Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Co při střesu nedělat?

Autor: Ing. Mgr. Lenka Vajsarová

Způsobům, které působení stresových vlivů zmírňují, jsem se věnovala v článku „Jak zvládat pracovní stres?“ Nyní se zaměříme na ty přístupy zvládání stresových situací, které naopak působení stresu spíše zesilují a tím snižují naší psychickou pohodu.

Ilustrační foto
Zdroj: Mgr. Lenka Vajsarová

„Zesilovačům“ stresu se také říká negativní strategie zvládání stresu. Pro vaši psychickou pohodu je určitě vhodné si nejprve uvědomit, zda některou takovou negativní strategii používáte, a následně ji pokud možno ve svém chování minimalizovat i třeba za pomoci homeopatických léků, Bachových esencí či jiných nástrojů psychohygieny.

Jedním z možných způsobů, jak nakládat se zátěžovou situací, je perseverace, kdy o zátěžové situaci stále přemýšlíte a v hlavě vám dokola nastupují myšlenky, jež znovu a znovu přemítáte. Jakoby v myšlenkách zůstanete v dané situaci a stále dokola se ji snažíte vyřešit. Tento způsob spočívá v tom, že se nedokážete myšlenkově odpoutat od prožívané zátěže, která vám zabírá kapacitu myšlení. V podstatě prodlužujete zátěžovou situaci a s ní spojené vnitřní rozrušení i stav nepohody.

Pokud je vám tento přístup vlastní, mohou být pro vás vhodnou cestou Bachovy květové esence, zvláště White Chestnut neboli Bílý kaštan, který má ve svém obraze kolující myšlenky.

homeopatických léků se nabízí Nux Vomica 15 (3x denně 5 granulí), zvláště v případě, že se navíc budíte kolem 3. hodiny ranní s tím, že nemůžete znovu usnout, protože začnete přemýšlet, co vás čeká. Znovu usnete až nad ránem a pak se budíte unavení.

Další variantou zvládání stresu, která vám ale bude spíše odebírat vnitřní energii, je sebeobviňování. Jedná se o to, že všechny příčiny zátěžové situace hledáte v sobě, ve svém chování, ve svém přístupu k životu. Výsledkem je sklon ke sklíčenosti, uzavírání se do sebe a ztráta možné pozitivní perspektivy do budoucna.

Třetí způsob, kterému je vhodné se při zvládání stresové situace spíše vyhýbat, je rezignace. Ta spočívá v pocitu subjektivní nedostatečnosti zvládat stresové situace. Prostě máte pocit, že to nezvládáte či nemáte dostatek vnitřních sil, abyste působení vnějších stresorů odolávali, a výsledkem celé situace je uzavírání se do sebe a vzdávání se svých cílů.

Rezignace může v reálném životě úzce souviset s únikovou tendencí, jež zahrnuje čtvrtou strategii zvládání náročných situací. Únik znamená tendenci vyváznout ze zátěžové situace, protože se u vás projevuje snížená schopnost či pohotovost čelit zátěžové situaci. Jednoduše řečeno nemáte na náročné situace sílu, tak před nimi utíkáte. Takový útěk ale může být i pozitivním způsobem zvládání stresu (kdo uteče, ten vyhraje), pokud ovšem konečným efektem není sociální uzavřenost a sebelítost. Jestliže utečete k něčemu, co vám energii doplní, je útěk možností, jak se se stresem vypořádat.

Z homeopatického hlediska mají poslední tři způsoby zvládání stresových situací společného jmenovatele a tím je uzavírání do sebe. V úvahu přicházejí následující homeopatické léky:

  • Natrum Muriaticum 15 (3x denně 5 granulí); především, když se váš stav zhoršuje během dopoledne (10. hodina dopolední), nepomáhá vám ani útěcha druhých a spíše vás zhoršuje a celkově máte tendenci k uzavírání se do sebe.
  • Pokud změny Vašeho chování souvisejí s prožitou fyzickou únavou či vyčerpáním, která je následována psychickou únavou, je lékem volby Kalium Phosphoricum 15 (3x denně 5 granulí).
  • Lék Staphysagria 15 (3x denně 5 granulí) připadá v úvahu, pokud je stresová situace spojena s pocitem neúspěchu, křivdy a prožitého silného pocitu méněcennosti či ponížení.

Držím vám palce, abyste k sobě byli upřímní a dokázali najít své negativní strategie zvládání stresu a do budoucna je používali co nejméně. Cílem není je úplně vyškrtnout ze svého chování, ale spíše si je uvědomit a naučit se je používat s mírou tak, aby vám zbytečně nebraly životní elán!

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Mgr. Lenka Vajsarová

Autor: Ing. Mgr. Lenka Vajsarovápsycholožka, homeopatka, www.HarmonieCelku.cz

Homeopatii vnímám jako úžasnou metodu pro celostní práci s jednotlivcem v rámci psychologicko-koučovacích sezení, které se zaměřují jak na pracovní oblast jedince, tak i na řešení individuálních psychických či psychosomatických záležitostí.

Mým pracovním mottem je pracovat s člověkem v jeho celistvosti. Zastávám názor, že pouze změna celku může vést ke změně částí.

V první části svého profesního života jsem se věnovala především firemnímu poradenství a psychologii v oblasti personálního řízení. Pro celostní pohled na jedince jsem později začala používat homeopatii a další metody pro odblokování stresu. V současnosti pracuji ve své soukromé psychologicko-homeopatické poradně www.HarmonieCelku.cz.

Vystudovala jsem ekonomii na ČVUT a psychologii na FFUK a později homeopatii na mezinárodní škole klinické homeopatie CEDH.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 11.7.2020 23:39

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze