Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Mladý ječmen, chlorella a spirulina. Ano, či ne?

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

S příchodem jara se doporučuje naše zlenivělá, po zimě zanešená těla detoxikovat. Připravujeme si zelené smoothie (z kopřiv, listů pampelišek, jitrocele a dalších bylin), odhodláme se k "rýžové očistné kůře", pijeme detoxikační čaje. A pokud se k nám dostala informace, že existují i zázračné čistící a léčivé produkty, zapřemýšleli jsme o užívání mladého ječmene, chlorelly nebo spiruliny.

Ilustrační foto
Zdroj: freeimages

Pro mnohé je to možná trochu záhadný název - mladý ječmen. Při prvním setkání se nám v hlavě vynoří spousta otazníků, na které, pokud se zajímáme o zdravý životní styl, hledáme ty správné odpovědi. Těch se nabízí hned několik. První, kterou dostaneme, bude možná: Mladý ječmen je všelék, který vyřeší všechny potíže!

Je tomu skutečně tak? Podívejme se na názory zastánců i odpůrců.

Mladý ječmen bývá zařazován mezi potravinové doplňky, často se však považuje spíše za superpotravinu - díky obsahu vitamínů, minerálů, stopových prvků, antioxidantů, aminokyselin, enzymů, bílkovin, sacharidů a dalších pro zdravé tělo potřebných látek. V dnešní "překyselené" době je k nezaplacení schopnost ječmene upravovat pH vnitřního prostředí. Účinků mladého ječmene je mnoho - patří mezi ně zlepšování krevního obrazu, pohybových i dýchacích potíží, zmírňování kožních potíží. V případě, že trpíte zácpou, i zde pomůže ječmen. Dále zpomaluje stárnutí buněk a normalizuje hladinu cukru v krvi. Pomáhá při dietách - kila ubývají rychleji, pomáhá řešit poruchy spánku a zlepšuje soustředění. Nejsilnějším argumentem zastánců konzumace mladého ječmene je to, že údajně pomáhá předcházet rakovině a civilizačním chorobám a léčit je.

Dalším produktem, který mnozí nadšenci užívají, je chlorella nebo spirulina. Důvody, které jsou uváděny, nás nenechají lhostejnými! Obě posilují naši imunitu, podporují detoxikaci, zklidňují mysl, prohlubují spánek, podporují sexuální aktivitu, jsou zásadotvorné atd.

A co na to všechno říkají odpůrci?

Nejčastěji reagují větami o nedostatku vědeckých důkazů. Vyvracejí tvrzení propagátorů těchto produktů o antioxidačních účincích s tím, že mnohé běžně dostupné plody mají i vyšší obsah antioxidantů. Podporu růstu buněk (o které také mluví zastánci "zelených" potravin) považují za negativum v prevenci rakoviny. Dalším z argumentů je teze, že ječmen i řasa chlorella a sinice spirulina jsou jenom módním hitem a nejsou žádnými "superpotravinami", ale jenom produktem "supermarketingu".

Jak se k těmto protichůdným informacím postavit?

Naštěstí každý z nás dostal do vínku rozum, který se vyplatí použít i v tomto případě. Je zcela na nás, jestli budeme slepě následovat jednu, nebo druhou argumentující stranu, a jestli ječmen, chlorellu nebo spirulinu vyzkoušíme.

Ti, kteří některý z těchto produktů užívali, mají zkušenost s vzrůstem vitality, síly a s lepší imunitou. Dokonce jedna moje známá chlorellu využívá jako přírodní lék v případě, že její děti trápí silný kašel. Podává jim zvýšené dávky chlorelly, která podpoří vykašlávání a zároveň stimuluje imunitu. Další kamarádka používala chlorellu k léčbě synova ekzému - rozdrcenou tabletu smíchala s kokosovým olejem a tím mazala postižená místa.

Být zdravý si žádá komplexní přístup, proto nezapomeňme, že tyto "zelené" doplňky, jsou opravdu jenom doplňky. Pokud chceme být zdraví a silní, je potřeba hlavně pestrá, zdravá, živá - a jistě i zelená strava. V přírodě kolem nás je jí dostatek. Stačí vyrazit s košíčkem do lesů a na louky...

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 19:02

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze