Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Rukolu všem!

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

S očekáváním prvních paprsků jarního sluníčka rádi sáhneme po všem „zeleném“. Mezi prvními je to určitě medvědí česnek a pampeliškové lístečky. V supermarketech se častěji objevují i pytlíčky s listy rukoly, polníčku, salátu. Každý ze zelených lístků osvěží, zažene jarní únavu, dodá sílu i důležité látky (vysoký obsah kyseliny listové, betakarotenu). Povzbudí imunitu, podpoří vylučování žluči, zvyšuje kvalitu vlasů, pozitivně ovlivní zrak i pokožku.

Ilustrační foto
Zdroj: freeimages

Co je vlastně rukola?

Rucola selvatica - je rostlinka podobná řepce, ale má bílé květy. Sklízíme ji hned, jak se objeví mladé lístky. Pokud vám trpká, pikantní chuť rukoly učarovala, možná přemýšlíte i nad jejím pěstováním u vás doma. Sehnat se určitě dá, ale bude to úkol pro Sherlocka Holmese. Ti, kdo volí raději jednodušší cestu, budou spokojeni i s pěstováním rokety – erucy sativy. Chuť bude podobná, ale tvar lístků nebude stejný. Ve starší gastronomii se rukola s roketou často zaměňovaly. Výhodou je, že semínka rokety seženete bez problémů i u nás.

Jak na pěstování?

S pěstování řeřichy má zkušenost snad každý z nás. A nyní můžete tuto zkušenost zúročit! Roketu totiž pěstujeme stejně jako řeřichu. Na mističku položíme navlhčenou vatu, rovnoměrně posypeme semínky rokety (nebo rukoly) a uložíme na teplé a světlé místo. Za trpělivé dvoutýdenní čekání budeme odměněni pěknými lístečky připravenými ke sklizni.

V případě, že máme balkon nebo terasu, rukolu (roketu) vypěstujeme v substrátu v truhlíku. Zde je doba pěstování přibližně 6 týdnů. Pro ty, co jsou rádi připraveni a myslí s předstihem, máme „vychytávku“: mezi jednotlivými výsevy udělejte několk dnů pauzu a sklízet budete moci kontinuálně.

Pro zahrádkáře: rukola i roketa nejsou náročné na kvalitu půdy. Vysejte ji do řádků se vzdáleností 20 cm.

Jak si rukolu nebo roketu připravit? Jak ji nabídnout svým dětem, které ji nechtějí ani vidět?

Nejlépe tak, že ji neuvidí. Je výborná ke svačince „mezi“ rohlík (například s pomazánkou) nasekaná nadrobno spolu s pažitkou, s nastrouhanou mrkví, se salátem nebo se zelím. Rohlík pak vypadá jako bageta! K večeři jako příloha zamíchaná v kysaném zelí nebo pickles.

Připravujete si ke snídani smoothie?

I zde je rukola k nezaplacení! Zkombinujte ji s červenou řepou, banánem, jablíčkem, chia semínky...,  nebo se nechte vést svou intuicí a najděte své vlastní rukolové smoothie.

Rádi ji máme také s těstovinami. Na olivovém oleji ohřejeme uvařené těstoviny, přidáme sezamové semínko, nastrouhanou mrkev, prolisovaný česnek a nastrouhané tofu. Chvíli opražíme, zakápneme shoyu (nebo tamari). V misce smícháme s nasekanou rukolou a podáváme. Těstoviny můžete nahradit rýží natural nebo basmati a máte další verze RUKOLOVÉHO oběda nebo teplé večeře.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 19:39

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze