Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

KURKUMA – skvělé koření i lék

Autor: Bc. Romana Gogelová

Milí čtenáři, asi jako mnozí z vás jsem po svátcích měla potřebu malinko v kuchyni odlehčit. Pokorně přiznávám, že nevařím příliš ráda, ale jestli mi v kuchyni něco dělá opravdu velkou radost, jsou to rychlé recepty a v nich skvělé koření a bylinky. Je-li vám těžko od žaludku, sáhněte po kurkumě. Kurkuma skvěle pomáhá při trávení, je doporučovaná při nemocech žaludku a žlučníku, je velmi prospěšná diabetikům. Účinné látky kurkumy pomáhají při nadýmání.

Ilustrační foto
Zdroj: freeimages

Indický šafrán neboli KURKUMA si jistě získá ve vaší kuchyni místo nejen pro skvělou a zajímavou chuť. Koření obsahuje žluté barvivo kurkumin (aktivní léčivá složka kurkumy), a proto se dá přidat jak do sladkých, tak do slaných pokrmů k obarvení. Krásně žlutou barvu získá díky kurkumě například rýže, těstoviny, polévky, omáčky, míchaná vajíčka, těsta, ale i ryby a drůbež. Kurkuma se dá použít na pleťové masky, obklady, čaje, využívá se v ajurvédské medicíně.

Studiemi jsou doloženy příznivé účinky na obranyschopnost a vitalitu organismu a dobrou psychickou pohodu. Kurkuma je lék – nejlépe funguje právě v jídle při vaření. Jakmile cokoli vaříte a zejména pokud smažíte, nasypte do pokrmu hned kurkumu. Organismus nejlépe využije léčivý potenciál kurkumy právě ve spojení s tuky, v nichž je kurkumin rozpustný a díky nimž se dobře vstřebává do organismu.

Nabízím 2 superrychlé a chutné recepty, jistě stojí za zkoušku☺

  • Lahodné zeleninové rizoto s kurkumou, kuskusem a sýrem

20 dkg jasmínové rýže
10 dkg ochuceného kuskusu
10 dkg hrášku
10 dkg kukuřice
máslo
1 lžička mleté kurkumy
2 menší cibule
1 čerstvá červená paprika
1 stroužek česneku
tvrdý sýr na posypání

Na přípravu zvolte větší pánev. Na přiměřeném kousku másla osmažíme nadrobno nakrájenou cibulku a na tenoučko nakrájený stroužek česneku. Po chvilce přidáme nadrobno nakrájenou červenou papriku a rovněž lehce osmahneme. Na závěr osolíme, přidáme malou lžičku kurkumy a dobře promícháme. Do této pánve postupně přidáme uvařenou a dobře scezenou rýži, kuskus, hrášek a kukuřici. Promícháme, aby se všechny lahodné chutě propojily, a podáváme posypané sýrem.

Můj tip na sýr: zvolte samozřejmě dle své chuti, vřele ale doporučuji nízkotučný tvrdý sýr Boryna. Obsahuje jen 20 procent tuku a k tomu opravdu skvěle chutná. 

  • Kuřátko na kurkumě

V pekáčku na troše másla nebo olivového oleje lehce osmahneme 3 větší, nadrobno nakrájené cibule. Dobré a kvalitní kuřátko omyjeme a ostrým nožem rozřízneme uprostřed po celé délce pouze na straně hrudi. Kuře osolíme a důkladně potřeme olivovým olejem nebo rozpuštěným máslem s rozmíchanou kurkumou (postačí 2 lžičky kurkumy), a to ze všech stran. Potírání je dobré dělat přímo na pekáčku, poněvadž kurkuma je vskutku výjimečně dobré barvivo☺. Natřené kuřátko položíme hřbetem nahoru a podlijeme troškou vody. Pečeme, dokud není uvnitř měkké a nemá křupavou kůrčičku. Jako přílohu doporučuji hráškovou rýži, která utvoří s kuřátkem na talíři pochoutku i pro oči. Hrášková rýže vznikne promícháním jakékoliv dobré, uvařené rýže (př. jasmínová, basmati) a rozmraženého hrášku v libovolném a vám vyhovujícím poměru.

Přeji dobrou chuť a lehký pocit i po jídle.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Bc. Romana Gogelová

Autor: Bc. Romana Gogelováregistrovaná porodní asistentka

Romana Gogelová je registrovaná porodní asistentka s dlouholetou praxí na porodním sále a oddělení šestinedělí.

Pořádá kurzy předporodní přípravy pro maminky, tatínky a jim blížké osoby "Přivádíme děti na svět beze strachu". O zkušenostech účastníků kurzů Romany Gogelové si můžete přečíst na www.rodinavezline.cz

Také provádí osobní konzultace, individuální přípravu k porodu, cvičení pro těhotné ženy a doporučuje homeopatii pro období těhotenství, porodu a šestinedělí.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 15.7.2019 22:24

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze