kávě, cigaretám a dodržujte pitný režim (pijte čistou neperlivou vodu). Alkohol a káva mohou způsobit dehydrataci, narušit spánkový rytmus a vyvolat nevolnost.
  • Změňte svůj rozvrh s předstihem – pokud váš pobyt v cílovém časovém pásmu bude trvat déle než několik dní, snažte se svůj režim připravit na změnu postupně již před odjezdem (postupně po hodinách). Částečné přizpůsobení se novému časovému rozvrhu ve známém prostředí ušetří vašemu tělu „šok“ z náhlé změny režimu.
  • V den příletu snídejte, konzumujte hodně bílkovin a první den hodně odpočívejte. Je-li to možné, načerpejte před odletem spánkovou rezervu.
  • Udržujte se v dobré kondici – pokud dodržujete zdravý životní styl, dobře jíte, dopřáváte si dostatek odpočinku a máte dobrou fyzickou kondici, bude vaše aklimatizace na nové časové pásmo snazší. Pokud nejste fyzicky fit, nebo máte špatné stravovací návyky, snažte se tento svůj přístup změnit již několik týdnů před cestou.
  • Berte ohled na svůj zdravotní stav – máte-li komplikovanější zdravotní stav, který vyžaduje sledování lékařem (například cukrovku nebo srdeční onemocnění), poraďte se s ním o své cestě v dostatečném předstihu a nezapomeňte si naplánovat časový rozvrh dávkování léků nebo případné kontrolní návštěvy lékaře v cílové destinaci.
  • Rozdělte si svůj výlet – pokud se chystáte na dlouhou cestu, kdy chcete překonat 10, nebo dokonce 12 časových pásem, naplánujte si výlet – přestávku „na půli cesty k cíli“.
  • Přizpůsobte se místnímu časovému pásmu – čím dříve začnete fungovat podle místního času, tím rychleji se vaše tělo dané změně přizpůsobí.

Ke zmírnění potíží můžete použít i homeopatické léky: 

Posílení imunity Oscillococinum během pobytu 1x denně
Pro citlivé osoby Phosphoricum acidum 9 C 5 granulí 3x denně 3 dny po příjezdu a po návratu z cesty
Během letu Arnica 15 C + Cocculus 9/15 C + Lycopodium 9 C popíjet cestou cca à 2 hodiny
Nespavost Cocculus C + Coffea C 2x denně 5 granulí (ráno a večer)
Strach z létání Gelsemium 15 C 2x denně 5 granulí (ráno a večer)

 

Jelikož lze na cestách očekávat zvýšení výskytu stresových situací, doporučujeme přibalit i Bachovy esence v podobě Rescue pastilek nebo sprejů. Rescue funguje jako první pomoc, podpora a záchrana ve všech krizových situacích.

Vyzkoušet můžete i bylinky. Například kořen z kozlíku lékařského. Kozlík je bylina, která pomáhá při léčbě nespavosti, jež jet lag doprovází. Neužívejte ho však společně s alkoholem.

O užití bylin nebo homeopatických léků se poraďte se svým lékařem.

A jak se se změnami na cestách vyrovnáváme my?

Moje kamarádka Andrea mi řekla: „Nejlepším lékem pro mě bylo dítě, které neletělo se mnou. Srovnalo mi režim okamžitě, protože muselo do školy, na kroužky... A já jsem se mu musela okamžitě přizpůsobit.“

Klára se mi zase svěřila, že si vždy hned po příletu nařídí hodinky na aktuální čas a chová se podle něj. Dovolenou si neprodlužuje a jde hned do práce. Do dvou dnů je v pohodě.

Já jsem se při své poslední zkušenosti s jet lagem rozhodla, že to zkusím postupně. Protáhla jsem si dovolenou, chodila jsem pozdě spát, ráno jsem vyspávala téměř do poledních hodin. V noci jsem se však často budila, nemohla jsem i 3 hodiny v kuse spát. Srovnala jsem se až po týdnu, kdy jsem byla programem donucena vstát v 6 hodin ráno a celý den fungovat. Od té doby jsem jak rybička.

Díky výše uvedeným zkušenostem doporučuji variantu Andrey nebo Kláry – nastavit se okamžitě na nový čas. Den dva budou složité, ale je to nejrychlejší cesta, jak se rychle zaklimatizovat.

Poznámka na závěr. Pokud váháte, zda máte na dlouhou cestu vzít děti, nebojte se. Moje zkušenost praví, že nejlépe se s jet lagem vyrovnávají právě ony. Bude to dáno nejspíš tím, že se jim daří i v průběhu cesty spát (spánek v letadle jim nečiní žádné nepohodlí) a nedostanou se do tak zásadního spánkového deficitu.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 26.2.2020 19:21

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze