Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Oříšky pro Popelky i jejich prince...

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Že jsou ořechy a semínka zdravé tak nějak tušíme všichni. Co z nich ale doopravdy můžeme získat? Popelka v nich měla ukyté krásné šaty, díky kterým se její život obrátil k lepšímu. My v oříškách a semínkách krásné šaty hledat nebudeme a přesto si k lepšímu - zdravějšímu životu pomůžeme spolu s Popelkou.

Ilustrační foto
Zdroj: Andrea Dovalová

Látek, které nám ořechy poskytují, je mnoho. Jsou zdrojem bílkovin, minerálů, omega 3 a omega 6 mastných kyselin. U lidí s alergií na bílkovinu kravského mléka poslouží ořechy jako "materiál" na výrobu mléka (mandlového, kokosového...). Popelky s mlsnou pusou, které mají rády sladkosti a ovoce, ať si k nim přidají i hrst ořechů - doplní si minerály, které cukr odebere...

Vlašské ořechy - pomáhají soustředit pozornost, posilují plíce, tlusté střevo, ledviny a mozek. Mají protizánětlivé i protiparazitní účinky. Harmonizují při dlouhotrvajícím kašli, chřipce, bolesti kolen, nebo zácpě... Dodají vitamíny skupiny B, železo, hořčík, fofor, zinek, měď a mangan. Konzumaci vlašských ořechů omezte v případě nadměrného "vnitřního ohně" - hněv, zarudnutí v obličeji, žlutý hlen... Mohla by se objevit například kopřivka.

Pistácie - prospívají zraku, příznivě působí také na játra, ledviny, krev a střeva. Jsou zdrojem vitamínu B1 a B6, železa, mědi, hořčíku, draslíku a zinku.

Mandle - pomáhají "odkyselit" tělo, proto jsou vhodné zejména pro ty, kdo konzumují více bílé mouky, cukru, mléka... Do svého jídelníčku je zařadíme jako prevenci osteoporózy. Zároveň tím posílíme i plíce a střeva. Mandle snižují cholesterol, obsahují vitamín E, B2, mangan, měď, hořčík, železo.

Kokos - podporuje srdce a střeva. Působí proti krvácení z nosu i proti kandidóze. Pomáhá při potížích se štítnou žlázou. Použijeme ho, pokud potřebujeme dodat energii.

Lískové ořechy - jsou přínosné při vysoké hladině cholesterolu v krvi. Obsahují velké množství vitamínu E (zpevňuje vlasy i lámavé nehty), B1, B2, B3, B6 (pomohou k psychické pohodě, koncentraci i proti únavě), hořčík, železo, fosfor, draslík.

Slunečnicové semínko - snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu, pomáhá při potížích s kůží, vlasy i nehty, zlepšuje činnost štítné žlázy. Doporučuje se lidem, kteří z různých důvodů nemohou kravské mléko a mléčné výrobky - slunečnicové semínko nahradí přísun vápníku. Za nevýhodu se považuje, že je hodně kalorické, proto by se nemělo jíst každý den. Slunečnicové semínko obsahuje vitamín E, B1, B5, vápník, selen, měď, železo, hořčík, fosfor, mangan...

Sezam - je vynikajícím "doplňkem stravy" v prevenci osteoporózy a anémie. Pomáhá při onemocněních srdce a cév. Podporuje paměť a pomáhá játrům před poškozením, působí antidepresivně a chrání před vysokým krevním tlakem. Obahuje vysoké množství vápníku, hořčíku, fosforu, železa, zinku a vitamínů skupiny B. Zkusili jste už sezamovou pastu - TAHINI? U nás se osvědčila právě při anémii naší dcerky Klárky. Každý den dostávala lžičku tahini, lžičku melasy a lžičku kokosu - vše smíchané v hrníčku. Jedla to lžičkou jako tu nejlepší mlsku a její krevní obraz se upravil.

Dýňové semínko - působí příznivě při léčbě potíží s prostatou, vysokým krevním tlakem i vyšší hladinou cholesterolu. Pomáhá při žaludečních potížích i jako prevence chřipky. Obsahuje zinek, hořčík, fosfor, mangan, měď, železo, vápník, vitamíny A, D, E a vitamíny skupiny B.

Lněné semínko - podporuje imunitu, detoxikuje, čistí tlusté střevo, ledviny a játra. Zpevňuje cévy, reguluje hladinu cukru v krvi, působí proti zácpě i průjmu, podporuje léčbu kožních onemocnění. Lněný olej chráněný před oxidací a teplem má protirakovinové účinky. Z vitamínů lněné semínko obsahuje například vitamín A, B, C, D, E a F. Z minerálů jsou nejvíce zastoupeny draslík, fosfor, hořčík, vápník, síra, železo, zinek, sodík, chlor, měď...

Jak semínka a ořechy konzumovat?

Nejjednodušší je mít je v misce před sebou a "zobat". Nejlépe v jejich syrové formě - nepražené, nesolené... Nebo lze semínka použít při přípravě rýže - chutnají v ní výborně. Dětem se zavděčíme, když jim z oříšků připravíme zdravé sladké mlsání. A když jim dovolíme ořechy namlít - budeme ty nejhodnější maminky - Popelky na světě:-)

  • NÁŠ TIP 

Datlovo slunečnicové válečky

200 g datlí (sušených švestek, hrozinek...)
250 g slunečnicového semínka (ořechů, mandlí)
kokos na obalování

Postup:
Datle namočíme do studené vody - nejlépe na noc. Do vody můžeme nakapat pár kapek citronové nebo mandarinkové silice. Druhý den datle i slunečnici umeleme na mlýnku nebo rozmixujeme (záleží na chuti dětí použít mlýnek:-). Datle i semínko smícháme v misce. Pokud je "těsto" moc řídké, přidáme semínka (nebo kokos), pokud je masa moc hustá, můžeme přidat například kokosový olej. Z hmoty modelujeme válečky nebo kuličky, které obalujeme v kokosu.

Chutnají výborně, když nestíháme snídani - dodají vitamíny i minerály... Děti je milují kdykoliv:-)

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 24.8.2019 11:41

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze