Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

KURKUMA – skvělé koření i lék

Autor: Bc. Romana Gogelová

Milí čtenáři, asi jako mnozí z vás jsem po svátcích měla potřebu malinko v kuchyni odlehčit. Pokorně přiznávám, že nevařím příliš ráda, ale jestli mi v kuchyni něco dělá opravdu velkou radost, jsou to rychlé recepty a v nich skvělé koření a bylinky. Je-li vám těžko od žaludku, sáhněte po kurkumě. Kurkuma skvěle pomáhá při trávení, je doporučovaná při nemocech žaludku a žlučníku, je velmi prospěšná diabetikům. Účinné látky kurkumy pomáhají při nadýmání.

Ilustrační foto
Zdroj: freeimages

Indický šafrán neboli KURKUMA si jistě získá ve vaší kuchyni místo nejen pro skvělou a zajímavou chuť. Koření obsahuje žluté barvivo kurkumin (aktivní léčivá složka kurkumy), a proto se dá přidat jak do sladkých, tak do slaných pokrmů k obarvení. Krásně žlutou barvu získá díky kurkumě například rýže, těstoviny, polévky, omáčky, míchaná vajíčka, těsta, ale i ryby a drůbež. Kurkuma se dá použít na pleťové masky, obklady, čaje, využívá se v ajurvédské medicíně.

Studiemi jsou doloženy příznivé účinky na obranyschopnost a vitalitu organismu a dobrou psychickou pohodu. Kurkuma je lék – nejlépe funguje právě v jídle při vaření. Jakmile cokoli vaříte a zejména pokud smažíte, nasypte do pokrmu hned kurkumu. Organismus nejlépe využije léčivý potenciál kurkumy právě ve spojení s tuky, v nichž je kurkumin rozpustný a díky nimž se dobře vstřebává do organismu.

Nabízím 2 superrychlé a chutné recepty, jistě stojí za zkoušku☺

  • Lahodné zeleninové rizoto s kurkumou, kuskusem a sýrem

20 dkg jasmínové rýže
10 dkg ochuceného kuskusu
10 dkg hrášku
10 dkg kukuřice
máslo
1 lžička mleté kurkumy
2 menší cibule
1 čerstvá červená paprika
1 stroužek česneku
tvrdý sýr na posypání

Na přípravu zvolte větší pánev. Na přiměřeném kousku másla osmažíme nadrobno nakrájenou cibulku a na tenoučko nakrájený stroužek česneku. Po chvilce přidáme nadrobno nakrájenou červenou papriku a rovněž lehce osmahneme. Na závěr osolíme, přidáme malou lžičku kurkumy a dobře promícháme. Do této pánve postupně přidáme uvařenou a dobře scezenou rýži, kuskus, hrášek a kukuřici. Promícháme, aby se všechny lahodné chutě propojily, a podáváme posypané sýrem.

Můj tip na sýr: zvolte samozřejmě dle své chuti, vřele ale doporučuji nízkotučný tvrdý sýr Boryna. Obsahuje jen 20 procent tuku a k tomu opravdu skvěle chutná. 

  • Kuřátko na kurkumě

V pekáčku na troše másla nebo olivového oleje lehce osmahneme 3 větší, nadrobno nakrájené cibule. Dobré a kvalitní kuřátko omyjeme a ostrým nožem rozřízneme uprostřed po celé délce pouze na straně hrudi. Kuře osolíme a důkladně potřeme olivovým olejem nebo rozpuštěným máslem s rozmíchanou kurkumou (postačí 2 lžičky kurkumy), a to ze všech stran. Potírání je dobré dělat přímo na pekáčku, poněvadž kurkuma je vskutku výjimečně dobré barvivo☺. Natřené kuřátko položíme hřbetem nahoru a podlijeme troškou vody. Pečeme, dokud není uvnitř měkké a nemá křupavou kůrčičku. Jako přílohu doporučuji hráškovou rýži, která utvoří s kuřátkem na talíři pochoutku i pro oči. Hrášková rýže vznikne promícháním jakékoliv dobré, uvařené rýže (př. jasmínová, basmati) a rozmraženého hrášku v libovolném a vám vyhovujícím poměru.

Přeji dobrou chuť a lehký pocit i po jídle.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Bc. Romana Gogelová

Autor: Bc. Romana Gogelováregistrovaná porodní asistentka

Romana Gogelová je registrovaná porodní asistentka s dlouholetou praxí na porodním sále a oddělení šestinedělí.

Pořádá kurzy předporodní přípravy pro maminky, tatínky a jim blížké osoby "Přivádíme děti na svět beze strachu". O zkušenostech účastníků kurzů Romany Gogelové si můžete přečíst na www.rodinavezline.cz

Také provádí osobní konzultace, individuální přípravu k porodu, cvičení pro těhotné ženy a doporučuje homeopatii pro období těhotenství, porodu a šestinedělí.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:50

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze