Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

TIP na dárek - Zakladač na homeopatika

Autor: PharmDr. Renata Semeráková

Přemýšlíte, jakým originálním dárkem obdarujete své blízké? Máme pro vás tip na velmi praktický dárek, který dostala naše spolupracovnice PharmDr. Renata Semeráková, lektorka seminářů pro farmaceuty, od svých dospělých dětí k narozeninám. Chce to jen trošku zručnosti a úsměv pod vánočním stromečkem je zaručen!

Ilustrační foto
Zdroj: PharmDr. Renata Semeráková

Co budeme potřebovat?

Lepenka (tloušťka 4 mm) – cca 1 m2
Lepenka (tloušťka 2 mm) – cca 1 m2
Herkules nebo Patex
Samolepící tapeta – 0,5 m2
Štětec
Kovové pravítko
Řezák

Obvodová konstrukce

Z čisté hladké lepenky o tloušťce 4 mm nejprve vytvoříme obvodové plochy. Za prvé vyřízneme dle kovového pravítka dno a víko o rozměrech 36,5 x 27 cm. Obdobně vytvoříme i středovou přepážku, nicméně rozměry budou nepatrně menší – 35 x 26,5 cm. Dvě boční stěny vyřízneme o rozměrech 26,5 x 14 cm, zadní stěnu poté o 36,5 x 14 cm.

Poté slepíme základní kostru zakladače. Při každém lepení silně držíme zhruba půl minuty, dokud Herkules nezaschne. Začneme tím, že na dno (36,5 x 27) přilepíme nejprve jednu boční stěnu (26,5 x 14) tak, aby lícovala přední hrana s přední hranou dna, čímž vznikne na zadní straně zhruba půl centimetrová mezera. Zadní stěnu (36,5 x 14) poté přilepíme na dno tak, aby vyplnila mezeru za boční stěnou. Dále přidáme doprostřed středovou přepážku – natřeme si ji ze dvou stran a přitiskneme k zadní a boční stěně. Poté, co máme stabilní a zaschlou konstrukci, přidáme i zbývající boční stěnu. Na to budeme potřebovat další pár rukou, aby podržel středovou přepážku, zatímco budeme lepit. Nakonec přidáme víko.

Šuplíky

Nyní nařežeme osm šuplíků z tenčí lepenky. Musíme dát pozor na důsledné přilepení, tenčí lepenka drží hůře než tlustší, je proto lepší lepit stěny postupně po dvou, aby se vzájemně podpíraly. Na každý budeme potřebovat dvě boční stěny o rozměrech 25,5 x 6 cm, jednu spodní (25,5 x 8,5 cm) a dvě menší stěny (přední a zadní) s rozměry 8 x 6 cm. Na přední straně vytvoříme následně otvor na vysouvání (na obrázku o rozměrech 3 x 2 cm). Ze zbývající tlustší lepenky si vytvoříme oddělovací přepážky o rozměrech stejných jako přední stěna (8 x 6 cm), a to v množství dle potřeby, například 2 pro každý šuplík, celkově tedy 16.

Na dno přilepíme nejprve jednu boční stěnu a obě menší stěnu (přední a zadní), následně přidáme druhou boční stěnu. Přepážky nelepíme, pouze vsuneme do šuplíku dle potřeby, aby se s nimi dalo posouvat.

Tapeta

Nakonec můžeme zakladač oblepit samolepící tapetou (na obrázku pouze po obvodech spojů pro zakrytí spár lepenky). Lepenku nastříháme na rozměry dle uvážení a přitiskneme na spoje a také na přední stěny šuplíků. V tomto případě lepenka nejen plní estetickou funkci, ale i zpevňuje lepenku a brání před jejím případným uvolněním.

Závěrem

Tloušťka lepenky může být libovolná, nicméně v případě volby jiné než výše uvedené je potřeba uzpůsobit všechny použité rozměry. Zatímco na šuplíky je možné použít jakoukoliv, na obvodovou konstrukci nedoporučujeme použít tenčí než 4 mm, aby byla dostatečně stabilní i pod váhou naplněných šuplíků. Rozměry je také možno si upravit dle libosti, nicméně je naprosto nezbytné tyto rozměry přesně dodržovat, jinak nebudou stěny přiléhat a lepidlo nebude dostatečně držet. U lepení je potřeba mít trpělivost, a to zejména u tenčí lepenky. I proto doporučujeme vytvářet zakladač ve dvou, neboť je dobré, aby někdo stěny přidržoval při lepení.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Renata Semeráková

Autor: PharmDr. Renata Semerákoválektorka kurzů HLA pro Zdravotnické profese

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.9.2020 06:47

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze