Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Malí hudebníci a jejich pohybový systém

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Máte doma malého hudebníka? Hraje Vaše dítko na nějaký hudební nástroj a Vy přemýšlíte, zda tato činnost ovlivňuje jeho pohybový systém a jak? Jako vždy, odpověď není jednoznačná.

Ilustrační foto
Zdroj: Radana Poděbradská

Obecně lze říci, že hra na hudební nástroj pod vedením zodpovědného učitele by měla vést ke správnému držení těla. Součástí výuky na hudební nástroj je také poučení a nácvik optimálního vzpřímeného držení těla a z něj pak přizpůsobení hře na hudební nástroj.

I zde je často vidět velmi malá kondice svalů pohybového systému a dítě si po chvíli může stěžovat na bolest zad.

Naše tělo je primárně uzpůsobeno k pohybu a dlouhá výdrž v jedné poloze je pro tělo neekonomická a přirozeně se jí tělo snaží bránit nutkáním ke změně pozice. Dospělí svým morálním „já“ tyto tendence obvykle potlačí, malé děti se nám v těchto situacích jeví jako neposedné. A čím menší kondici mají, tím více neposedné jsou. 

Pokud se tento stav postupným trénováním na hodinách hry na hudební nástroj přirozeně nezlepšuje, není od věci navštívit fyzioterapeuta, poradit se s ním a zkontrolovat, zda klíč netkví ve vadném držení těla.

Dalším aspektem je asymetrická, tedy nesouměrná pozice při hře na hudební nástroj, přičemž u některých hudebních nástrojů se této situaci nelze vyhnout. Hra na klavír bude dítě ohrožovat jistě méně, než například hra na housle. Pokud má dítě dobrou kondici a pohybový systém v pořádku, pak zvládne i asymetrické zatížení a bude v pořádku. Pokud by si začalo stěžovat na bolesti a únavu, je dobré jeho stav opět konzultovat s odborníkem. Fyzioterapeut může doporučit a s dítětem natrénovat vhodné kompenzační cviky a tyto potíže tak nemusí nutně znamenat konec výuky. Nutno podotknout, že tato informace občas potěší více rodiče než děti.

Pokud hraje dítě na hudební nástroj, který je přenosný, pak by měl fyzioterapeut vždy pozici při hře zkontrolovat, případně opravit. Musím říct, že se naší rehabilitací již linuly tóny flétny ale i třeba violončela☺

Krásné dny s hudbou přeje Radana.

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.fyzioterapeutka

 Jsem tělem i duší fyzioterapeut, který od roku 2005 rozšířil paletu svých možností v terapii o homeopatii. Mám velkou radost z toho, že mohu své děti a okolí často ušetřit užívání klasické medicíny a naopak podpořit "samoléčitelské" schopnosti, které jsou schované v každém z nás. V praxi se věnuji také předpisu tělesné zátěže u pacientů s obezitou a vzdělávání fyzioterapeutů.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.10.2022 07:39

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze