Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Malí hudebníci a jejich pohybový systém

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Máte doma malého hudebníka? Hraje Vaše dítko na nějaký hudební nástroj a Vy přemýšlíte, zda tato činnost ovlivňuje jeho pohybový systém a jak? Jako vždy, odpověď není jednoznačná.

Ilustrační foto
Zdroj: Radana Poděbradská

Obecně lze říci, že hra na hudební nástroj pod vedením zodpovědného učitele by měla vést ke správnému držení těla. Součástí výuky na hudební nástroj je také poučení a nácvik optimálního vzpřímeného držení těla a z něj pak přizpůsobení hře na hudební nástroj.

I zde je často vidět velmi malá kondice svalů pohybového systému a dítě si po chvíli může stěžovat na bolest zad.

Naše tělo je primárně uzpůsobeno k pohybu a dlouhá výdrž v jedné poloze je pro tělo neekonomická a přirozeně se jí tělo snaží bránit nutkáním ke změně pozice. Dospělí svým morálním „já“ tyto tendence obvykle potlačí, malé děti se nám v těchto situacích jeví jako neposedné. A čím menší kondici mají, tím více neposedné jsou. 

Pokud se tento stav postupným trénováním na hodinách hry na hudební nástroj přirozeně nezlepšuje, není od věci navštívit fyzioterapeuta, poradit se s ním a zkontrolovat, zda klíč netkví ve vadném držení těla.

Dalším aspektem je asymetrická, tedy nesouměrná pozice při hře na hudební nástroj, přičemž u některých hudebních nástrojů se této situaci nelze vyhnout. Hra na klavír bude dítě ohrožovat jistě méně, než například hra na housle. Pokud má dítě dobrou kondici a pohybový systém v pořádku, pak zvládne i asymetrické zatížení a bude v pořádku. Pokud by si začalo stěžovat na bolesti a únavu, je dobré jeho stav opět konzultovat s odborníkem. Fyzioterapeut může doporučit a s dítětem natrénovat vhodné kompenzační cviky a tyto potíže tak nemusí nutně znamenat konec výuky. Nutno podotknout, že tato informace občas potěší více rodiče než děti.

Pokud hraje dítě na hudební nástroj, který je přenosný, pak by měl fyzioterapeut vždy pozici při hře zkontrolovat, případně opravit. Musím říct, že se naší rehabilitací již linuly tóny flétny ale i třeba violončela☺

Krásné dny s hudbou přeje Radana.

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.

Autor: Doc. PhDr. Radana Jesenická, Ph.D.fyzioterapeutka

 Jsem tělem i duší fyzioterapeut, který od roku 2005 rozšířil paletu svých možností v terapii o homeopatii. Mám velkou radost z toho, že mohu své děti a okolí často ušetřit užívání klasické medicíny a naopak podpořit "samoléčitelské" schopnosti, které jsou schované v každém z nás. V praxi se věnuji také předpisu tělesné zátěže u pacientů s obezitou a vzdělávání fyzioterapeutů.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.9.2021 03:58

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze